Προς το περιεχόμενο

It's Over Babe


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πάτησα από facebook και με το που εσκασε η φωνη ήρθα να γράψω εδώ...

 

Ρε συ Σπύρο, ΜΠΡΑΒΟ.

 

Να μη το τραγουδήσει κανεις άλλος. Άσε την έκπληξη για άλλο κομμάτι.

 

Μου άρεσε η χωροταξία γιατί μου έδινε αίσθηση jazz bar. Ισως μονο τα τυμπανα να ηθελαν διαφορετικη τοποθετηση. Μετα το σολο ίσως σε ηθελα λιγο πιο στεντο και τσαμπουκαλεμενο. Για το feeling στα σολο και τις κιθαρες εισαι μια κλαση απο μονο σου κατα τα γνωστα οποτε δεν τα ξαναλεω.

 

Μπράβο.

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πρόκειται για κομματάρα, τα lead είναι τρομερά και η φωνή όπως

πρέπει. Θα ήθελα πολύ να το ακούσω από πραγματική μπάντα που

θα στέκεται στο ύψος των περιστάσεων και θα παίζει με την ενέργεια

που η ερμηνεία σου η τραγουδιστική ορίζει. JJ rules. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τιμάτε παίδες. Ευχαριστώ και πάλι.

 

Τάκη, θα την κάνω τη δοκιμή με την άλλη φωνή και αν βγει καλό (που νομίζω ότι θα βγει) θα το ανεβάσω προς σύγκριση.

 

Σπύρο, το κομμάτι ευελπιστώ ότι θα παιχτεί και από την μπάντα. Θα το δούμε. Αν υπάρξει αξιοπρεπής ηχογράφηση θα το ανεβάσω κι από εκεί.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχω πει και κατ΄ιδίαν στο Σπύρο, μου αρέσουν οι δημιουργίες του γιατί ο Σπύρος τους φέρεται καλά. Προσέχει την μελωδία, προσέχει τον στίχο, προσέχει γενικώς.

Είναι παιδί που χει νότες στα δάχτυλα και μουσική στο κεφάλι.

Το συγκεκριμένο τραγούδι είναι καλό, αρκετά καλό θα έλεγα μα δεν θα πήγαινα παραπέρα.

 

Στο θέμα της φωνής καταλαβαίνω τον Σπύρο απόλυτα.

Εξ΄ιδίων κρίνοντας τα αλλότρια, ξέρω πολύ καλά ότι είτε διασκευές που τραγουδάω, είτε δικά μου/μας τραγούδια, εάν τα τραγουδούσε κάποιος άλλος με καλύτερη φωνή (που δεν είναι δύσκολο) θα ταν πιθανότατα κλάσεις ανώτερα και ίσως άξια για δισκογραφία.

Έλα όμως που δεν με νοιάζει καθότι παιδιά μου είναι, νταλκάς μου είναι, εγώ θέλω να τον πω και τ΄άλλα δε με νοιάζουν. Αν κάποιος άλλος θέλει να τα πει και τα λέει καλύτερα by all means (μετά την άδειά μου) καλοδεχούμενος και τιμή μου.

Έτσι και ο Σπύρος.

ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ και να πάψει πλέον να το πολυσκέφτεται.&-

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο μου είναι πραγματικά εκπληκτικό για τα γούστα μου, με σαφείς αναφορές σε διάφορους και διάφορα, ειδομένα μέσα όμως μέσα από την προσωπική σου ματιά και έχοντας την σφραγίδα JJ.

 

Στην αρχή το φοβερό riff με προϊδέασε για κάτι σε Theriot style, αλλά με μεγάλη μου έκπληξη άκουσα εντελώς διαφορετική συνέχεια.

 

Στο σόλο βγήκε (εκτός των blues αναφορών) και αρκετός Ribot στην αρχή, αλλά και Knopfler αργότερα.

 

Εμένα μου άρεσε ο "άλλος χώρος" που έδωσες στην φωνή.

 

Και ναι, παιγμένο από μπάντα με δυναμικές και ένταση (έτσι ώστε να υπάρχει διαφοροποίηση στο tension σε διαφορετικά μέρη) νομίζω ότι θα το εκτινάξει κι άλλο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα και Στράτε ευχαριστώ για την ακρόαση και το σχολιασμό.

 

Έλα όμως που δεν με νοιάζει καθότι παιδιά μου είναι, νταλκάς μου είναι, εγώ θέλω να τον πω και τ΄άλλα δε με νοιάζουν.

 

Σε καταλαβαίνω απολύτως αλλά πρέπει να πω ότι λίγα είναι τα δικά μου κομμάτια που δε θέλω με τίποτα να πει κάποιος άλλος. Τα υπόλοιπα θεωρώ ότι θα έπρεπε να τα πει άλλος. Αρκεί βέβαια να τα πει ακριβώς όπως θέλω εγώ.  ;D

 

και αρκετός Ribot στην αρχή, αλλά και Knopfler αργότερα

 

Στράτο χαίρομαι που ακούς Knopfler στο κομμάτι. Ως γνωστόν, είναι από τις σημαντικότερες επιρροές μου και τον ακούω από την προεφηβική μου ηλικία. Για τον Ribbot μου το έχεις ξαναπεί αλλά η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν το αντιλαμβάνομαι. Μου κάνει εντύπωση δε, διότι δεν τον έχω πολυακούσει, ειδικά στα προσωπικά του projects ελάχιστα. Βέβαια πολλές φορές, πάνω στο παίξιμο, μας βγαίνουν πράγματα που δεν συνειδητοποιούμε ότι έχουν περάσει μέσα μας. Ποιος ξέρει...

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο!!! Το βάθος στην φώνη στο συγκεκριμένο κομμάτι την κάνει να ακουγεταί πιο φυσικη.δηλ. σαν να ειναι μια live ηχογραφιση.Και αυτο μου αρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου