Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηλεκτρικού πιάνου


psycost

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hi παιδιά.Είναι το 1ο ποστ και θα ήθελα μια βοήθεια.Πήγαινα αρκετα χρόνια αρμόνιο και τελευταία είπα να κάνω μια στροφή και να ασχοληθώ με ηλεκτρική κιθάρα.Επειδή όμως δεν θέλω να παρατήσω τα πλήκτρα και επειδή σταμάτησα να ασχολούμαι με τα νταπα ντούπα και τους ρυθμούς του αρμονίου, το πούλησα και θέλω να πάρω ένα ηλεκτρικό πιάνο για να έχω καλό ήχο πιάνου και βαρυκεντρισμένα πλήκτρα.

Από ηλεκτρικά πιάνα δεν ξέρω πολλά.Βασικά δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά στην ποιότητα μεταξύ επίπλου και stage piano.Έχω ακούσει οτι τα stage δεν είναι τόσο καλά στην αίσθηση των πλήκτρων.Υπάρχει καμία γνώμη επ αυτού;

Θέλω κάτι κάτω απο χιλιάρικο,είτε έπιπλο είτε stage αν και θα προτιμούσα stage καθώτι πιό μαζεμένο κ ο χώρος στο δωμάτιο δεν είναι τεράστιος.Απο κει κει πέρα με ηχεία τί παίζει;Πρέπει να πάρω εξωτερικά ηχεία;

Το πιανάκι που έχω βάλει στο μάτι είναι αυτό: http://www.thomann.de/gr/roland_ep880.htm

Τί λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε psycost,δώσε άλλα 100 ευρώ παραπάνω και πάρε αυτό και θα με θυμηθείς(οχι για να με βρίσεις φυσικά). ;)

http://www.thomann.de/gr/kurzweil_sp2_x.htm

To ep 880 πρόσφατα το παραγγειλα για ένα φίλο,καλό ειναι αλλά

δεν μπορώ μα πω πως ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα.Αίσθηση φτηνού πλαστικού σου δίνει η κατασκευή του,αλλά το πλήκτρο του έχει ωραία αίσθηση.

Το πιάνο του είναι ίδιο με αυτό του RD 300.

Kι άμα δώσεις άλλα 200 περίπου(οι μπαγάσιδες το έριξαν πολύ),παίρνεις το Pc1x το οποίο το παινεύω και θα το παινεύω συνεχώς.Το απόλυτο για τα λεφτά του.

http://www.thomann.de/gr/kurzweil_pc1x_mastersynth.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sp2X εχει καλιτερους ηχους(αλλα λιγοτερους) απο το PC1X,επειδη ειναι βασισμενο στο καινουργιο τσιπακι και στα νεοτερα(επεξεργασμενα) δειγματα της kurzweil.Eκπληκτικοι οι ηχοι των πιανων,καλιτεροι και απο αυτους του kurzweil K2661 μου.

Απο την αλλη το PC1X εχει περισσοτερους ηχους και εχει περισσοτερες δυνατοτητες ως ενα performance controller(PC1X) που ειναι εν αντιθεση με το SP το οποιο ειναι Stage Piano.Ακομη το Sp2X εχει καλυτερο πληκτρο ειδικα για πιανο απο το PC1X το οποιο εχει πολυ ωραιο βαρυκεντρισμενο πληκτρο αλλα πιο all around(δηλαδη εχει πιο γρηγορη επαναφορα ωστε να μπορεις να παιξεις πιο ευκολα και τους organ,synth ηχους.

Εαν το θελεις καθαρα για πιανα παρε το SP2X.Εαν θελεις περισοτερους ηχους και ευελιξια παρε PC1X.

 

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!Πάντως πήγα σε ένα κατάστημα και είδα το Roland από κοντά.Μπορεί να φταίει οτι το άκουσα απο ακουστικά,αλλά ο ήχος του δε με ενθουσίασε πολύ.Ίσως αυτές να είναι οι δυνατότητες στα πιάνα αυτής της κλάσης,ίσως να έφταιγαν και τα ακουστικά δεν ξέρω.

Μήπως ξέρει κανείς που έχει κατάστημα που να μπορώ να δοκιμάσω το kurzweil ?

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Eκπληκτικοι οι ηχοι των πιανων,καλιτεροι και απο αυτους του kurzweil K2661 μου.

 

Αυτό με τα πιάνα ισχύει και με το pC1X το οποίο έχει τα πιάνα της επέκτασης

εκτός των presets ''New clasical 1 και 2''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάποτε το sp88x.Πολύ καλό όργανο,απο κατασκευαστικής

άποψης,αλλά κι από ποιότητα ήχων.Μη ξεχνάμε ότι η sound engine

του ειναι ιδια με του θρυλικού micro piano(με 32 βραβευμένους ηχους),οπου πριν 10 χρόνια που κυκλοφόρισε,άλλα συνθια ούτε στο όνειρό τους δεν είχαν τέτειο πιάνο.Φοβερά e-pianos το (14 και το 16 preset,αν δε κάνω λάθος ,just killers).το sp88X έχει μέτριο πλήκτρο για full weighted action.Aλλά το sp 76 ή το sp88 για Semi-Weighted Action έχει φοβερό πλήκτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου