Προς το περιεχόμενο

αξιζουν οι signature stratocaster??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικά με το scalloped.

 

Όσο έπαιξα με μία τέτοια έκανα τις εξής 2 παρατηρήσεις:

 

1- Έχεις ΑΠΕΙΡΕΣ φορές καλύτερο vibrato λόγω του ότι η χορδή δεν "σκαλώνει" στο ξύλο. (το καλό της υπόθεσης)

 

2- σε "περίεργες" συγχορδίες, πρέπει να ασκείς ακριβώς την ίδια πίεση (η οποία πρέπει να είναι ελάχιστη, ίσα ίσα να πατάνε οι χορδές στα τάστα) μιας και οι χορδές έχοντας κενό από κάτω δε σταματάνε, με αποτέλεσμα να έχει ένα φάλτσο άκουσμα. (το κακό της υπόθεσης).

 

 

Με λίγα λόγια την βρήκα αποκλειστικά για lead παίξιμο και με απίστευτο μείον στα ρυθμικά περάσματα ---> περιορισμένη.

 

 

Όλα αυτά βέβαια στο χέρι μου. :lol: Δοκίμασε μία να δεις αν σου κάθεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σχετικά με το scalloped.

 

Όσο έπαιξα με μία τέτοια έκανα τις εξής 2 παρατηρήσεις:

 

1- Έχεις ΑΠΕΙΡΕΣ φορές καλύτερο vibrato λόγω του ότι η χορδή δεν "σκαλώνει" στο ξύλο. (το καλό της υπόθεσης)

 

2- σε "περίεργες" συγχορδίες' date=' πρέπει να ασκείς ακριβώς την ίδια πίεση (η οποία πρέπει να είναι ελάχιστη, ίσα ίσα να πατάνε οι χορδές στα τάστα) μιας και οι χορδές έχοντας κενό από κάτω δε σταματάνε, με αποτέλεσμα να έχει ένα φάλτσο άκουσμα. (το κακό της υπόθεσης).

 

 

Με λίγα λόγια την βρήκα αποκλειστικά για lead παίξιμο και με απίστευτο μείον στα ρυθμικά περάσματα ---> περιορισμένη.

 

 

Όλα αυτά βέβαια στο χέρι μου. :lol: Δοκίμασε μία να δεις αν σου κάθεται.[/quote']

 

Δε νομίζω να σε περιορίζει το scalloped ρυθμικά.Ούτως ή άλλως η σωστή πίεση είναι αυτή που λες(ίσα ίσα να πατάνε οι χορδές στα τάστα) :wink:

 

Κατ επέκταση του vibrato είναι πολύ βολικό αν είσαι συχνός bender :D Βοηθάει πολύ ειδικά απο 1,5 τόνο και πάνω :D :lol:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παίξει για πολύ λίγο με τη malmsteen συγκεκριμένα και unplugged, ούτε καν σε ενισχυτή δηλαδή. Δε μου άρεσε σαν αίσθηση το scalloped καθώς έχεις μεγάλο κενό κάτω από το κάθε σου πάτημα.

 

Δεν είχα κανένα πρόβλημα να παίξω πάντως και ρυθμικά και lead αφού γενικώς παίζω σχετικά "μαλακά". Πιστεύω ότι είναι θέμα στυλ του κάθε παίκτη και πόση πίεση έχει μάθει να ασκεί στις χορδές με το αριστερό χέρι. Όπως και να'χει αν παίζεις λίγο "σφιχτά" με το αριστερό κινδυνεύεις να φαλτσάρεις πολύ εύκολα.

Όπως και να'χει είναι θέμα συνήθειας και τί ταιριάζει στον καθένα προσωπικά.

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια φορα πηγα να παιξω ακκορντα σε μια τετοια κιθαρα και χαλια μαυρα,ουτε ενα λεπτο δεν αντεξα,Ντο ματζορε επαιζα,ντο διεση ματζορε εβγαινε.. :?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η ταστιέρα θέλει "ελαφρύ" χέρι,δηλαδή έμπειρο.Αν πας να την πιάσεις όπως ο πεινασμένος το σουβλάκι,τότε το Ξι φαλτσόρε θα πάει σύννεφο! :lol:

 

edit:superfunk έγραψα και μετά είδα το post σου,δεν απευθυνόμουν σε σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανεύκολες κιθάρες είναι οι scalloped, απλά θέλουν λίιιιιγο συνήθεια, μόλις σταματήσει να σε ξενίζει η "απουσία" ξύλου που στην τελική, ποιός "σκάβει" όταν παίζει? θα δεις ότι θα είναι μιά χαρά. Έχω παίξει με δύο scalloped. Η μία, η Malmsteen είναι πραγματικά "χάλια" για τα γούστα μου, είχε και 10ρες χορδές η συγκεκριμμένη και ενώ οπτικά με "τράβαγε" να παίξω, "παικτικά" ΔΕΝ μου κατσε ποτέ. Το scalloped στην Malmsteen δε είναι παντού το ίδιο.

Η δεύτερη Ritchie Blackmore signature, επειδή το scalloped είναι "προοδευτικό" δηλαδή έχει σκάψιμο μεγαλύτερο από το 5ο διάστημα και κάτω, αλλά και προοδευτικό σκάψιμο από τις μπάσες προς τα καντίνια! Αυτή η λεπτομέρεια που την κάνει μοναδική σε σχέση με άλλα scalloped είναι και ο λόγος ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΟΥΛΑΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΕΕΕΕΕ (Ακούς ΒΑΣΪΛΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ ??? :wink: )

Από κει και πέρα όλα όπως είπα είναι θέμα συνήθειας, και τα ακκόρντα και το lead.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την παρηγγειλα παιδες...ουτως η αλλως εχω και μια ροκινγκερ στρατ....την ηθελα πολυ την malmsteen,πειτε με ποζερα η οπως αλλιως θελετε...ειναι αντικειμενο ποθου απο πολυ μικρος και τωρα μου δοθηκε η ευκαιρια να την παρω μιας και ημουν μεταξυ jeff beck που δεν μου εκανε καποιο κλικ,ενα ταυρακι gibson standard μια gibson lespaul classic(προτιμω να παρω αργοτερα standard,εχω μια studio)...ηθελα κατι καινουργιο κατι διαφορετικο να μου κινησει το ενδιαφερον...to scalloped ειναι προκληση για μενα και πιστευω με πολλη δουλεια και εξασκηση θα τα καταφερω...ευχαριστω ολους τους φιλους για την βοηθεια τους...

 

να πω οτι αυτη η κιθαρα δεν θα πουληθει ποτε και ηθελα πραγματικα να ειναι κατι ξεχωριστο μιας και ειναι δωρο απο ενα αγαπημενο μου ανθρωπο που μου σταθηκε χρονια για να βγω απο ενα μεγαλο αδιεξοδο της ζωης μου...θελω λοιπον αυτη η κιθαρα μετα απο 10-20 χρονια μεχρι να γερασω και παραπερα οταν αγγιζω τις χορδες της να μου θυμιζει αυτην την ξεχωριστη στιγμη και αυτον τον ξεχωριστο ανθρωπο...

 

να στε καλα ολοι και καλες γιορτες με υγεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειές το λοιπόν..... αντε και όταν με το καλό φτάσει στα χεράκια σου, ανέβασε καμιά φωτό, έτσι για να πάρουμε μάτι και κανα κλιπάκι αν μπορείς... και πάλι μεγειές, πήρες να ξέρειες ένα όντως ξεχωριστό όργανο που δεν θα το βαρεθείς ποτέ!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου