Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα: Κίνα και Κορέα ή Αμερικάνικο με τα ίδια λεφτά;


ALXGS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό το ερώτημα δημιουργήθηκε στο μυαλό μου σήμερα επειδή το τελευταίο καιρό ψάχνομαι να αγοράσω μια κιθάρα πάνω από 500-600 και μέχρι 1000€.

 

Ό,τι μου κάτσει καλύτερα.

 

Έχω πάρει σβάρνα όλα τα μαγαζιά της πόλης και δοκιμάζω όλες τις μάρκες και πολλά μοντέλα εξ αυτών ώστε να βρω τι μου ταιριάζει. Strat - Superstrat - Explorer - Flying V κτλ κτλ...

 

Είμαι κάτοχος μιας Epiphone Les Paul Std αναβαθμισμένης με Seymour και Tonepros γέφυρα και θεωρώ έχει αρκετά καλό ήχο πια. Λάτρης των Les Paul από παιδί πήγα κατευθείαν σε αυτή. Η προηγούμενη προ πολλών ετών ήταν μια Strat της Aria... φτηνιάρα.

 

Όμως επειδή πλέον θέλω και μια δεύτερη καλύτερη κιθάρα, είπα να δω τι άλλο μου κάθεται καλά. (Les Paulάκιας μεν, αλλά δεν με χαλάει να πάρω και οτιδήποτε άλλο που να μου αρέσει στα χέρια και στο αυτί!  ;)

 

Δοκίμασα λοιπόν ESP LTD, Fender, Jackson, PRS, Gibson, και μου μένουν να δω και κάποιες Ibanez όταν ανοίξει ο αντιπρόσωπος.

 

Μόλις σήμερα δοκίμασα κάποιες prs και πραγματικά δεν μου άρεσαν (διάβασα και την κουβέντα σε διπλανό θέμα. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου έμπειρο.,.. ούτε καν μέτριο, αλλά έχω πολύ καλό μάτι να καταλαβαίνω την ποιότητα που βλέπω αλλά και καλό αυτί που ακούει τις διαφορές.

Ποιοτικά οι PRS είναι πολύ καλές... αλλά θεωρώ όχι τόσο για τα λεφτά που κοστίζουν. Την ίδια ποιότητα την βρίσκεις και με λιγότερα λεφτά.

Τέλος πάντων... το θέμα μου δεν ήταν αυτό, Βασικά δεν με βόλεψε η ταστιέρα για κάποιο λόγο και δεύτερον ο ήχος δεν ήταν αυτός που θα ήθελα. Δεν λέω ότι ήταν κακός, ...αλλά ότι εμένα δεν μου άρεσε.

Θεωρώ ότι είναι πριμαριστός με πολλά μεσαία. Ο bridge ειδικά ήταν πολύ μάπα σε αντίθεση με τον neck που έδινε πολύ μεστό ήχο.

Αυτό και τέλος και δεν τις ξανακοιτάζω γιατί δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να αλλάζω μαγνήτες πάλι.

 

Έχοντας δοκιμάσει κάποιες ESP LTD μου άρεσε πολύ η H401M σε χρώμα φυσικού ξύλου με passive SD. Μου άρεσε πολύ η ταστιέρα της αλλά και ο ήχος της. Βασικά ήταν αυτή που μου έκανε το μεγαλύτερο κλικ απ όσες έχω δοκιμάσει ως τώρα κυρίως επειδή την ένιωσα παιχνιδάκι στα χέρια μου με πολύ άνετη εύκολη και γρήγορη ταστιέρα (και πολύ λεπτή μάλιστα). Η αξία της στα 840€

Δοκίμασα και την ΜΗ1001 αλλά λόγω active EMG το ξανασκέφτομαι. Μέταλ παίζω (κυρίως των 80's) αλλά για κάποιο λόγο προτιμώ τους passive. Μπορεί και να είμαι λάθος, αλλά εκεί γουστάρω ήχο.

Η δεύτερη ESP σε όλα πάνω κάτω ίδια με την άλλη , αλλά ένα κλικ πιο ποιοτική μιας και είναι ανώτερο μοντέλο κι όπως είπα με active 81 - 85.

 

Φυσικά η αδυναμία μου είναι η EC της LTD και βρήκα διαθέσιμη την Iron Cross η οποία πραγματικά επειδή Les Paulίζει κιόλας, μου έκατσε πολύ καλά, αλλά εκεί ανεβαίνoυμε στο budget και δεν ξεφεύγουμε από το les paul style που είπα α ξεφύγω στην δεύτερη κιθάρα.

 

 

Κλασσικά έπιασα και μία Strat American Special. Γνωστό όργανο και αίσθηση με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής! Την άφησα στο πίσω μέρος του μυαλού μου γιατί με τις Strat δεν τα πάω καλά (στο οπτικό κομμάτι)

 

Μια Jackson Soloist που δοκίμασα δεν μου άρεσε καθόλου και την παράτησα αμέσως. Η ταστιέρα της κυρίως.

 

Η explorer με ζορίζει στην λαβή. Άβολη κιθάρα για μένα αν και μου αρέσει εμφανισιακά. Δεν με βολεύει με τίποτα στην πενιά και ειδικά στο μιουτάρισμα.

 

Μια Jackson Flying V που δοκίμασα, δεν μπορώ να πω ότι δεν μου άρεσε, αλλά μάλλον δεν θα την προτιμήσω σαν shape όταν αποφασίσω να δώσω το ποσό που χρειάζεται.

 

Όλα αυτά καλά μέχρι σήμερα, αλλά πηγαίνοντας να δω όπως είπα τις PRS και αφού τελείωσα την δοκιμή πραγματικά μπερδεμένος με όσο είχα ακούσει γι αυτές, είδα μπροστά μου κρεμασμένο ένα ταυράκι faded της Gibson και το κούμπωσα στον ενισχυτή χωρίς να πειράξω κάτι από ρυθμίσεις.

 

Ε ...αυτό που άκουσα με έφτιαξε με την μία! Καμία σχέση ρε παιδιά με τις PRS! (για μένα πάντα... το ξαναλέω) Ο ήχος που έβγαλε το ταυράκι με πόρωσε κατευθείαν. Αυτό τον ήχο προτιμώ! Δεν είναι τυχαίο που έχω και Les Paul δηλαδή.

 

Κάνοντας λοιπόν μια κουβέντα περί χρηματικής αξίας πλέον των κιθαρών, διαπίστωσα πως κοντά στο 1000αρικο παίρνεις καλά όργανα. Όμως εδώ μου δημιουργήθηκε η απορία του τίτλου.

 

Αξίζει να τα δώσεις τα ευρώ σου για ένα κορεάτικο ή για ένα κινέζικο όργανο την στιγμή που με τα ίδια λεφτά, αγοράζεις ένα αμερικάνικο... (Gibson - Fender) με ότι σημαίνει αυτό σε ποιότητα ξύλων και ηλεκτρικών αλλά και συναρμολόγησης? Ακόμα κι αν λέγεται faded ???

 

(σ.σ: όλα αυτά είναι προσωπικές απόψεις ενός ανθρώπου που είναι κάτω και από τον μέτριο κιθαρίστα, οπότε δεν θα ήθελα κάποιος να μπει σε αντιπαράθεση αν κάπου δεν τα λέω καλά για τις κιθάρες που ανέφερα. Είπαμε... είναι προσωπικές διαπιστώσεις, με αυτές τις λίγες γνώσεις που έχω και με το τι θα ήθελα να ακούσω από μια κιθάρα)

 

 

Πραγματικά θα ήθελα μια γνώμη πάνω στο ερώτημα του τίτλου και όποιος δεν βαριέται ας μου πει την γνώμη του ειδικά για τις ESP LTD που είναι οι μόνες που μου έκατσαν όπως ήθελα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Θα μιλήσω ως κάτω του μετρίου κιθαρίστας, αλλά έχοντας περάσει μερικές κιθάρες από τα χέρια μου, είτε για αρκετό διάστημα, είτε δανεικές για 2-3 βδομάδες.

 

Διαφωνώ σε διάφορα από αυτά που είπες, ειδικά για τις PRS και τις Strat, αλλά εδώ πέφτουμε στον παράγοντα γούστο.

 

Θεωρώ ότι στις μέρες μας με 600 έως 1000 ευρώ βρίσκεις τρομερά όργανα που θα δε θα σου δημιουργήσουν προβλήματα, θα κουδουνάνε ωραία, θα "παίζουν" και θα σε φτιάχνουν για να παίξεις.

 

Πριν μερικούς μήνες έψαχνα κιθάρα για main όργανο. Πούλησα όλες όσες είχα μαζέψει κάνοντας ένα γενικό επαναπροσδιορισμό του εξοπλισμού μου. Έτσι δοκίμασα καμιά 50αριά κιθάρες, από μαγαζιά και φίλους, γιατί ήθελα να κάνω το καλύτερο δυνατό στο μπάτζετ μου.

 

Έπαιξα με Gibson, Fender USA/Mex, PRS USA/Korean, Ibanez Japan/Indonesia, LTD Korea και κάποιες παλιές Charvel πάλι από Ιαπωνία. Άλλες ήταν ανέλπιστα καλές (Fender Mex Road Worn, Baja), άλλες ήταν παραδόξως μέτριες (Gibson Studio καινούργιες, Ινδονησιακές Ibanez του χιλιάρικου).

 

Αυτό που κατάλαβα εν τέλει από όλη αυτή την ιστορία είναι ότι σε αυτά τα χρήματα υπάρχουν άπειρες επιλογές και είναι αδύνατον να μη βρεις κάτι που να σου αρέσει πολύ. Εγώ κατέληξα με μία Tokai Telecaster made in Japan και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, είναι η καλύτερη κιθάρα που είχα ποτέ. Αυτό οφείλεται γιατί έχει ακριβώς ό,τι έψαχνα και τη διάλεξα 100% συνειδητά.

 

Συμπερασματικά, βρήκα καλύτερες τις PRS από τις LTD από Κορέα, τουλάχιστον για τα γούστα μου, όπως και 1-2 Schecter που δοκιμάσα. Γενικά αν πας στο χιλιάρικο απέφυγε LTD, υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές στα λεφτά αυτά.

Μεταξύ όλων αυτών των επιλογών και ειδικά για superstrat θα πήγαινα ή σε κάποια Charvel του '80 (2 που έπαιξα ήταν φανταστικές), ή σε Ιαπωνικές Ibanez και Jackson.

 

 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω Φιλιππινέζικη (Bacchus) και Κορεάτικη (PRS SE) και μου αρέσουν και οι δύο. Το θέμα είναι να μπορείς να καταλάβεις ότι υπάρχει λόγος που κοστίζουν τόσο, δεν είναι μόνο τα χαμηλότερα εργατικά στις χώρες παραγωγής. Και οι Eastman Κινέζικες είναι αλλά οι τιμές τους είναι Αμερικάνικες.

 

Καλά έκανες και δοκίμασες πολλές διαφορετικές κιθάρες, έτσι αποκτάς εμπειρία. Πρέπει όμως να αποφασίσεις και τι θες. Επίσης να αποφασίσεις αν θες να περιοριστείς στη τοπική αγορά για να τη δοκιμάσεις πρώτα ή σε online αγορά και να αγοράσεις από εξωτερικό. Πάντως αν σε καλύπτει η SG ή όποια άλλη σου άρεσε πάρτη για να είσαι σίγουρος. Αλλιώς, μεταχειρισμένες από εξωτερικό υπάρχουν εκατοντάδες επιλογές, και άπο μαγαζιά και ιδιώτες.

 

Εγώ αν έβρισκα κιθάρα που μου άρεσε εμφανισιακά, μου καθόταν στο χέρι και ο ήχος ήταν απλά καλός θα την έπαιρνα χωρίς να με νοιάζει η χώρα παραγωγής. Με νέους μαγνήτες μπορείς να αλλάξεις αρκετά τον ήχο της με τη προϋπόθεση να είσαι ΟΚ να ξοδέψεις εξτρά. Αν όμως οι κιθάρες είναι περαστικές και μάλλον θα τη δώσεις σε μερικά χρόνια καλό είναι να πας σε Gibson/Fender αν τις βρεις σε όμοιες τιμές με άλλες. Αυτές πάντα φεύγουν όταν τις δίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγώ αν έβρισκα κιθάρα που μου άρεσε εμφανισιακά, μου καθόταν στο χέρι και ο ήχος ήταν απλά καλός θα την έπαιρνα χωρίς να με νοιάζει η χώρα παραγωγής. Με νέους μαγνήτες μπορείς να αλλάξεις αρκετά τον ήχο της με τη προϋπόθεση να είσαι ΟΚ να ξοδέψεις εξτρά. Αν όμως οι κιθάρες είναι περαστικές και μάλλον θα τη δώσεις σε μερικά χρόνια καλό είναι να πας σε Gibson/Fender αν τις βρεις σε όμοιες τιμές με άλλες. Αυτές πάντα φεύγουν όταν τις δίνεις.

+10

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να μπορείς να καταλάβεις ότι υπάρχει λόγος που κοστίζουν τόσο,

 

Καλά έκανες και δοκίμασες πολλές διαφορετικές κιθάρες, έτσι αποκτάς εμπειρία. Πρέπει όμως να αποφασίσεις και τι θες. Επίσης να αποφασίσεις αν θες να περιοριστείς στη τοπική αγορά για να τη δοκιμάσεις πρώτα ή σε online αγορά και να αγοράσεις από εξωτερικό. Πάντως αν σε καλύπτει η SG ή όποια άλλη σου άρεσε πάρτη για να είσαι σίγουρος. Αλλιώς, μεταχειρισμένες από εξωτερικό υπάρχουν εκατοντάδες επιλογές, και άπο μαγαζιά και ιδιώτες.

 

Εγώ αν έβρισκα κιθάρα που μου άρεσε εμφανισιακά, μου καθόταν στο χέρι και ο ήχος ήταν απλά καλός θα την έπαιρνα χωρίς να με νοιάζει η χώρα παραγωγής. Με νέους μαγνήτες μπορείς να αλλάξεις αρκετά τον ήχο της με τη προϋπόθεση να είσαι ΟΚ να ξοδέψεις εξτρά. Αν όμως οι κιθάρες είναι περαστικές και μάλλον θα τη δώσεις σε μερικά χρόνια καλό είναι να πας σε Gibson/Fender αν τις βρεις σε όμοιες τιμές με άλλες. Αυτές πάντα φεύγουν όταν τις δίνεις.

 

Τι θέλω? Αυτό που θα ήθελα, θα ήταν μια GIBSON Les Paul Studio Smokehouse Burst  :P για πρώτη και καλή και μετά μία οποιαδήποτε άλλη (μάλλον superstrat) under 1000€ όπως ψάχνω τώρα. Αυτό βέβαια είναι το αισιόδοξο σενάριο του τι θέλω που είναι και το πιο δύσκολο, διότι πρέπει να πουλήσω την epi και να σπρώξω χρήμα για τις άλλες δύο.

 

Οπότε... μιας και τώρα δεν μου βγαίνει αυτό το σενάριο, ας πάω στην λύση της under 1000€ κάτι σε οτιδήποτε άλλο εκτός les paul (όπως είπα κάτι σε superstrat γλυκοκοιτάζω) αλλά θα προτιμούσα να είναι μέσα στις πιο διαδεδομένες μάρκες τις οποίες μπορώ εύκολα να τις βρω και στα εδώ μαγαζιά ώστε να έχω δυνατότητα δοκιμής. (...και την καλή Gibson θα την δούμε αργότερα όταν θα μας βγάλει ο Τσίπρας από τα μνημόνια ::) )

 

Πέρα από αυτό όμως... το ερώτημα ήταν αν αξίζει να δώσω για μια ESP ή μια PRS τα ίδια χρήματα που θα έδινα για ένα αμερικάνικο όργανο μιας και στο ίδιο φάσμα τιμών, έχω αυτή τη δυνατότητα. Εκεί προβληματίζομαι. Όταν ανεβαίνει το budjet αρχίζεις πια και έχεις σιγά σιγά περισσότερες απαιτήσεις.

 

Όταν πήρα την epi ας πούμε, δεν είχα τέτοια διλήμματα γιατί εκεί ήθελα δεν ήθελα σε Κίνα θα έπαιζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε διαφορετικά όντα οι κιθαρίστες μεταξύ μας. Άλλοι μένουν σταθεροί στην πρώτη αγάπη ,άλλοι αλλάζουν γούστα κάθε 2-3 χρόνια.

Υπάρχουν πολλά που μπορούν να σε προβληματίσουν στην αγορά μιας κιθάρας και όλα έχουν βάση.

Η δική μου πρόταση είναι ,εφόσον μπορείς να αντέξεις οικονομικά ,προτίμησε την κιθάρα που λαχταράς περισσότερο. Ίσως να μην έχει την καλύτερη αξία μεταπώλησης, ίσως σε λίγα χρόνια να αλλάξουν τα γούστα σου, αλλά για όσο θα την πιάνεις στα χέρια σου δεν θα σκέφτεσαι "έπρεπε να πάρω την άλλη".

Τουλάχιστον όσες φορές αγόρασα κιθάρα με αυτό το σκεπτικό δεν το μετάνιωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εισαι διαθετιμενος να δωσεις κοντα στο 1000ρικακι και σου αρεσουν οι sg,γτ δε χτυπας μια gibson standard sg απο τις αγγελιες,που ειναι εκπληκτικα οργανα?

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλεξ, sg ψηφιζω.....

 

Σου εκατσε στο χερι, στον ηχο και στο ματι.

Παρε μια gibson με τους μαγνητες που σου αρεσουν καλυτερα για μεταλ. Και καθαρισες.

Κανει τα παντα αυτη η κιθαρα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου