Προς το περιεχόμενο

after long time


Minoru

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οπως λεει και ο τιτλος after long time πηρα παλι μπρος να αρχισω  να γραφω μουσική

οποτε βαλε μια κιθάρα , παιξε και μια ντραμς να δουμε πως ακουγεται, βαλε και ενα μπασο βαλε και μια δευτερη κιθαρα και βγηκε αυτη η απλη ιδέα .

ευπρόσδεκτος οποισδηποτε σχολιασμός για οτιδήποτε ( ως προς το παίξιμο να ενημερωσω πως ολα  είναι πρωτα ή δευτερα takes οποτε λίγο προχειρο παιξιμο θα to ακουσετε )

dusk_profound_-_after_long_time.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου άρεσε αυτό που άκουσα σε πρώτη φάση....

από εκεί και πέρα:

α. θα προτιμούσα άλλος να έπαιζε τύμπανα

β. υπάρχει μια γενική ανισορροπία και θολούρα μαζί με αυθαίρετο panning

γ. Η κιθάρα που σολάρει παίρνει την μερίδα του λέοντος και θάβει τα άλλα

δ. το θέμα της ρυθμικής είναι πολύ όμορφο και σαγηνευτικό

 

διόρθωσε αυτά, και θα πάει πολύ καλύτερα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς εδω στο νησι που ειμαι δεν εχω κανεναν να μου παιξει τα ντραμς

οποτε τα παιζω ολα αναγκαστικα .

χρησημοποιουσα προγραμματισμενα ντραμς αλλα καποια στιγμη καταλαβα οτι δεν μου αρεσαν

οποτε αρχισα να προσπαθω να ηχογραφω μονος . ο ηχος στα ντραμς πως σας φανηκε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς εδω στο νησι που ειμαι δεν εχω κανεναν να μου παιξει τα ντραμς

οποτε τα παιζω ολα αναγκαστικα .

χρησημοποιουσα προγραμματισμενα ντραμς αλλα καποια στιγμη καταλαβα οτι δεν μου αρεσαν

οποτε αρχισα να προσπαθω να ηχογραφω μονος . ο ηχος στα ντραμς πως σας φανηκε?

 

δεν είναι το απλούστερο πράγμα να ηχογραφήσεις τύμπανα.

Θέλει πολλά μικρόφωνα, καλό χώρο....

 

 

το ezdrummer2 βγαίνει γύρω στα 140 δολλάρια.

Αποκλείεται να μη γράψεις καλύτερα με αυτό, ιδίως αυτό που έπαιξες

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Welcome back Minoru!

Προσωπικά βρήκα τα ντραμς μια χαρά και είχαν το feel του κομματιού. Χρειάζονται όμως περισσότερη επεξεργασία, κυρίως EQ.

Η κιθάρα με το επαναλαμβανόμενο θέμα χρειάζεται άλλο εφέ, λιγότερο σπηλαιώδες. Αυτό είναι που δημιουργεί την ανισορροπία με τα άλλα όργανα και πιάνει τόσο χώρο στην ενορχήστρωση. Ισως κάτι με modulation;

Συνολικά θα έλεγα πως είναι μουντός ο ήχος, πράγμα που μπορεί να οφείλεται στα ηχεία σου. Αν έχουν περισσότερα πρίμα απο κατασκευής, σε οδηγούν να αφαιρείς εσύ για να διορθώσεις.

Ωραίο θέμα!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι το απλούστερο πράγμα να ηχογραφήσεις τύμπανα.

Θέλει πολλά μικρόφωνα, καλό χώρο....

 

 

το ezdrummer2 βγαίνει γύρω στα 140 δολλάρια.

Αποκλείεται να μη γράψεις καλύτερα με αυτό, ιδίως αυτό που έπαιξες

 

με αυτο προγραμματιζα και οσο καλα και να το εκανα παντα ενιωθα μια τελειοτητα στον ηχο που δεν μ αρεσε , ακομα και με τις δυναμικες που προσεχα και τα χτυπηματα να εχει καθε ενα διαφορετικη ενταση προσομοιωνοντας ενα αληθινο παιξιμο δεν ηταν αυτος ο ηχος ντραμς που ειχα στο μυαλο , αυτος που ειχα στο μυαλο μου ηταν ενα ποιο ακατεργαστος με ποιο πολλα φυσικα λαθη.

δυστυχως δεν εχω καθολου καλο χωρο και ηχογραφω με 4 μικρόφωνα , τα δυο για μποτα και ταμπουρο ειναι καταλληλα τα αλλα δυο απο πανω οχι , αλλα ειπαμε δεν προσπαθω να καταφερω κατι τελειο σαν ηχο και οτι καλυτερο καταφερω ας ειναι αυτος ο ηχος μου.

 

Welcome back Minoru!

Προσωπικά βρήκα τα ντραμς μια χαρά και είχαν το feel του κομματιού. Χρειάζονται όμως περισσότερη επεξεργασία, κυρίως EQ.

Η κιθάρα με το επαναλαμβανόμενο θέμα χρειάζεται άλλο εφέ, λιγότερο σπηλαιώδες. Αυτό είναι που δημιουργεί την ανισορροπία με τα άλλα όργανα και πιάνει τόσο χώρο στην ενορχήστρωση. Ισως κάτι με modulation;

Συνολικά θα έλεγα πως είναι μουντός ο ήχος, πράγμα που μπορεί να οφείλεται στα ηχεία σου. Αν έχουν περισσότερα πρίμα απο κατασκευής, σε οδηγούν να αφαιρείς εσύ για να διορθώσεις.

Ωραίο θέμα!

 

έχεις δικιο για το επαλαμβανομενο θέμα , ίσως το ξαναηχογραφησω με λιγοτερο reverb ίσως και να το βαλω καπως καλυτερα στην μιξη , παντως ναι εχω αρρωστεια με το reverb kai to delay και συνηθως οι ηχογραφησεις μου καταληγουν χαοτικες και θολές αλλα έχοντας ακουσει πολύ shoegaze είναι και κατι που μου ειναι ευχαριστο σαν ακουσμα  πλεον περα απο το αμφισβητουμενο αποτελεσμα.

για τα ηχεια εχεις δίκιο έχω καποια alesis που δεν τα λες και neutral και απο tα eq poy εβαλα θυμαμαι εκοψα καποιες ψηλες συχνοτητες...

Είναι περίεργο παντως οταν αρχισα να μπαινω πάλι noiz ήταν και η χρονικη στιγμη που μου ηρθε η ορεξη να γραψω ξανα. Μαλλον κανει καλο να μπαινεις στο νοιζ. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου