Προς το περιεχόμενο

John Mayer Stratocaster


G.K.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα τελευταια μου εχει κινησει το ενδιαφερον η συγκεκριμενη...

Ειναι κανεις κατοχος? Οι scooped mids μαγνητες τι λενε?

Πως στεκεται απεναντι στην κατα πολλους καλυτερη signature strat (Eric Johnson...)?

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν πιστέψουμε τα όσα γράφονται σε σχετικά με 7ender fora, πρόκειται καθαρά για μαρκετίστικη κίνηση... σαν να έβγαζε αντίστοιχη ελληνική εταιρεία κιθάρα για το Χ"γιάννη.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πιστέψουμε τα όσα γράφονται σε σχετικά με 7ender fora, πρόκειται καθαρά για μαρκετίστικη κίνηση... σαν να έβγαζε αντίστοιχη ελληνική εταιρεία κιθάρα για το Χ"γιάννη.  ;)

 

Toν ισοπεδωσες τον Mayer, οχι και Χατζηγιαννης...Γιατι να μην εχει μια signature σαν τον Clapton;

 

 

Sorry για το offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είχα δοκιμάσει για κανένα 15άλεπτο...(πάει όμως κάμποσος καιρός, δεν είναι και τόσο φρέσκο στη μνήμη μου...)

 

Μου άρεσε ηχητικά αυτό που άκουγα, ειδικά στα "ελαφρώς βρώμικα"...

 

Το έχω ξαναπεί βέβαια οτι εγώ προσωπικά δεν δίνω και καθόλου σημασία στο αν υπάρχει κάποιο όνομα γραμμένο στο headstock.

 

Το εκάστοτε όνομα βέβαια σε προιδεάζει κάπως για το τί πρόκειται περίπου ν'ακούσεις απο την κιθάρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toν ισοπεδωσες τον Mayer, οχι και Χατζηγιαννης...Γιατι να μην εχει μια signature σαν τον Clapton;

 

Δεν αναφέρομαι στην καλλιτεχνική του αξία, αλλά στο image και τη δημοφιλία του. Όσο για το ποιος "αξίζει" signature 7ender, μήπως έχουν αφήσει και κανέναν που να μη του φτιάξουνε?  ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συγγνώμη για το off topic, αλλά να λίγη (έξυπνη) γκρίνια για τον John Mayer:

 

http://www.woodytone.com/2010/09/14/rigs-john-mayer-vs-johnny-ramone/#more-2217

 

;D ;D ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το είπα και πιο πάνω...

 

Συνήθως κλείνω τα μάτια και ανοίγω τ'αυτιά.

 

Και αυτόν τον τύπο τον βρίσκω αρκετά ταλαντούχο μουσικό και με ηχάρα...(και στα δάχτυλα και στο gear...)

 

(σόρρυ και εγω με τη σειρά μου για το offtopic..)... :)  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια εκπληξη να γυρνας σπιτι κατακοπος μετα απο live και να βλεπεις τοσες απαντησεις... ;)

Την είχα δοκιμάσει για κανένα 15άλεπτο...(πάει όμως κάμποσος καιρός, δεν είναι και τόσο φρέσκο στη μνήμη μου...)

 

You're my man! Προσπαθησε να θυμηθεις γιατι σεβομαι πολυ τις γνωσεις σου οι οποιες συνδυαζονται και απο τις καταλληλες ικανοτητες!

 

Το έχω ξαναπεί βέβαια οτι εγώ προσωπικά δεν δίνω και καθόλου σημασία στο αν υπάρχει κάποιο όνομα γραμμένο στο headstock.

 

+1... Κι εγω με αυτο το σκεπτικο βαδιζω! Ουσιαστικα θελω μια strat λιγο πιο προσεγμενη απο την Am std 2008 που εχω τωρα και η οποια ειναι μια χαρα κιθαρα!

Περαν αυτου βεβαια επειδη εχω μια λατρεια στις strat θελω αλλη μια, με low output μαγνητες που θα χρησιμοποιω ειτε με καθαρο ηχο ειτε με ελαχιστο drive απο το plexitone. Και περαν αυτων η Mayer ειναι απο τις σχετικα affordable signature κιθαρες... (Τετοιες εποχες βεβαια μονο για affordable δεν μπορουμε να μιλαμε... ::) )

 

Ομως αν δεν παραδεχτω οτι ισχυει και αυτο:

Το εκάστοτε όνομα βέβαια σε προιδεάζει κάπως για το τί πρόκειται περίπου ν'ακούσεις απο την κιθάρα...

 

θα εχω πει τη μιση αληθεια... Κακα τα ψεμματα ο ηχος του Mayer ειναι απο τους πολυ ''γλυκους'' και ζουμερους που εχω ακουσει. Ειδικα στις μεσαιες θεσεις (2,4), που απο οτι βλεπω τις χρησιμοποιει κατα κορον, ακουγεται μελι... Θα μου πειτε σε αυτο οφειλεται ο Two Rock και δεν ξερω τι αλλο...

 

Αν πιστέψουμε τα όσα γράφονται σε σχετικά με 7ender fora, πρόκειται καθαρά για μαρκετίστικη κίνηση...

 

Αυτο βεβαια καπως με προβληματισε... Και μαλλον μου κινει την περιεργεια να θελω να τη δοκιμασω περισσοτερο...

 

Για να μην μακρυγορω αν καποιος αλλος εχει κατι να προσθεσει be my guest. Οπως προειπα με ενδιαφερει η προσοχη στη λεπτομερεια, οι μαγνητες και το μπρατσο. ;)

 

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου