Προς το περιεχόμενο

βοηθεια για αγορα synthesizer


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας ,

και καλως σας βρίσκω

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα synthesizer αλλα διαβάζοντας τα specs,  δεν πολύ καταλαβαίνω τι σημαινουν όλα αυτα.

Τα βασικά χαρακτηριστικα που θα ηθελα να έχει είναι τα εξης :

• Φυσικους &  ηλεκτρονικους ήχους,  drum kits, εφφέ

• Δυνατοτητα να δημιουργώ τραγούδια χωρις να το συνδεσω με υπολογιστη – π.χ. να ηχογραφω πρωτα τα drums, μετα να προσθετω από πανω μπασο και μετα να βαζω πανω από όλα αυτά και καποιον ηλεκτρονικο ηχο

• Να μπορω να πειραζω τους ηχους σε καποιο βαθμο

• Ποσο που μπορω να διαθεσω είναι μεχρι 1200.00 €

.

Μπορείτε να μου προτεινετα καποιο μοντελο αξιοπιστο και οσο πιο value for money γινεται;

Ευχαριστω προκαταβολικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Εγώ έχω να προτείνω το Yamaha MOXF 6 ή MOXF 8 (η διαφορά είναι ότι το MOXF 6 έχει 6 οκτάβες και το MOXF 8 έχει 8 οκτάβες και βαρυκεντρισμένα πλήκτρα σαν του πιάνου).

Οι τιμές είναι :

MOXF 6 : γύρω στα 1.050 €

MOXF 8 : γύρω στα 1.600 € (15 κιλά βάρος).

 

Πολύ μεγάλη γκάμα ήχων με πολύ καλή ποιότητα - πιθανότατα πολύ μεγαλύτερη γκάμα απ' ότι χρειάζεται κάποιος για μη επαγγελματική χρήση - ενσωματωμένο sequencer (δηλαδή μπορείς να κάνεις ενορχήστρωση χωρίς χρήση υπολογιστή αν και είναι πιο μπελαλίδικο), 128 νότες πολυφωνία στις ενορχηστρώσεις, διάφορα εφέ, arpeggiators, και διάφορα άλλα χαρακτηριστικά και δυνατότητες.

Προσοχή : δεν έχει aftertouch στα πλήκτρα (όχι πολύ σημαντικό).

 

Στα "κυβικά" του MOXF υπάρχουν και μοντέλα από άλλες εταιρείες που κάνουν λίγο-πολύ τα ίδια σε παραπλήσιες τιμές.

 

Πάντως, ότι δεν καταλαβαίνεις, ρώτα...

Το MOXF 8 το έχω κι εγώ αλλά δεν ξέρω καλά το ενσωματωμένο sequencer γιατί το χρησιμοποιώ μέσω υπολογιστή... Πολύ ευχαριστημένος...

 

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρότεινα το Roland Fa 06

 

To moxf έχει εξαιρετική γκάμα ήχων και όλες τις απαραίτες λειτουργίες για να σε καλύψει βέβαια και είναι καλή πρόταση.

 

Στο roland προσωπικά μιας και τα έχω δοκιμάσει βρίσκω ένα κλικ πάνω την απόδοση των effect και γενικότερα μου ακούγεται καλύτερα, αν και αυτό είναι καθαρά προσωπική επιλογή.

 

Επίσης η δυνατότητα sampling στο fa θα σου φανεί χρήσιμη στο μέλλον, τα pads για drum programming και όχι μόνο αλλά και η εργονομία του και κάποιες άλλες λειτουργίες και η εν γένει αισθητική θα με έκαναν να το προτιμήσω για ανάλογες ανάγκες.

 

όπως και να χει η επιλογή είναι δύσκολη, και τα δύο ελκυστικά, εγώ βέβαια μεταξύ των δύο θα έπαιρνα το FA αλλά δεν είμαι εσύ.

 

Καλό είναι να τα δοκιμάσεις, μην μείνεις στεγνά στα specs και να δεις ποιο σε ικανοποιεί σαν αίσθηση, δοκίμασε τα presets τους, δοκίμασε μερικές λειτουργίες εγγραφής με τον πωλητή π.χ. και όποιο και να επιλέξεις, ιδιαίτερα αν δεν είσαι πολύ προχωρημένος είναι σίγουρο πως θα σε ικανοποιήσει για πολλά χρόνια.

 

Στην εποχή αυτή, όλα τα ανάλογα μοντέλα των εταιρειών όπως είπε ο john είναι παραπλήσια, με εξαιρετική απόδοση και χαρακτηριστικά που θα καλύψουν όλα τα επίπεδα χρηστών.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Workstation χρειάζεσαι εφόσον θες να ηχογραφείς κομάτια σε sequencer, τα synth δεν έχουν συνήθως sequencer.

 

Υπάρχει μεγάλη γκάμα σε αυτά τα χρήματα και σε μεταχειρισμένα και σε καινούργια πχ μεταχειρισμένα μπορείς να βρεις Korg m3, Triton Extreme, Roland Fantom G6, X6, FA06, Yamaha motif MO6 και πολλά ακόμη....

 

Το καλύτερο είναι να μη πας σε πολύ παλιά όργανα διότι μπορεί να σου βγάλουν προβλήματα. πχ το Korg Krome είναι το μικρό αδερφάκι του Kronos είναι σε πολύ καλή τιμή και ένα καλό all around workstation για όλα αυτά που θες.

https://www.thomann.de/gr/korg_pro_krome_61_keys.htm?ref=search_prv_1

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

(η διαφορά είναι ότι το MOXF 6 έχει 6 οκτάβες και το MOXF 8 έχει 8 οκτάβες και βαρυκεντρισμένα πλήκτρα σαν του πιάνου).

Το MOXF6 έχει 5 οκτάβες (61 πλήκτρα) και το MOXF8 έχει 7 & 1/4 οκτάβες (88 πλήκτρα).

 

Προσοχή : δεν έχει aftertouch στα πλήκτρα (όχι πολύ σημαντικό).

Για κάποιους αρκετά σημαντικό αλλά σε αυτά τα λεφτά... μην τα θέλετε όλα δικά σας, μην είμαστε και πλεονέκτες  :)

 

Στα "κυβικά" του MOXF υπάρχουν και μοντέλα από άλλες εταιρείες που κάνουν λίγο-πολύ τα ίδια σε παραπλήσιες τιμές.

Ακριβώς.

 


 

Σε καινούργια με τρία χρόνια εγγύηση και στα χρήματα που ζήτησες:

Roland FA-06 στα 1.059 €

Yamaha MOXF6 στα 1.055 €

Korg Krome 61 στα 1.029 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Μανώλης Χναράκης

Χα, χα, αυτό με τις οκτάβες το έπαθα γιατί στην πορεία άλλαξα τη σύνταξη και ήθελα να μην ξαναπατήσω πάλι τα πλήκτρα 6 και 8. :-) :-) :-)

 

Για την έλλειψη του aftertouch εγώ έχω πάρει foot controller.

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ (εστω και με λιγη καθυστερηση απο μερους μου) για τις απαντήσεις σας. 

 

Πολύ κατατοπιστικές και με κάλυψαν μεχρι στιγμης,  ΟΚ+. Αρχιζω να καταλαβαινω περισοτερα στο χωρο των συνθι.

 

Θα ηθελα να καταληξω,  μάλλον, σε ενα απο την τριάδα που μου πρότείνατε:

Roland FA-06 στα 1.059€,      Yamaha MOXF6 στα 1.055€            Korg Krome 61 στα 1.029 €

 

Τα workstation νομιζω βγαινουν πιο ακριβα απο το μπατζετ μου.

 

Πιστευετε οτι με ενα απο αυτα τα τρια, θα μπορεσω να κανω αυτο που λεγεται sequensing ?

 

τι παραπανω προσφερει το Yamaha motif  απο το  MOXF 6 ?

 

 

Θα ψάξω πρώτα για μεταχειρισμένο, βέβαια. Αλλιώς παω σε  καινουργιο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοδήποτε έχει sequencer μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά το θέμα είναι τι σου κάθεται καλά εσένα στο αυτί-αίσθηση πλήκτρου-εργονομία κτλ επίσης υπάρχει και sequencer στον υπολογιστή σαν daw πέρα από τα synth/workstation όπως το qubase, sonar κτλ

 

γιαυτό πρέπει να πας σε κάποιο μαγαζί που τα έχει εκθεσιακά να δοκιμάσεις  πιο σου αρέσει.

 

Motif ονομάζεται όλη η σειρα της Yamaha τα τελευταία 16 χρόνια γιαυτό και έχει μπροστά το Μ από το motif όπως επίσης και η Roland με τη σειρά Fantom έχει το F.... αυτά είναι απλώς ονόματα όπως και το Krome κτλ

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

γιαυτό πρέπει να πας σε κάποιο μαγαζί που τα έχει εκθεσιακά να δοκιμάσεις  πιο σου αρέσει.

+1

Όχι μόνο μία φορά αλλά δύο και τρείς φορές αν χρειαστεί. Να ασχοληθείς λιγάκι με το όργανο και να δοκιμάσεις πράγματα - λειτουργίες που θα τα κάνεις στο σπίτι, να δεις αν σε βολεύει.

Επίσης να ρωτήσεις το θέμα της εγγύησης, πόσα χρόνια καλύπτει και τι καλύπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Τελικά καταλήξαμε στο  Yamaha MOXF6.

Μας άρεσε ο ήχος και η αίσθηση των πλήκτρων.

Το μενου/οθονιτσα βεβαια υστερουν σε σχεση με τα άλλα δυο.

 

Η χρηση για την ωρα δεν θα ειναι επαγγελματικη.

 

Ξέρετε αν παίρνει sustain pedal;

Αν ναι τι να κοιταξω οταν διαλεγω ένα ;

 

Επίσης θα ηθελα και μια βαση χιαστή.

Καμιά πρόταση;

 

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου