Προς το περιεχόμενο

τροφοδοτικο vodoo lab 2+ με αμερικανικο ρευμα.. λυσεις ????


Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαιρετε φιλοι νοιζαδες και χρονια πολλα !

 

προσφατα πηρα απο φιλο συμφορουμιτη το συγκεκριμενο τροφοδοτικο το οποιο ομως ειναι με αμερικανικο ρευμα και μαζι εχει εναν μετασχηματιστη ο οποιος ειναι βαρυς σχετικα..

 

υπαρχει λοιπον κατι πιο μικρο που να μπορει να κανει το τροφοδοτικο να δουλεψει σωστα ??

 

φανταζομαι οτι να βαλω απλως εναν ανταπτορα στο καλωδιο δεν παιζει ε?? να τονισω οτι ειμαι ασχετος με το θεμα οποτε μη βαρατε ...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που ψαχνω ειναι εναν οσο πιο μικρο γινεται μετασχηματιστη (η step down transformer αν ειναι αυτη η σωστη ονομασια του ) που να μου μετατρεπει το ρευμα που βγαζει το voodoo lab apo αμερικανικο σε ελληνικο..

 

δεν εχω προβλημα στο να τροφοδοτισω τα πεταλια ... το προβλημα υπαρχει στο να τροφοδοτησω το τροφοδοτικο (voodoo lab) που θα τροφοδοτησει τα πεταλια γιατι λειτουργει με αμερικανικο ρευμα και ο μετασχηματιστης που εχω ειναι ολοκληρο γαιδουρι.. ελπιζω να εγινα κατανοητος ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα φιλε , λοιπόν θα κοιτάξεις πάνω στο vodoo lab 2 να δεις πόσα WATT  γράφει οτι είναι , εχω την εντύπωση οτι δεν Θα ειναι πάνω απο 100 Βατ, αν με επιβεβαιωσεις οτι ειναι κατω απο 100 ο ποιο μικρος Step Down transformer που θα βρεις σε αυθονια καλη τιμη και ευκολα ειναι

 

ειτε 45watt /45VA   ή 100watt/100VA  που ειναι σε μεγεθος οπως αυτος :

 

http://www.ebw.gr/el/product/11151/Ilektronikos-Metaschimatistis-Metatr

 

 

http://img.ebw.gr/11151/010900196.pdf

 

το βαρος αν δεν κανω λαθος επειδη χρησιμοποιω κι εγω εναν τετοιο σε ενα λυχνιομετρο πρεπει να ειναι περιπου μισο κιλο ίσω λιγο παραπάνω καπου εκει.

 

ελπιζω να βοηθησα καλη συνεχεια

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα υπαρχει κ ο μπελας  να στο ανοιξει ενας τεχνικος και να σου αντικαταστησει αν φυσικα βρει το μετασχηματιστακι μεσα με ενα ιδιο η πανομοιοτυπο το οποιο στο πρωτευον να παιρνει κατευθειαν 220 αντι 110 βολτ κι ετσι να μην χρειαζεται εξωτερικος μετατροπεας, θα ριξω μια ματια στο νετ να δω τι φοραει κ θα σε ενημερωσω αν βρω τα specifications

 

 

ακυρο δεν γινεται διοτι το βασικο κοστος απο οτι βλεπω ειναι ο εσωτερικος μετασχηματιστης , θα μπορουσε να κρατησει καποιος τα μεταλα του μετασχηματιστη και να ξανακανει περιελιξη ... αλλα δεν αξιζει και παλι

το φρονιμοτερο ειναι πωληση στο ΕΒΑΥ σε αμερικανό  και αγορα ευρωπαικου  vodoo lab 2+

 

Να υποθεσω θα πρεπει να το πηρες πολυ φτηνα για να μπηκες στην λουμπα να μπλεξεις με αμερικανικα ρευματα σε τροφοδοτικο .... να ταν κανενας ενισχυτης του πετας μεσα ενα Step-down δεν εγινε και τιποτα τι 25 τι 50 κιλα αλλα για τροφοδοτικο το επιπλεον μισο και ενα κιλο ειναι too much

VertexPowerSupply.jpg.52417eab2ec73f596307a57904a70c65.jpg

VertexVoodooLabPedalPower.thumb.jpg.3b29c33c6d1c978e9b86f0284a0976ce.jpg

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια!! δυστυχως δεν βρηκα καπου που να γραφει τα ποσα watt ειναι βεβαια εχει μια υποδοχη που λεει μεχρι 200 watt αλλα αυτο μαλλον ειναι ασχετο και η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καταλαβει που μπορει να χρησιμοποιηθει αυτη η πριζα.. παρολα αυτα θα ριξω μια ματια στους step down transformers που μου προτεινες και θα συγκρινω να δω αν ειναι μικροτεροι και ελαφρυτεροι απο αυτον που εχω ..

και παλι ευχαριστω για τη βοηθεια ..

 

εδω ειναι τα επισημα specs και φωτο ισως δεν ξερω αν βοηθουν σε κατι σχετικα με τα watt και την δευτερη πριζα που ανεφερα πριν..λογικα εκει θα μπορει να συνδεθει καποια αλλη συσκευη λιγων watt ετσι ωστε να μην χρησιμποιηθει πολυμπριζο..???  ??? http://www.voodoolab.com/pedalpower_2.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις, επικοινωνησε με τον "Βεζουβιο" -μελος του Νοιζ- εδω: http://colorsound.gr/

Εκεινος ασχολειται με αμερικανιες...χρειαζεσαι μετασχηματιστη απο 110/120 σε 220/240.

Οτιδηποτε ηλεκτρικο απο ΗΠΑ ειναι για 110/120 volt. Και συνηθως οι μετασχηματιστες ειναι μεγαλοι και ζυγιζουν αρκετα.

Αυτο ειναι μια λεπτομερεια που γενικοτερα δεν αναφερεται οταν αγοραζεις απο ΗΠΑ. Aν και στα specs, που παρεθεσες στο σάϊτ τους , το γραφει καθαρα.

Καλη τυχη!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα εκει θα μπορει να συνδεθει καποια αλλη συσκευη λιγων watt ετσι ωστε να μην χρησιμποιηθει πολυμπριζο..???  ???

Σωστά, εκεί μπορεί να συνδεθεί δεύτερη συσκευή με maximum κατανάλωση 200W.

 

Δυστυχώς το αμερικάνικο VoodooLab μόνο με step-down μπορείς να το τροφοδοτήσεις, πόσα watt είναι αυτός που ήδη έχεις?

Το κακό βέβαια, με τα πολύ μικρά step-down, είναι ότι μερικά δεν έχουν γείωση! Θα πρότεινα να το προσέξεις αυτό και αν κάνεις κάποια αγορά κοίτα να υπάρχει γείωση και στις δύο πλευρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου