Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος γείωσης σε stratocaster - custom wiring


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά. Σε μία παλιά μεξικάνικη Blade Stratocaster έχω κάνει κάποιες αλλαγές στα ηλεκτρικά: έχω βάλει διπλό μαγνήτη στη γέφυρα, αφαίρεσα το ένα tone και τώρα έχω ενα volume κι ένα tone για όλους τους μαγνήτες.

Λοιπόν δεν θυμάμαι με ποια σχέδια το είχα κανει αλλά τώρα που την ξεσκόνισα και συντήρησα, τη σύνδεσα στον ενισχυτή μετά από καιρό και παρατήρησα ότι έχει ενα hum σε όλους τους μαγνήτες, το οποίο όταν αγγίζω το βίσμα σταματάει. Ξαναάνοιξα την κιθάρα και είδα ένα καλωδιάκι γείωσης να έρχεται (μάλλον από τη γέφυρα) και να μη πηγαίνει πουθενά...μπορει να φταει αυτό? Αν ναι που πρέπει να πάει?

(Στη τελεκαστερ μου το καλοδιάκι αυτό, δεν πάει πουθενά πλέον, δε θυμάμαι γιατί το είχα ξεκολλήσει όταν έκανα παρόμοιες μετατροπές πάνω της, αλλά δεν έχει κανένα θέμα).

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να αγγιζεις και να σταματάει το hum ΔΕΝ είναι θέμα γειωσης .Το αντίθετο ειναι θέμα γειωσης δηλαδή το να ακουμπας και να εχεις hum.Παρολλα αυτα το καλωδιακι που λες ειναι γειωση και πηγαινει στο μεταλλικο clamp απο πισω απο την κιθαρα.Για να εχεις προσβαση βγαλε το πλαστικο καπακι που εχει η strat στο πισω μερος και Πιάσε το εκεί με καλάι.Shielding έχει η κιθάρα;

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είναι γειωμένο αυτό το καλωδιάκι τότε χορδές, γέφυρα είναι χωρίς γείωση (αν φυσικά έρχεται από την γέφυρα/βιμπράτο) οπότε λογικό να έχεις hum. Σύνδεσέ το στο καπάκι ενός ποτενσιομέτρου. Σε ένα καπάκι που γειώνεται, εννοείται.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω και γω την ιδέα μου και πείτε μου πόσο εντός ή εκτός είμαι:

Οι μαγνήτες στέλνουν στο volume (η πιο απλή διάταξη έστω), δύο καλώδια, ένα σήματος και ένα γείωσης.

Το Volume βγάζει το σήμα στην έξοδο, η οποία έχει και αυτή γείωση (δεύτερο καλώδιο προς το volume).

To Volume γειώνεται το ίδιο (και έμμεσα και ό,τι υπάρχει γειωμένο πάνω του) μέσω ενός καλωδίου που πάει στο Clamp. Αυτό όμως έχει τα μεταλλικά ελατήρια που πάνε στη γέφυρα στην οποία πατάνε οι χορδές και εκεί τα χέρια μας οπότε τελικά μόλις πιάνουμε την κιθάρα-χορδές σταματά το (πολύ) hum.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντός είσαι, σχεδόν.  :)

 

Εκεί που είσαι λίγο εκτός είναι στο,

To Volume γειώνεται το ίδιο (και έμμεσα και ό,τι υπάρχει γειωμένο πάνω του) μέσω ενός καλωδίου που πάει στο Clamp.

 

Γιατί όλα γειώνονται στο βύσμα της εξόδου. Μαγνήτες, κύκλωμα volume & tone, bridge, χορδές, θωράκιση στο cavity ή pickguard, κτλ

 

Το hum μειώνεται όταν πιάνουμε τις χορδές γιατί γειώνεται το σώμα μας μέσω της κιθάρας το οποίο είναι πηγή θορύβου.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας γειώνει λοιπόν η γείωση του ρεύματος του ενισχυτή και το καλώδιο στο Clamp βοηθά ώστε να μην μένουν φορτία στον παίκτη ο οποίος και αυτός είναι γειωμένος.

 

Κάπου είχα διαβάσει ότι κάποτε η κιθάρα είχε "τινάξει" τον Δημήτρη Σταρόβα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις. Είδα και κάποια άλλα καλώδια γειώνονταν στο πίσω μέρος του volume οπότε μετέφερα και το καλώδιο της γέφυρας εκεί και όλα εντάξει. Σας ευχαριστώ πολύ. (Βέβαια δε καταλαβαίνω το λόγο που η γέφυρα δίνει καλώδιο....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου