Προς το περιεχόμενο

vintage κιθάρες,μοντέλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα νοιζάδες

Έχω την εξής απορία και θα ήθελα τα φώτα σας.Όλοι μας ακούμε συχνά για τα παλιά όργανα και για την ποιότητα τους αλλά και την χρηματική τους αξία…αυτό που θέλω να μάθω είναι πότε οι εταιρίες ξεκίνησαν να ονομάζουν τα διάφορα μοντέλα (standard/deluxe/special) πχ για τις strat ή (studio/standard/custom) για τις les paul.Μία 62' strat για παράδειγμα είναι μια κιθάρα συγκεκριμένη ή υπήρχαν και τότε διαφορετικές εκδόσεις για το ίδιο μοντέλο όπως υπάρχουν σήμερα…

Η ερώτηση μου έχει να κάνει κυρίως για gibson-fender(tele/strat/sg/LP/firebird) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Gibson απο τα 50's είχε όλα τα μοντέλα σε κυκλοφορία όπως η Custom, η Standard και η Special Les Paul! Η deluxe εμφανίστηκε to '68 και η studio  στα 80's (νομίζω '83). Για τη Fender ας μιλήσει κάποιος άλλος, δεν το 'χω  ;D!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να σου πω σίγουρα για τις telecaster (deluxe, thinline, custom) που παρουσιάστηκαν το 1972 σε μια προσπάθεια να κλέψει η fender πελάτες από τις gibson που με τους διπλούς humbucking μαγνήτες βγάζανε έναν διαφορετικό και πιό παχύ ήχο.

Ετσι σχεδίασε μέσω του Seth Lover που είχε σχεδιάσει παλιότερα όταν δούλευε στη Gibson τους γνωστούς humbucking μαγνήτες και έφτιαξε τους widerange που μπήκαν στα μοντέλα αυτά.

 

Οι κιθάρες ήταν στην παραγωγή μέχρι τις αρχές των 80ς όταν διαπίστωσαν ότι οι φεντεράδες έπαιρναν πάντα fender και οι γκιμπσονάδες Gibson.

Ξαναβγήκαν στην παραγωγή μετά το 2000 ως RI.

 

(τωρα για τις thinline ίσως να κάνω λάθος στις ημερομηνίες, αλλά σύντομα θα έρθει ο ειδικός να απαντήσει...)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία 62' strat για παράδειγμα είναι μια κιθάρα συγκεκριμένη ή υπήρχαν και τότε διαφορετικές εκδόσεις για το ίδιο μοντέλο όπως υπάρχουν σήμερα…

 

οχι δεν υπηρχαν,απο το 1949 μεχρι και την πρωτη  εξαγορα της Fender στα late 60s ,υπηρχαν μονο 1 stratocaster,2 telecaster (η απλη που λεγονταν απλα...telecaster  & απο το 1960 και μετα και η  Telecaster custom με binding),1 jazzmaster,1 jaguar,1 Mustang & 1 duosonic.

 

απο το 1949 μεχρι το 1959 οι Fender ειχαν μονο one piece maple necks,απο το 1959 μεχρι το 1962 μονο 2 piece maple-slab rosewood necks & απο το 1963 μεχρι το 1968 μονο 2 piece maple/roundlam rosewood necks (με τη δυνατοτητα παραγγελιας 2 piece round lam maple/maple neck ετσι οι maple ταστιερες ειναι πολυ σπανιες),απο το 1968 & μεχρι το 1980 εβγαιναν ειτε με one piece maple neck ,είτε με 2 piece maple/roundlam rosewood necks 

 

μετα την πρωτη εξαγορα απο την CBS προστεθηκαν to 1968 η Thinline Telecaster & το 1972 η Thinline II & Deluxe (με Widerange μαγνητες) αλλα ειχαν ΤΡΑΓΙΚΑ χαμηλες πωλησεις  & η Custom Telecaster (μη την μπερδευεις με την Telecaster Custom) με εναν μονο και εναν neck Widerange (αυτη πουλησε λιγο καλυτερα).

 

λιγο μετα τα μεσα των 70s προστεθηκαν μερικα αποτυχημενα short lived μοντελλα strat & tele (elite,black/gold  & μερικα αλλα) αλλα γενικα και στα mid late 70s τα πραγματα ηταν απλα μια και ειχαν καταργηθει και ολες οι offset (jazzmaster,jaguar & mustang) οποτε υπηρχε 1 strat &  5 tele αλλα μονο μια solid body sigle coil (εβγαινε η απλη,η custom,η deluxe,η thinline & thinline II)

 

oποτε ειναι ασφαλες να λεμε οτι απο το 1969 μεχρι το 1983 η Fender ουσιαστικα πουλουσε μονο μια tele & μια strat.

 

ΟΛΕΣ οι παραπανω κιθαρες ηταν φυσικα Made in USA.

 

το 1981 ουσιαστικα  η εταιρεια εκλεισε και για 2 ετη δεν εβγαιναν αμερικανικες Fender ενω αρχισε η παραγωγη στην Ιαπωνια.

 

Απο το 1983 και την δευτερη  εξαγορα και μετα γεμισε ο κοσμος μοντελλα....ειδικα απο τα 90s & μετα ;D  ....

 

ταυτοχρονα γεμισε και ο τοπος απο...κιθαριστες..που...δεν μπορουν να παιξουν με vintage radius & frets,σωμα απο alder με πολυεστερα,low output μαγνητες,βαρΓιες & ελαφριες κιθαρες.....

 

ενω στα 2000s με το INTERNET μαθαμε επιτελους και ΠΟΣΟ σημαντικο πραγμα ειναι το ΕΙΔΟΣ του κΣυλου που φτιαχνεται μια ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ κιθαρα (μεχρι και τα mid 90s δεν αναφερονταν ΚΑΝ στους καταλογους της Fender και ΟΥΔΕΙΣ ασχολουνταν με τι κΣυλο ειχε φτιαχτει η κιθαρα του.... ειδικα σε τριτοκοσμικες και φτωχες χωρες οπως η Ελλαδα οπου ΕΒΛΕΠΕΣ απλα στη βιτρινα την ΜΙΑ Fender που ειχε το κατ/μα και χεζοντουστασενοσουνα μονο και μονο που την ΕΙΔΕΣ...οχι που την ΑΓΓΙΞΕΣ  ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γύρω στο 74 είχε στη βιτρίνα του ΝΤΟΡΕΜΙ (στη Θεσσαλονίκη αυτά) μια κόκκινη στρατοκάστερ κρεμασμένη από πετονιές και δίπλα επίσης το Caravanserai...

 

Εκείνη την εποχή το μόνο που κατάφερα να αγοράσω ήταν το τελευταίο, μετά από κανα μήνα και μετά από κανα χρόνο μια απομίμηση της στρατο ...

that's all I could afford.

και αυτά ως επιβράβευση που πέρασα στο πολυτεχνείο.... :D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Μία 62' strat για παράδειγμα είναι μια κιθάρα συγκεκριμένη ή υπήρχαν και τότε διαφορετικές εκδόσεις για το ίδιο μοντέλο όπως υπάρχουν σήμερα…

Καθε κιθαρα ηταν κι αλλο μοντελο  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ταυτοχρονα γεμισε και ο τοπος απο...κιθαριστες..που...δεν μπορουν να παιξουν με vintage radius & frets,σωμα απο alder με πολυεστερα,low output μαγνητες,βαρΓιες & ελαφριες κιθαρες.....

 

Αλλά και απ' αυτούς που δεν γουστάρουν άλλο από το 7,25 (όπως εγώ). :D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γύρω στο 74 είχε στη βιτρίνα του ΝΤΟΡΕΜΙ (στη Θεσσαλονίκη αυτά) μια κόκκινη στρατοκάστερ κρεμασμένη από πετονιές και δίπλα επίσης το Caravanserai...

:o :o :o :o :o :o :o :o

 

Τοτε ήμουν μωρό, αλλα εχω φιλους μεγαλυτερους που μου εχουν πει για την συγκεκριμενη strat και πως ολοι πηγαιναν και την ζαχάρωναν.......  :) :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου