Προς το περιεχόμενο

Epiphone Κορέα vs Κίνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους...

 

Θέλω την βοήθεια την βοήθεια σας. Ξέρω ότι οι Epiphone παλιότερα έβγαιναν στην Κορέα. Και τώρα πια στην Κίνα. Ωραία μέχρι εδώ?

 

Ποίες οι διαφορές μεταξύ Epiphone Zakk Wylde Camo από Κορέα και Κίνα?

- Βάρος σώματος?

- Ηλεκτρικά?

- Σύμβολα?

- Οι Κινέζικες έχουν αριθμό παραγωγής? (νομίζω όχι ,ε?)

- Το χρώμα της αερογραφίας?  (εννοώντας ότι η Κορεάτικη έχω την εντύπωση ότι έχει πιο 'ξεθοριασμένο' χρώμα στο camo και ότι οι Κινέζικες είναι πιο 'ζωντανό'). Αλλά βλέποντας και την αντίστοιχη Gibson του Zakk είναι το ίδιο 'ζωντανό' με της Κινέζικης. Άρα τι παίζει?

 

Ευχαριστώ...

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεδομένου ότι δεν μπορείς να βρείς πλέον Epiphone κορεάτικη για να αγοράσεις - συγκρίνεις, θα σου έλεγα να μην ασχολείσαι με μικρολεπτομέρειες. Αν σου αρέσει η συγκεκριμένη κιθάρα, χτύπα την. Μια χαρά φτιάχνονται οι κινέζικες , δοκίμασε μια και αν  σε καλύπτει σε χαρακτηριστικά, ποιότητα κατασκευής, ήχο και playability χτύπα την και άσε τους άλλους να ψαχνουν τόν ψύλλο στ' άχυρα στα Κσύλα κτλ.

my 2 cents.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σήμερα οι Epi βγαίνουν Κίνα και Ινδονησία. Παλίοτερα στην Κορέα και ακόμη πιο παλιά στην Ιαπωνία. Η γενικότερη άποψη στα φόρα για τα αντίγραφα Les Paul είναι:

Ιαπωνία>Κορέα>Κίνα>Ινδονησία (από την καλύτερη στην χειρότερη).

 

Κάποιες έχουν στικεράκι και γράφουν άλλες θα τις καταλάβεις μόνο από serial το οποίο αν το googlάρεις θα ξέρεις με τί έχεις να κάνεις κάθε φορά.

 

Γνώμη μου: Πάρε τη φθηνότερη (κάτω από 200 ευρώ) και την πιο βαριά (αφού θες να πάιξεις high gain) Les Paul που θα βρείς μεταχειρισμένη (μην κολλάς στα camo).

 

Έτσι κι αλλιώς αυτές οι κιθάρες είναι Les Pauls μόνο στα looks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω (μετά γάμου) ... γιατί πήρα ήδη μια Camo αυτές τις μέρες. Και με βάση το serial έχει φτιαχτεί το 2006 στην Κορέα. Άλλα θυμάμαι ένα μαγαζί στα Εξάρχεια με cd που μία εποχή πουλούσε μια zakk και μια camo ρέπλικες GIBSON κανονικά και με serial επάνω τους.

 

Και ενώ πιστεύω ότι όντως είναι Κορεάτικη , η μόνη μου απορία είναι στο γιατί έχει διαφορετική απόχρωση ακόμα και με βάση τις Gibson του Zakk?!

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ενώ πιστεύω ότι όντως είναι Κορεάτικη , η μόνη μου απορία είναι στο γιατί έχει διαφορετική απόχρωση ακόμα και με βάση τις Gibson του Zakk?!

Το θεμα του χρωματος πιστευω ειναι καθαρα υποκειμενικο.Μου εχουν τυχει απειρα οργανα που αλλο χρωμα ειναι στην φωτο και αλλο στα χερια σου/μου.

Παρε για παραδειγμα

l.jpg

 

Και πως ειναι κανονικα

12499993.jpg

 

Τα νερα του poplar ισα που φαινονται και απο ΠΟΛΥ κοντα.....Ενω στην φωτο απο την ibanez  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα του χρωματος πιστευω ειναι καθαρα υποκειμενικο.Μου εχουν τυχει απειρα οργανα που αλλο χρωμα ειναι στην φωτο και αλλο στα χερια σου/μου.

Παρε για παραδειγμα

l.jpg

 

Και πως ειναι κανονικα

12499993.jpg

 

Τα νερα του poplar ισα που φαινονται και απο ΠΟΛΥ κοντα.....Ενω στην φωτο απο την ibanez  ;)

 

 

 

 

Καλα αυτο με το θεμα των φωτο ειναι αλλη ιστορια : αλλα πριν παω να παρω την ΔΙΚΗ ΜΟΥ πια κιθαρα ,ειχα παει λιγη ωρα πριν σε ενα μαγαζι και ειδα την ιδια σε Κινα. Καμια σχεση οντως... και ειδικα στην αποχρωση. Και στις φωτο του Ζakk οι camo μοιαζουν με της Κινεζικης που ειχα δει απο κοντα. Αρα δεν μιλαω μονο απο φωτο...

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω (μετά γάμου) ... γιατί πήρα ήδη μια Camo αυτές τις μέρες. Και με βάση το serial έχει φτιαχτεί το 2006 στην Κορέα. Άλλα θυμάμαι ένα μαγαζί στα Εξάρχεια με cd που μία εποχή πουλούσε μια zakk και μια camo ρέπλικες GIBSON κανονικά και με serial επάνω τους.

 

Και ενώ πιστεύω ότι όντως είναι Κορεάτικη , η μόνη μου απορία είναι στο γιατί έχει διαφορετική απόχρωση ακόμα και με βάση τις Gibson του Zakk?!

 

Την αγόρασες ολοκαίνουργια ή ήταν used ? Έχει τους active EMG μαγνήτες επάνω?

 

Φαντάζομαι έβαλες στο epiphone dater το serial:

http://www.guitardaterproject.org/epiphone.aspx (μόνο το serial βάζεις στη φόρμα)

 

Οι Κορεατικές ήταν σε πολύ καλό επίπεδο και η παραγωγή γινόταν στα εργοστάσια των Samick και άλλων βάσει του serial:

 

I = Saein  (Shine guitars)

U = Unsung

S = Samick

P or R = Peerless

K = Korea

MR = Korea

 

To 2002-2003 εντούτοις, η παραγωγή στην Κορέα σταμάτησε λόγω της κατασκευής του νέου Κινεζικού εργοστασίου της epi. Μεγάλο μέρος της παραγωγής απ τα Κορεατικά εργοστάσια πέρασε και στην Ινδονησία.

Σίγουρα είναι του 2006 η δική σου?

 

Πάντως, θα έλεγα ότι δε γνωρίζουμε πόσο ακριβές είναι το serial σύστημά τους κι άρα δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αρκεί η κιθάρα να είναι αυτό που έψαχνες.

 

Τα χρώματα, το hardware, τα ηλεκτρικά κλπ, αλλάζουν και ανάλογα την παρτίδα, δεν είναι κάτι σπάνιο. Άσε που η epi, όλο κάτι "νέο" παρουσιάζει κι αλλάζει πότε πότε και προμηθευτές. Άρα είναι νορμάλ. Και σε squier και σε πολλές άλλες έχω πετύχει μεγάλες διαφορές στο χρώμα.

 

P.S. Αν ανησυχείς για το αν η κιθάρα είναι replica, απλά να πούμε ότι θέλει το ψάξιμό του αλλά συνήθως οι gibson είναι αυτές που αντιγράφονται περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι κι αλλιώς αυτές οι κιθάρες είναι Les Pauls μόνο στα looks.

 

Εδω θα διαφωνισω, καθως παρατηρω πως πολλοι κιθαριστες κραζουν τις epiphone. Το οτι δεν γραφει στο headstock gibson, δεν σημαινει πως δεν ειναι les paul. Με την ιδια λογικη μια gibson les paul studio ειναι για πεταμα. Δεν εχει ουτε το βαρος που θα επρεπε, ουτε κατασκευαστικα προσεγγιζει τις κλασσικες les paul, ουτε καν τις epiphone. Σαφως και οι gibson ειναι ανωτερες, μα αυτο δεν εχει σχεση με το θεμα που συζηταμε. Ολη αυτη η μανια με το ετος κατασκευης και το εργοστασιο παραγωγης ειναι ατοπη. Αν η κιθαρα σε βολευει, σου αρεσει στον ηχο και σου κανει, τοτε ειτε γραφει πανω gibson, ειτε epiphone, ειτε ibanez δεν κανει διαφορα. Να σημειωσω πως η epiphone εχει βαρια φανελα σαν εταιρια με χρονια ιστοριας. Ολα τα αλλα ειναι κομπλεξ. Ολο αυτο αποπροσανατολιζει το μυαλο του κιθαριστα απο το αντικειμενο του. Εχω δει κιθαριστες να παιζουν με πολυ φθηνες κιθαρες και να σε μαγευουν και αλλους να γρατζουνουν ατσαλα μια gibson χωρις να μπορεις να τους παρεις στα σοβαρα. Καταληγω λεγοντας πως οι epiphone των 400 ευρω και πανω ειναι αξιολογα οργανα, ειτε ειναι κινεζικης, ειτε κορεατικης κατασκευης και το λεω εκ πειρας. Αν παλι βασανιζεστε με το τι θα γραφει το headstock ή με το πιο ειναι το serial number, τοτε καντε συλλογη και μην τρωτε 4πλασιο χρονο για να λυσετε αυτες τις αποριες απο οτι θα παιξετε με την κιθαρα.

SOSte ta FREEkia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Καταληγω λεγοντας πως οι epiphone των 400 ευρω και πανω ειναι αξιολογα οργανα, ειτε ειναι κινεζικης, ειτε κορεατικης κατασκευης και το λεω εκ πειρας.

 

Πολύ σωστός!

Αν ποτέ δώσω μια les paul μου για οικονομικούς λόγους, ΔΕΝ θα είναι η epi standard plus top μου! Της έβαλα κι ένα gibson BB1 στη γέφυρα και τέρμα, την κρατώ ως έχει 4 ever!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Sottos : Την πηρα μεταχειρισμενη σε τελεια κατασταση. Με βαση το serial που εβαλα στο The Guitar Dater Project μου εβγαλε οτι ειναι απο Κορεα το 2006. Το παληκαρι που την πηρα ειχε ολοκληρο επιπλο με gibson και epiphone. :) Αυτος ειναι βαλει τους active και με την 18voltη μοντα. Την ξερω την ιστορια με τα εργοστασια της Epiphone.

 

@zakky + @ Sottos : Εχεις δικιο σε οτι λες. Μπορει καποιος 'γαματος' κιθαριστας να πιασει ενα 'κουπι' στα χερια του και να το κανει να κελαηδαει. Για μενα το ζητουμενο ειναι αλλο. Απλα θελω να ξερω αν πληρωσα αυτο που ξερω οτι πληρωσα και οχι κατι που προφανως ισως κοστιζε πιο φθηνα (που δεν νομιζω,αλλα λεμε... κουβεντα να γινεται). Και ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ θελω να ξερω τι παιζει ,ωστε να μην εκτεθω αυριο μεθαυριο μεσα σε μια συζητηση  για την epiphone μου :P :P και να ερθει καποιος και να μου ακυρωσει την υπαρξη της και να μου γκρεμισει ολα μου τα ονειρα. :P

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου