Προς το περιεχόμενο

Στόχοι.... ανεκπλήρωτοι και μη....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλοι μας όταν ξεκινήσαμε είχαμε κάποιους στόχους, κάποιο τραγούδι το οποίο κάποια μέρα θα θέλαμε να το βγάλουμε.

 

Εμένα είναι το toxicity, το as i am και το honor thy father

 

Το πρώτο το ξεκίνησα πρίν 2-3 μέρες (παίζω 3 μήνες) και με έχει κουράσει αρκετά, αλλά έχω πεισμώσει και θα το βγάλω.

 

Οι δικοί σας στόχοι ποιοι ήταν??

 

Υ.Γ. Sorry αν δεν ταιριάζει με τη συγκεκριμένη ενότητα.  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το whole lotta love και το my generation στα drums.......

 

α, και η Ψάπφα του Ξενάκη ποιο πρόσφατα...

 

εννοείται όλα ανεκπλήρωτα..χοχοχο ;D ;D ;D

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μου πείτε τι ρόλο βαράω σε ένα τέτοιο θέμα (όντας μπασίστας) αλλά μήπως είναι αδόκιμο το να ξεκινάμε ένα όργανο με σκοπό να βγάλουμε  κάποια κομμάτια ή αντί να εξασκηθούμε σε αυτό (το όργανο) να προσπαθούμε να παίξουμε σαν τον τάδε υπερπαίχτη ενώ δεν ξέρουμε την τύφλα μας....Γενικά μιλάω, δεν αναφέρομαι προσωπικά σε κανέναν.

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόλυτο δίκιο.Πριν αρχίσουμε να κάνουμε κάτι όλοι στο μυαλό μας έχουμε είτε ένα στόχο που τον έχουμε συνειδητοποιήσει είτε έναν ανεκπλήρωτο πόθο πού ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουμε πόσο πολύ μας "τρώει" μέσα μας.

Προσωπικά έπαιζα αρκετά χρόνια μόνος μου (περίπου 10) πριν αρχίσω να κάνω μαθήματα εδώ και αρκετούς μήνες.Είχα φτάσει σε ένα σημείο που δεν μπρούσα να πάω παραπέρα.Μου άρεσε να παίζω ακούγοντας ταυτόχρονα αγαπημένα κομμάτια.Όμως πάντα κάτι έλλειπε.Κάτι δεν ακουγόταν καλά.Στην αρχή πάντα υπήρχε ενθουσιασμός.Όμως πάντα! , κατέληγε σε απογοήτευση γιατί ποτέ όσο και να προσπαθούσα δεν κατάφερνα να παίζω τόσο καλά όσο φανταζόμουν ότι θα μπορούσα.

 

Μετά που άρχισα τα μαθήματα κατάλαβα ότι:

1ον) ποτέ δεν είναι αργά

2ον) ποτέ δεν πρέπει να τα παρατάμε

3ον) για να καταφέρουμε τους στόχους μας χρειάζεται συστηματική και υπομονετική προσπάθεια

 

Με όλα αυτά άρχισα να καταφέρνω να παίζω κομμάτια των Travis που είναι από τις αγαπημένες μου μπάντες σωστά και όπως θα πρέπει να παίζονται.Παλιότερα δεν τα κατάφερνα και τόσο καλά.Εννοώ σε κάθε τομέα του drum-ιστικού μέρους.Tempo,feel, μοιρασμένα brakes, rimshot κλπ κλπ...

Στόχος μου είναι κάποια στιγμή να παίξω κομμάτια των BlinD GuardiaN και των Rhapsody.Τέτοιου είδούς μουσική θα ήθελα κάποια μέρα να μπορέσω να παίξω.

Ξέρω...ζητάω πολλά. :)

 

@παναγιώτη

Εμείς που είμαστε στην αρχή ακόμα με τέτοια όνειρα πορευόμαστε.Σιγά σιγά θα διαμορφώσουμε μία εντελώς διαφορετική αντίληψη για την μουσική,για τα είδη αυτής,για το τι μας προσφέρει και τι πρέπει εμείς να τις δώσουμε.Μέχρι τότε εgώ ακόμα θα προσπαθώ να μοιάσω στον Alex Holzwarth. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχουμε και λεμε :

 

Καποια στοχοι ανεκπληρωτοι (που θα μεινουν ανεκπληρωτοι λογο κουλαμαρας μου) ειναι :

 

>Blister in the sun

>Σταθερο και ωριμο παιξιμο σε διασκευη amen break (βλ. Jojo Mayer)

>Jazz και Fusion σε καποιο αξιοπρεπες επιπεδο

 

:-[ :-[ :-[

 

Αντε να ξαναπιασω μπακετα μετα απο αυτη την καταθλιψη.....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκες ότι για το toxicity , το as I am κτλ αυτοί οι ντραμερ αφιέρωσαν την ζωή τους στην εξάσκηση και ότι τα εμπνέυστηκαν και εκτέλεσαν μετά από πολύ περισσότερο από 3 χρόνια εξάσκησης πόσο μάλλον 3 μήνες όπως εσύ. Θέλει πολύ υπομονή και κόπο για να πεις ότι μπορείς απλά να νιώσεις το τραγούδι και ακόμη περισσότερο να το εκτελέσεις ικανοποιητικά. Άποψή μου είναι ότι ειδικά για τα dream theater θέλει πάρα πολύ εξάσκηση και αρκετά χρόνια για να τα πλησιάσεις χωρίς να τα προσβάλλεις. Ο Portnoy όταν τα έγραψε το 2003 έπαιζε ήδη τύμπανα από τις αρχές των 80s δηλαδή πάνω από 20 χρόνια εμπειρίας σε επαγγελματικό επίπεδο. Αυτά απλά είναι η γνώμη μου, δεν θέλω να σε υποτιμήσω ή να επηρεάσω αρνητικά. ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχουμε και λεμε :

 

Καποια στοχοι ανεκπληρωτοι (που θα μεινουν ανεκπληρωτοι λογο κουλαμαρας μου) ειναι :

 

>Blister in the sun

>Σταθερο και ωριμο παιξιμο σε διασκευη amen break (βλ. Jojo Mayer)

>Jazz και Fusion σε καποιο αξιοπρεπες επιπεδο

 

:-[ :-[ :-[

 

Αντε να ξαναπιασω μπακετα μετα απο αυτη την καταθλιψη.....

 

Τώρα εγώ κιθαρίστας είμαι, αλλά αν τελικά παίξεις σαν τον Jojo στείλε μου pm να αρχίσω εντατικά μαθήματα να κάνουμε μπάντα τα δυο μας :P

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ μ αυτά που λέτε, περί του πότε και με τα από πόση εμπειρία-γνώση-τεχνική θα πρέπει κάποιος που μαθαίνει να παίζει κάποιο όργανο, να ασχολείται με δύσκολα κομμάτια.

 

αλλά νομίζω αυτό που θέλει να πεί το τοπικ και που πάνω σ αυτό απάντησα, είναι το ποιά κομμάτια είναι αυτά θα θέλαμε να μπορούμε να παίξουμε, άσχετα με το αν τα προσπαθούμε ή αν πιστεύουμε πως δεν υπάρχει πιθανότητα να τα καταφέρουμε ποτέ...

 

δλδ εγώ το δά όλο λίγο πιο ρομαντικά...γιαυτό κ απάντησα... 8)

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκες ότι για το toxicity , το as I am κτλ αυτοί οι ντραμερ αφιέρωσαν την ζωή τους στην εξάσκηση και ότι τα εμπνέυστηκαν και εκτέλεσαν μετά από πολύ περισσότερο από 3 χρόνια εξάσκησης πόσο μάλλον 3 μήνες όπως εσύ. Θέλει πολύ υπομονή και κόπο για να πεις ότι μπορείς απλά να νιώσεις το τραγούδι και ακόμη περισσότερο να το εκτελέσεις ικανοποιητικά. Άποψή μου είναι ότι ειδικά για τα dream theater θέλει πάρα πολύ εξάσκηση και αρκετά χρόνια για να τα πλησιάσεις χωρίς να τα προσβάλλεις. Ο Portnoy όταν τα έγραψε το 2003 έπαιζε ήδη τύμπανα από τις αρχές των 80s δηλαδή πάνω από 20 χρόνια εμπειρίας σε επαγγελματικό επίπεδο. Αυτά απλά είναι η γνώμη μου, δεν θέλω να σε υποτιμήσω ή να επηρεάσω αρνητικά. ;D ;D ;D

 

Mα δεν σου είπα για τώρα βρε  ;D ;D Πιστεύω ότι ποτέ δεν θα καταφέρω να βγάλω honor thy father για παράδειγμα  :-\

 

Τωρα το toxicity το βλέπω σαν πρόκληση εν όψει διακοπών του Πάσχα και ότι καταφέρω, το ξέρω ότι δεν πρόκειται να το τελειοποιήσω αλλά πιστεύω ότι δεν θα μου κάνει κακό η εξάσκηση που θέλει

 

αλλά νομίζω αυτό που θέλει να πεί το τοπικ και που πάνω σ αυτό απάντησα, είναι το ποιά κομμάτια είναι αυτά θα θέλαμε να μπορούμε να παίξουμε, άσχετα με το αν τα προσπαθούμε ή αν πιστεύουμε πως δεν υπάρχει πιθανότητα να τα καταφέρουμε ποτέ...

 

Σωστός, γι αυτό το έφτιαξα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου