Προς το περιεχόμενο

ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΙΘΑΡΕΣ VINTAGE ΑΠΟ ΤΗΝ JHS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

Σκέφτομαι για αγορά κάποιας ηλεκτρικής κιθάρας τύπου strat. Καθώς έψαχνα λοιπόν έπεσε το μάτι μου πάνω στις Vintage. Πουλάει και ο μουσικός οίκος Καραπάνου στην Αικατερίνη. Αλλά δυστυχώς μένω Κύπρο και δύσκολα να με βγάλει σύντομα ο δρόμος προς τα εκεί να πάω να δοκιμάσω κάποια. Έχει κάποιος απο εσάς προηγούμενη εμπειρία με τις συγκεκριμένης μάρκας κιθάρας, τις V6 strat ας πούμε. Επίσης τι διαφορά έχουν με τις squier;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

Καλημέρα σε όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όργανα καταλλήλως τιμολογούμενα τίμια. Ξύλα και hardware επιπέδου Classic Vibe (Squier) δηλ. ένα ράφι πιο ψηλά από τα ευτελή κάθε μάρκας (έως 200-300ευρώ). Εξαιρετικoύ value τρεμολο, το EZ lock της Wilkinson μου φαίνεται περισσότερο trouble παρά feature (αν χρησιμοποιεί τέτοια κλειδιά σε αυτό το μοντέλο). Εξαιρετικότατοι vintage style μαγνήτες, καλούτσικα ηλεκτρικά. Λίγη τσαπατσουλιά στο στήσιμο και σετάρισμα( κυρίως σε ταστοδουλειά ) έχουν αλλά αυτό έρχεται με ένα καλό σεταπ και initializing του οργάνου. Το θεωρώ όργανο ικανό να παίξει σε ηχογράφηση και να σταθεί σε live χωρίς πρόβλημα (με προϋπόθεση αυτό το αρχικό στήσιμο/service όπως είπα).

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιρνεις παραπανω νομιζω κιθαρα για τα λεφτα που δινεις.

 

Σιγα σιγα δυστυχως ανεβαινουν οι τιμες τους.

 

ΕΔΩ δες αναλυτικα τι γραφω, και μπες και στα λινκ

 

https://www.noiz.gr/index.php?topic=213870.msg941043#msg941043

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ηλεκτρικά είναι που με προβληματίζουν.. Κάνουν θόρυβο πολύ αν αυξήσεις το gain; επίσης λίγο από το ίντερνετ που τις άκουσα τις strat. μου φάνηκε ότι ο neck pick up sound δεν ήταν τόσο μπασάτος και γλυκός όσο σε μία classic vibe squier. μπορεί να ήταν και ιδέα μου. αν δεν την παίξω δεν μπορώ να καταλάβω και πολλά. Άρα λες ότι είναι κατηγορία classic vibe squier; Επίσης λίγο από reviews που διάβαζα κάποιοι λέγανε ότι ΄φτανε στα χέρια τους από την thomann με κακό σετάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα αυτιά μου τα ηλεκτρικά ακούγονται μια χαρά.

 

Για την ακρίβεια, είχα βγάλει τους μαγνήτες από την V6 και έβαλα στη θέση τους Τonerider city limits.

 

Αλλά ήταν τόσο καλοί που όταν τους έβαλα στην squier, και τους συγκρινα, σχεδόν μετάνιωσα που τους εβγαλα :P

 

-Θα ξαναγοραζα Jhs Vintage;

-Φυσικά. Ο Θωμάς δεν φέρνει πλέον, αλλά καλύτερα.

 

Όταν μίλησα με JHS μου είπανε σαν επίσημο αντιπρόσωπο τον Καραπανο. Και έχει και 6 άτοκες δόσεις.

 

Εδώ σκέφτομαι να πουλήσω την Fender για την Vintage V52 Distressed.

 

Την είχε ο φιλος μου από σπόντα. Μου έλεγε να την αγοράσω εγώ πριν την δώσει 200 ευρώ, και ο βλακας δεν την πήρα...

 

Λεπτό μανίκι, Wilkinson hardware, και φοβερά ακούγονταν οι μαγνήτες...

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έφτιαξες! ;) Νομίζω πρέπει να βρω κάποιον που να έχει για να δοκιμάσω έστω στη Θεσσαλονίκη που συχνάζω πιο πολύ. Και οι les paul της φαίνονται πολύ καλές και βαριές από οτι διάβασα σα κατασκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Έχω μια V6 το μοντέλο V6MFR Firenza Red χωρίς να έχω ιδίατερη σχέση με strat για να κάνω σύγκριση. Πολύ όμορφη κιθάρα που την μόνταρα και πλεόν φυσάει. Οι μαγνήτες ήταν αρκετά καλοί και γενικά νομίζω ότι ήταν ένα τίμιο value for money. Δεν ξέρω αν θα την προτιμούσα έναντι μιας καινούριας Squier Cotemporary Series, δεδομένου ότι οι Squier έχουν ήδη διπλούς μαγνήτες ενώ η V6 δεν είχε κάν θέση. Παρόλα αυτά θα την ξαναγόραζα και θα ήθελα να δοκιμάσω και αυτό μοντέλο Fillmore με το ανάποδο heastock όπως και την V6HMBB.

 

Επίσης βλέπω στο site ότι τα τελευταία χρόνια έχει εισάγει και superstrat μοντέλα για όσους ενδιαφέρονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κ εγω την vintage fillmore και συμφωνω με τα παιδια...αψογο hardware για τα χρηματα που δινεις....εγω θελω να χτυπησω κ ακουστικη vintage που εχω ακουσει τα καλυτερα

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα στην πραξη, στην τιμη τους, οταν την αγορασεις δεν αλλαζεις πολλα mods, και κρατας τα (για τις V6 συγκεκριμενα) :

 

1. Γεφυρα (wilkinson, οπου πολλοι διαβαζω αλλαζουν ακομα και σε Fender MIM την γεφυρα και βαζουν τετοιες)

 

2. κλειδια (αψογα, ΕΖ lock, και με δυο θεσεις για σωστη γωνια των χορδων στο headstock μετα το nut, οποτε και πιο σταθερο κουρδισμα, καθως εχουν την ταση πανω στο Nut οσο πρεπει να μην βγαινουν, αλλα και οσο λιγοτερο πρεπει να μην εχουν μεγαλη αντισταση-τριβη-χασιμο κουρδισματος)

 

3. Μαγνητες αξιοπρεπεστατοι, που ήτε βγαινουν οπως ειναι τα ηλεκτρικα και μπαινουν σε αλλη κιθαρα και τη ζωντανευουν ή αλλαζουν καλωδια, pots κτλ και μενουν οι μαγνητες ή αλλαζουν ολα κατα την ορεξη και γουστο.

 

 

Ταστα; εκει λιγο θα τα αλλαζα. Μου φανηκαν οτι φαγωθηκαν σχετικα γρηγορα. Ισως εκει το κραμα να ειναι πιο μαλακο. Αλλα στην τιμη της η κιθαρα, αξιζει ολοκληρο refret οταν φαγωθουν, που και παλί ειμαστε εντος budget

 

Ετσι και με ενα καλο σεταπ, φερνουμε μια κιθαρα στα μετρα μας, καλυτερης ισως απο ΜΙΜ Fender χωρις σεταπ απο εργοστασιο

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου