Προς το περιεχόμενο

Ηχομόνωση-Ηχοαπορροφηση χαμηλών συχνοτήτων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

kaefros αυτό με τις διαστάσεις δεν το πολυ καταλαβαίνω αν μπορείς εξήγησε το μου λίγο πιο καλά.Το πάχος του τοίχου απο έξω θα οφελήσει μέσα στο πρόβλημα που περιγράφω με τα μπάσα?Η απλά για μόνωση καλύτερη ώστε να μειωθεί ο θόρυβος που θα μπεί απο έξω?Φυσικά γράφω με κλειστού τύπου ακουστικά μέσα αλλιώς δεν θα μπορούσα να κάνω τπτ.

 

Έχω μπλέξει πόλυ με το κονσερβοκούτι γμτ.Δεν ξέρω τι να κάνω.Μου είπαν σαν τελευταία λύση να το γεμίσω μέσα με ricofon ωστε να το κάνω ''dead zone'' και να ''ζεσταίνω τον ήχο με εφέ στη μίξη. Κατα πόσο θα πετύχει και κάτι τέτοιο με σχέτο ricofon δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω ένα site που έχει πολύ καλα άρθρα και βίντεο για προβλήματα ήχου σε στουντιακό περβάλλον.

 

http://www.realtraps.com/info.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Mία καλή ιδέα για τις χαμηλές,αφού δεν μπορεις να τις υποβαλλεις σε πλήρη απορρόφηση ειναι και να τις διαχέεις σωστά.Τα μπάσα που σου "περισεύουν"

φρόντισε να διαχέονται όσο πιο καλά μπορεις.Αυτό μπορει να επιτευχθεί με την προσθήκη πλαισίων(κάδρων)σε συγκεκριμένα σημεία του τοιχου(δεν είναι απαραίτητο να καλυφθεί ολόκληρη η επιφάνεια) πάνω στα οποία μπορεις να προσαρμόσεις το ειδικό υλικό που έχει μεν απορροφητικές ιδιότητες,αλλα έχει δέ και ικανοποιητικές αποδόσεις στη διάχυση!!!!Το μπάσο που σε τυρρανά μήν κάνεις απέλπιδες προσπάθειες να το εξαλείψεις.Απλά εκμεταλλεύσου το με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.Κερδισμένος θα βγείς.

http://www.zainea.com/step4a.jpg To sygkekrimeno yliko legetai rounfusor 1. Eίναι κοματακι ακριβούτσικο αλλα δεν θα χρειαστεις πολύ συμφωνα με τις διαστάσεις του δωματίου σου(με το κομμάτι παει).Αρα θα σου ερθει το ιδιο σε λεφτά με το να κάνεις οποιαδήποτε άλλη προσπάθεια να απορροφήσεις το μπάσο σου!Θα υπάρχουν και άλλα υλικά για αυτή τη δουλεια που ίσως δεν τα γνωρίζω. Το ζητούμενο πάντως εδώ είναι η Διάχυση!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω και εγω ενα συμπληρωμα.Πρωτα απο ολα δεν εχεις κατι ναα φοβηθεις απο τον πετροβαμβακα,ακομα και να ειναι καρκινογονος το πλαστικο δεν σε σωζει.Αντιθετα κανει δυσκολη τη δουλεια του.Οποτε βγαλε το πλαστικο κ αντικατεστησε το με ενα ελαφρο πανι(χρωματιστο για να μην φαινετε ο πετροβαμβακας).Οσο για τα μπασα,δεν ειναι ηχος που δεν κοβετε στις παγιδες σου,ειναι συντονισμος.Σκεψου το τελειο στουντιο,υπογειο με ηχομονοση-ηχοαποροφηση.κ ενα τρακτορα να περναει απο πανω.Χαμος θα γινετε.(τα λεω στα γρηγορα γιατι δεν ξερω να γραφω γρηγορα)Οποτε πρεπει να δωσεις σημασια στο πατωμα γιατι εκει ειναι το προβλημα.Στα επαγγελματικα στουντιο βαζουν ενα στρωμα φελου 3-4 εκατοστα και μετα ενα στρωμα μολυβι.Βεβαια αυτο δεν γινετε λογο τρελου κοστους.Δοκιμασε εσυ με κατι ελαστικο.Οτιδηποτε που θα μπορεις να περπατησεις πανω.Επειτα χοντρη μοκετα κ τελος αραχνες στα μικροφωνα.Κ για να κοψεις παραγομενα μπασα βαλε στις γωνιες των τοιχων,κουβαδες με μια στρωση ρικοφορ μεσα κ ντυσε τους με ενα πανι για να μην φαινετε αθλιο.Αυτα.

P>there is new sound in town.....

sound master

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα υστερογραφο.Λεω στις γωνιες να βαλεις παγιδες γιατι οι γωνιες μετατρεπονται σε υπογουφερ αν εχεις εντασεις.

P>there is new sound in town.....

sound master

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω εξετάσεων άφησα λίγο στην άκρη το θέμα booth.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Για ντύσιμο με αυγο8ήκες χαρτινες δεν θα κάνω τπτ?Όλη την κατασκευή να την σηκώσω για να βάλω κάτι ελαστικό η απλά έτσι όπως είναι τώρα να το βάλω απο μέσα?Υπόψην μέσα δεν έχει τπτ κάτω μόνο το ξύλο.Έλεγα να βάλω μια στρώση πετροβάμβακα και να του βάλω απο πάνω γυψοσανίδα ή κάτι αντίστοιχο.Υπολογίζω να κάνω και αυτοσχέδια panel για όλες τις γωνίες μέσα και πάνω και κάτω.

 

Κάτι απο αυτά που λέω ξέρει κάποιος να μου πεί αν θα είναι τελείως άχρηστο?Να μην παιδεύομαι ο μαύρος τσάμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδανικο θα ηταν φελος.Αλλα δεν ξερω ποσο κανει το τετραγονικο.Κανε μια ερωτηση σε ενα ξυλουργο.δε χανεις τιποτα.Στο σκυλαδικο ειχα αυτο το προβλημα στον ντραμερ και σηκοσαμε ενα πηχακι 10 εκατοστα το γεμισαμε με αμμο και απο πανω 2,5 εκατοστα φελο.Και τελος μια ενιαια πλακα mtf.Το αποτελεσμα ηταν πολυ καλο.

P>there is new sound in town.....

sound master

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου