Προς το περιεχόμενο

απορία για αναβάθμιση κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατ αρχάς καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα μια και νέος στο forum...έχω μια strat μεξικό αριστερή όντας αριστερόχειρας και νομίζω ότι είναι ο καιρός να αναβαθμίσω τον ήχο μου..η απορία μου είναι αξίζει να αλλάξω μαγνήτες στην κιθάρα μου η να ψάξω για κανούργια?έχω διαβάσει άπειρες συζητήσεις σχετικά με τα ξυλα και έχω μπερδευτεί..ποσο επηρεάζουν τον ήχο..αξίζει η επένδυση?..επίσης δεν ξέρω τι επιλογές σε μαγνήτες έχω στην κιθάρα μου..μπορώ να βάλω τα πάντα?τι κριτήρια υπάρχουν για να βρείς ένα ταιριαστό set μαγνητών.. πχ ένα dimarzio evo θα έμπαινε στην μεξικάνα μου?

η αλήθεια είναι ότι σαν αριστερόχειρας οι επιλογές μου είναι απίστευτα περιορισμένες..έχω φάει τα ματια μου να βρω μια καλή κιθάρα αλλα τα μούτρα μου τρώω..

ευχαριστώ εκ των προτερων και συγγνώμη αν κούρασα με την απορίες μου :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλώς ήρθες. Πρώτα από όλα στις ερωτήσεις σου απαντάς μόνος σου

είναι ο καιρός να αναβαθμίσω τον ήχο μου..η απορία μου είναι αξίζει να αλλάξω μαγνήτες στην κιθάρα μου

Όσο και να διαβάσεις εδώ μέσα, κατά 99,9% όποιος θέλει να αναβαθμίσει τον ήχο του, αλλάζει μαγνήτες και ηλεκτρικά (και ενισχυτή) και όχι το σώμα της κιθάρας του. Το 1% που το κάνει, ίσως μπορεί να σου απαντήσει.

Ψάξε λοιπόν στα θέματα για καλούς ποιοτικούς μαγνήτες

 

τι κριτήρια υπάρχουν για να βρείς ένα ταιριαστό set μαγνητών

το καλύτερο κριτήριο, είναι πάντα τα δικά σου αυτιά.

 

έχω φάει τα ματια μου να βρω μια καλή κιθάρα αλλα τα μούτρα μου τρώω

γιατί, η μεξικάνα σου, τι "στραβό" έχει?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και εγω με την σειρα μου καλωσηρθες και την μλκια μου - δεν μας ειπες σε "ΤΙ" θελεις να αναβαθμιστεις ??

σωστα ολα αυτα που ειπε ο mara αλλα απο την σειρα σου δεν μας δινεις λιγα πραγματα για τα ακουσματα σου και την τεχνικη παιξιματος σου Π.Χ. παιζεις blues ?? metal ?? country ? numetal ? λαικα ? τι απ'ολα τα ειδη μουσικης ?

2ον τι ενισχυτη εχεις ? μπορει με καποιες ρυθμισεις ή πεταλια να βγαλεις αυτο που θες χωρις να χρειαστει να πειραξεις ΒΙΔΑ πανω στην κιθαρα σου

καλα ή κακα τα ψεμματα η strat σου ειναι πολυ καλη κιθαρα και γενικοτερα με πολυ λεπτες ρυθμισεις μπορει να παιξει ΤΑ ΠΑΝΤΑ

3ον οταν λες αναβαθμιση τι εννοεις ακριβως ? που θελεις να φτασεις ? για καποιους αναβαθμιση ειναι να αλλαξει τρεμολο ή nut στην κιθαρα του - εσυ που θελεις να φτασεις ?

απαντα με το καλο σε ολα αυτα (βουνο ε ?) και εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε - μην γινει το θρεντ σου σαν κατι αλλα που στο τελος θα σου πουν ΠΑΡΕ TELE  ;D ;D ;D καλημερα και καλωσηρθες

 

απορω που ο mara δεν σε "κανονισε" πριν απο μενα ;D ;D ;D ;D τι εγινε ρε ? κοιμασαι ακομα ?? 8) 8) 8)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπα παιδιά με πήρατε μονότερμα  :P   για το φίλο marathon έχω διαβάσει πολλά threads που λένε ότι τα ξύλα της mexico δεν είναι και τα καλύτερα σε σχέση πάντα με εμβέλεια αμερικάνικης stratocaster και ότι μια αναβάθμιση σε μαγνήτες δε θα μπορούσε να την πάει στο επίπεδο που θα πήγαινε μια usa με μαγνήτες καινούριους.

Γι'αυτό κυρίως ρώτησα αν αξίζει να επενδύσω πάνω σε αυτή την κιθάρα. Έχω διαβάσει επίσης ότι δεν ταιριάζουν όλοι οι μαγνήτες μεταξύ τους, δε μπορείς να κάνεις σετ με όλους τους μαγνήτες.

Για το φίλο messalion, θέλω κυρίως να αναβαθμίσω το solo της κιθάρας, θέλω πιο "κρυστάλλινο" ήχο, δε μπορώ να το περιγράψω εύκολα, αν θέλετε έχω στο μυαλό μου μερικούς κιθαρίστες που βγάζουν αυτόν τον ήχο και κυρίως ένα διπλό μαγνήτη στα ρυθμικά γιατί τα ρυθμικά δε με ικανοποιούν καθόλου.

Το είδος που παίζω αυτή τη στιγμή κυρίως είναι μέταλ και intrumental αλλά δε θέλω να κολλήσω σε ένα είδος. Το ξέρω ότι το all around δεν υπάρχει αλλά να έχει τη δυνατότητα να παίξει λίγο jazz, rock, funk αν μου τη βαρέσει.. αυτά, ελπίζω να μη σας ζάλισα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε!

 

Στην θεση σου θα αλλαζα μαγνήτες..ποιους θα εβαζα?

 

SD Little 59 neck και Jeff Beck bridge..

 

Γιατι ειναι κλασσικο combo που θα σου δωσει μπόλικο ογκο και ειναι σε αλλο επιπεδο σε σχεση με τους στοκ μαγνητες που φοράει τωρα η κιθαρα σου...

 

Επισης, μετα αν θες κατι λιγο πιο jazzy, βρίσκεις ενα καλο μάστορα για να σου κανει λιγα συνδεσμολογικα κόλπα για να "καλμαρεις" τους μαγνήτες σου...και ειλικρινα θα εισαι αρχοντας...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το είδος που παίζω αυτή τη στιγμή κυρίως είναι μέταλ και intrumental αλλά δε θέλω να κολλήσω σε ένα είδος. Το ξέρω ότι το all around δεν υπάρχει αλλά να έχει τη δυνατότητα να παίξει λίγο jazz, rock, funk αν μου τη βαρέσει.. αυτά, ελπίζω να μη σας ζάλισα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας  :)

 

Για χαλαρά είδη και clean θα σε βγάλει άνετα ένα σετ μονών μαγνητών αλλά για δυνατά ρυθμικά και metal θα χρειαστείς οπωσδήποτε έναν διπλό σε μέγεθος μονού στη bridge θέση. Μπορείς να τον κάνεις και να σπλιτάρει(να γίνεται μονός) με ένα push-pull ποτενσιόμετρο και θα είναι σούπερ. Μπορείς να βάλεις κι έναν στη neck θέση και να σπλιτάρουν κι οι δυο από το ίδιο push pull pot.

Μάλιστα, επειδή σε σπλιτ είναι ελάχιστα πιο πρίμοι από τους κανονικούς μονούς, θα έχεις αυτό το κρυστάλλινο αποτέλεσμα στα καθαρά ενώ θα ακούγονται με πολύ περισσότερο όγκο ως διπλοί για το overdrive και metal ρυθμικά.

 

Εναλλακτικές και καλές λύσεις για να μην ανησυχείς για το κόστος του project, είναι:

http://www.guitarfetish.com/Calibrated-Set-of-3-Lil-Killers-White-Rails-for-Strat_p_146.html  (41euro και για τους 3!!!)

http://www.guitarfetish.com/Lil-Killer-White-Humbucker-Humbucker-Strats-3-Versions-Available_p_463.html

 

demo:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Εγώ σκεφτόμουν για bridge αυτόν http://www.thomann.de/gr/dimarzio_dp158_n_black.htm τον θεωρώ πολύ καλό εδώ κι ένα sample

το οποίο είναι με fender squier δηλ. ντάξει αν ακούγεται έτσι σ'αυτήν σ'εμένα θα ακούγεται καλύτερα λογικά, ή έστω το ίδιο δε με πειράζει.

Για neck η little 59 που πρότεινε ο φίλος την άκουσα και μου φάνηκε πάρα πολύ καλή.

Για μεσαία θέση δεν έχω ιδέα ακόμα

Το σύστημα με το push-pull νομίζω θα κοστίσει αρκετά, όχι? γι'αυτό δεν ξέρω..

πείτε μου τη γνώμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να βάλεις full διπλό στη γέφυρα? Έχεις το πλαστικό pickguard H-S-S με θέση για διπλό? Αν ναι, τότε μια χαρά.

Ο evolution είναι πολύ δυνατός και ό,τι πρέπει για metalιές. Εσύ θέλεις τον bridge (το λινκ του Thomann είναι από το neck μαγνήτη).

Το σπλιτ με push pull pot είναι απαραίτητο για δυνατό μαγνήτη ώστε να έχεις περισσότερες επιλογές ηχητικά και θα κοστίσει: 5ευρώ το pot συν τοποθέτηση που θα γίνει μαζί με των μαγνητών κι άρα θα έχει ελάχιστο έξτρα κόστος(+0~5ευρώ, μην σου πουν τρελά ποσά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι λαθος ουπς συγνωμη :P αυτον εννοουσα http://www.thomann.de/gr/dimarzio_dp159f.htm?sid=e22db7373b0d57c16f0e25d1c2ec9b76 ...το  pickguard θα το αλλαξω και αυτό μαζι με τους μαγνητες..αυτο που δεν ξερω ειναι αν ειναι σκαμενη η κιθαρα μου για να παρει διπλο...ελπιζω να μην με ξενερωσουν εκει..υπαρχει τροπος να το μαθω μονος μου?

Για neck σκευτομουν τον SD59  ι τον Paf Pro...νομιζω ειναι στα ιδια κυβικα...

επισεις εχω ακουσει οτι ο evolution ειναι πολυ thin για ρυθμηκα και δεν κανει...δεν εχει ογκο..

ισχυει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το  pickguard θα το αλλαξω και αυτό μαζι με τους μαγνητες..αυτο που δεν ξερω ειναι αν ειναι σκαμενη η κιθαρα μου για να παρει διπλο...ελπιζω να μην με ξενερωσουν εκει..υπαρχει τροπος να το μαθω μονος μου?

 

φυσικα μπορείς να το μάθεις μόνος σου..αν βγάλεις το pickguard και δεις με τα ίδια σου τα μάτια το routing που εχει η κιθάρα σου...

εκτος αν δεν θες να μπεις σε αυτον τον κοπο..googlare το μοντέλο το κιθάρας σου για να μάθεις

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου