Προς το περιεχόμενο

Τι ντραμς να πάρω ??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλους τους φίλους του φόρουμ σαν καινούριο μέλος! :D Η ερώτησή μου η εξής: Κάνω ένα χρόνο ντραμς και σε δυο μήνες έρχεται η στιγμή να πάρω το πολυπόθητο αυτό όργανο :P Τί θα μου ταίριαζε πιο πολύ και σε τι τιμές θα πρέπει να ψάξω :?:

e your self

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται...θέλεις κάτι καλό να σου μείνει ή μια πιο μέση λύση;Εφόσον σου αρέσει το όργανο,σου προτείνω να αγοράσεις όσο το δυνατόν καλύτερο μπορείς χρηματικά.Είναι καλό να αγοράζουμε μια φορά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και επαυξάνω με τον φίλο clouseau ...

 

Είχα πάρει παλιότερα μια φτηνή ντραμς επειδή δεν κρατιόμουν, και αργότερα καθώς έπαιζα και μελέταγα περισσότερο μετάνοιωσα οικτρά...

 

Τα ντραμς είναι σχετικά δύσκολο όργανο να επιλέξεις αν δεν έχεις εμπειρία πιστεύω. Ο δάσκαλός σου θα μπορεί να σε συμβουλέψει, να τον ρωτήσεις..

 

Επίσης, ρόλο παίζουν και τα δέρματα, πόσο εύκολα κουρδίζονται τα τύμπανα που θα πάρεις, τι διαστάσεις σε βολεύουν κλπ κλπ ...

 

Σε φτηνό μοντέλο, νομίζω ότι τα ταμα stagestar είναι καλή σχετικά επιλογή, σαν τύμπανα τουλάχιστον ενώ και το hardware που δίνουν είναι αξιοπρεπές. Με μια αλλαγή στα δέρματα, και άλλα πιατίνια (αυτά που δίνουν μαζί είναι πολύ μέτρια), έχεις ένα αξιοπρεπές μικρό σετ ... Αλλά υπάρχουν πολλές ακόμα επιλογές.

 

Ρώτα το δάσκαλό σου - καλύτερα να εμπιστευτείς γνωστές μάρκες (tama, pearl, gretsch κλπ.) και καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω τώρα αν όντως σου αρέσουν τα τύμπανα και σκοπεύεις να ασχοληθείς και στο μέλλον...

 

 

good luck :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας είπες πόσα χρήματα θες να δώσεις και τι ακριβώς θες(πιατίνα,εχτρα διπέταλο...).Είσαι διατεθείμμένος να παραγγείλλεις από THOMANN ή θα ψωνίσεις από ελλάδα?Αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα φίλε... Τα Χριστούγεννα πήρα drums άρα έχω πρόσφατο το ψάξιμο και μάλιστα παίζω κι εγώ κανα χρόνο.. Λοιπόν η συμβουλή μου... Πήγαινε σε ένα τυμπανομάγαζο πάρε μια μπαγκέτα και κάνε γύρους στις τιμές που είσαι διατεθημένος να ψάξεις... Εγώ πήρα τα sonor 3005 χωρίς να ξέρω τι παίζει και αφού έψαξα απο net τα χα βγάλει από τη λίστα.. Αλλα το snare τους... Αααααχ.... Συνολικά με πιατίνια μαζί έδωσα 1400 (μετρητά άρα υπολόγισε και μια έκπτωση)... Αν θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες από που κλπκλπ στείλε μου ένα πμ.. Ελπίζω να βοήθησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω πως το καλυτερο θα ηταν να επενδυσεις σε οσο το δυνατον καλυτερο ποιοτικα οργανο.Ο ηχος που βγαζει ενα καλο σετ βοηθαει στην μελετη και στο να ακους αυτα που μελετας.Θα φτιαξεις πολυ καλυτερη τεχνικη μελετωντας σε σετ που αναπαραγει ακριβως αυτα που του δινεις.Σε ενα κακο σετ οι αδυναμιες σου θα χανονται στην βαβουρα και δεν θα μπορεις να τις διορθωσεις.Τα τυμπανα ειναι ακριβο οργανο.Καλο ειναι να επενδυεις μια φορα.Δεν ειναι αναγκη να παρεις πολλα κομματια.Διαλεξε ενα καλο σετ και παρε μποτα βαθυ και ενα τομ για αρχη οπως και ενα καλο ταμπουρο.Αν εξασκεισαι σε ενα τοσο μικρο και λιτο σετ και μπορεις να αυτοσχεδιαζεις σε αυτο, προσθετοντας κομματια στην συνεχεια θα δεις οτι θα κινησαι στο σετ για πλακα.Καλο drumming!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου