Προς το περιεχόμενο

Τι ΔΕΝ μου αρέσει στην πεταλιέρα μου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις τελευταίες μέρες το GAS με οδήγησε στα σκοτεινά μονοπάτια αναζήτησης καλής πεταλιέρας. Όχι οτι θα αγοράσω ντε και καλά, αλλά θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ποια θα διάλεγα απο τις δημοφιλείς ωστε αν πετύχω καμια καλή ευκαιρία να είμαι προετοιμασμένος ;D

 

Το πρόβλημα με την επιλογή πεταλιέρας είναι οτι όλες έχουν και τα καλά τους και τα κακά τους, τα οποία τα ανακαλύπτεις κυρίως μετά απο καιρό χρήσης.

Το ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα είναι οτι των 99% των κατόχων αναφέρουν μόνο τα καλά τους.

 

προσπαθώ δυο μέρες τώρα να βρω σφαιρική πληροφόρηση στο φορουμ για τα διάφορα δημοφιλή μηχανήματα (τάξη χρημάτων τα 500) και συνήθως πέφτω πάνω σε φανατικές υπερ ή αφοριστικές απόψεις.

 

Σκέφτηκα λοιπόν να ανοίξω αυτό το θέμα οπου οι (έμπειροι) κάτοχοι θα αναφέρουν τι ΔΕΝ τους αρέσει στην πεταλιέρα τους, τι θα θέλανε να κάνει που ΔΕΝ το κάνει, πιθανά προβλήματα, φοβίες, ανησυχίες, βάσανα κλπ.

 

οι πεταλιέρες είναι οι εξής:

 

1) Vox ToneLab SE/LE/ST

2) Line6 Pod X3 Live

3) Boss GT-10

4) Zoom G9.2tt

5) Digitech RP1000

6) αν ξεχνάω κάποιο...

 

εμπρός λοιπόν! ξεθυμάνετε γράφοντας τα αρνητικά (χρηστικά/λειτουργικά/ηχητικά/κατασκευαστικά) της πεταλιέρας σας! ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 202
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η TL SE ειναι η καλυτερη πεταλιερα που εχω παιξει απο πλευρας ηχων,δεν μου αρεσει που εχει μια ολοκληρη μπανκα αφιερωμενη στα reverb (παντελως αχρηστο εφε) την οποια θα μπορουσε να αφιερωσει στα modulation & filters που εχει στριμωγμενα μαζι με τα od/fuzz/dist στο πρωτο καναλι καθιστωντας αδυνατη την ταυτοχρονη χρηση της,επισης δεν μου αρεσει που το tap tempo της δεν ειναι Master tap tempo (οπως στην M13) & πανω απο ολα δεν μου αρεσει που..ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ και τη θεση της πηρε μια σαφως χειροτερη πεταλιερα με λιγοτερες δυνατοτητες (LE)  

 

Κατα τα αλλα,μαζι θα γερασουμε απο οτι βλεπω μια και κανενα πεταλι και καμμια πεταλιερα απο οσες/οσα εβαλα διπλα της δεν εχει καταφερει να την ξεπερασει ηχητικα (παντα σε συνδιασμο με τον Boogie μου)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω με την Tonelab SE απο πέρσυ το καλοκαίρι και μπορώ να πω σε γενικές γραμμές οτι είμαι ευχαριστημένος, ακόμα και με τα high gain γκάζια, αν και θέλει λίγο προσοχή και συχνή χρήση του Volume στην κιθάρα προς αποφυγή θορύβων στις παύσεις.

Αυτό δεν είναι πρόβλημα για 'μένα. Το μόνο που θα ήθελα, είναι να είχε τα pedals χωρισμένα σε 2 κατηγορίες, δηλαδή modulation pedals και preamp pedals (OD, Dists etc), ωστέ να μπορώ να χρησημοποιώ πχ τον κομπρέσσορα με το Tube OD.

Και θα ήθελα να έχει την μηχανή του wah, εντελώς ξεχωριστή διότι η ποιότητα των wah είναι πάααρα πολύ καλή, αλλά στη θέση που βρίσκονται καθιστάται σχεδόν αδύνατη η χρήση τους.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TL SE :απουσία σημαντικών συνδυασμών εφέ (πχ δεν γίνεται να βάλεις fuzz+wah, tremolo+flanger κ.α.). Πέραν αυτού, ακόμη και αν χρησιμοποιήσεις εξωτερικό drive πετάλι τότε αυτό θα βρίσκεται είτε στο τέλος είτε στην αρχή της αλυσίδας σου και οχι ενδιάμεσα στα εφέ.

 

Μ13 : σε συνδυασμό με expression pedal χάνει πολύ σε ευχρηστία αν τη λειτουργεις σαν σειρά από πετάλια

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pod X3 Live

 

Aπουσια acoustic simulator (εχει για κιθαρα variax βεβαια αλλα τι να το κανεις...)

 

Eνα drum machinακι θα το γουσταρα (αν και συνηθως το εχουν οι μικρες zoom και digitech)

 

Oχι τοσο καλοι κομπρεσορες

 

Απουσια Looper

 

Aυτα (φυσικα δεν εχω εξαντλησει τις δυνατοτητες της)...κυριως το 1ο και το 3ο ειναι πιο βασικα για 'μενα...τα αλλα απλα και μονο για μια αναφορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά!

 

κάπως έτσι φανταζόμουν το θέμα, πιστεύω θα μαζευτεί αρκετό υλικό πολυ χρήσιμο για κάποιον που θέλει να διαλέξει.

 

keep posting! ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και κινδυνευω να βγω λιγο οφ τοπικ θα απαντησω...

 

ΔΕN μαρεσουν οι Digitech (GNX3000) η λογικη τους στον χειρισμο ειναι σπαστικη και μπορει να σε οδηγησει σε μπαχαλο επι σκηνης.

 

Λατρευω το PODXT live(σκετο) αλλα μου την σπαει που σε καποια εφε δεν μπορεις με το expression pedal να ρυθμιζεις καποιες παραμετρους..Α! και οτι αν θες να το πας για επισκευη τρεχεις μονος σου στο Service του Νακα στην Παιανια...

 

Τελος θεωρω κακασχημο και μισω παθολογικα το POX X3 Live και ας εχει καλυτερα ψιψιψινια και κοκοψπψαρα απανω...

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BOSS GT-10. Εξαιρετικά εφέ, πολλές δυνατότητες συνδυασμών, ικανοποιητικά distortions, καλό overdrive, δυνατότητα επιλογής τύπου εξόδου (stack/combo/headphones/line).

Κατά: Πολύ (μα πολύ) διάβασμα. Μα πάρα πολύ.

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου