Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα για αγορά ενισχυτή


ffilz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αγοράσω ενισχυτή και έχω καταλήξει σε δύο που είναι κοντά στα λεφτά που διαθέτω

 

Σημειώνω ότι ως κιθαρίστας δεν είμαι ούτε ο Hendrix ούτε ο Santriani. Δεν ανησυχώ για το ηχόχρωμα ούτε μπορώ να ξεχωρίσω τον πλαστικό ήχο από τον αυθεντικό του λαμπάτου ενισχυτή (δεν έχω παίξει ποτέ σε λαμπάτο). Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μπορώ να φορτώνω τους ήχους εύκολα επιλέγοντας κομμάτι ή συγκρότημα και να μπορώ να παίζω δυνατά! (ψυχοθεραπεία κάνω-ξεδίνω)

 

Κατέληξα λοιπόν σε Line 6 (τι άλλο?)

Και συγκεκριμένα στους Spider IV 120W (ΝΑΚΑΣ €342) και Spider V60W (Νάκας €339)

Τώρα θα μου πείτε ότι τα watt είναι διπλάσια απόσταση. Ναι, αλλά ο 120W είναι εκθεσιακό μοντέλο και επιπλέον είναι η προηγούμενη βερσιον· και δεν είναι ετοιμοπαράδοτος που σημαίνει ότι θα περιμένω και θα έρθει από κάπου μακριά (γράφει 15-28 ημέρες). Ο 60W συνδέεται με το tablet και φορτώνει απευθείας τους ήχους και έχει διάφορα άλλα καλούδια και εν πάση περιπτώσει ανάθεμα και αν ήξερα τι με βολεύει περισσότερο αφού ούτε τον έναν ούτε τον άλλο μου έχουν ανοίξει να δω.

(μήπως ξέρει κανείς στον spider IV πως κατεβάζω τους ήχους από το site? Γράφει download αντί για view ώστε να δω knobs??)

Τονίζω βέβαια ότι στη νέα σειρά Spider V μίκρυναν πολύ το ηχείο σε 10’’! 

Ο,τι βοήθεια ευπρόσδεκτη ...θα είμαι ευγνώμων  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πάρε ένα λαμπάτο στα 5-10 βατ και ξέχνα τα τάμπλετ και τα φορτώματα έτοιμων ήχων...

τουλάχιστον πάνε να ακούσεις ένα λαμπάτο, αν δεν έχεις όπως λες.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

τι μουσικη θελεις να παιξεις? οι line6 ειναι απο τις χειροτερες επιλογες ενισχυτων που υπαρχουν, αντε να δωσεις 100 .. αλλα 340ε ..  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Είναι ΠΑΡΑ πολλά λεφτά για Line6.

 

Η πρότασή μου: βρες ενισχυτή (ΧΩΡΙΣ MODELLING), σε μέγεθος / βαττ / μέγεθος ηχείου που να σε βολεύει, ο οποίος να έχει 2 πραγματάκια:

 

Line-in / Aux-in, για να στέλνεις μουσική / backing tracks από το tablet / κινητό σου

Headphone out

 

με την διαφορά χρημάτων που θα έχεις στο χέρι, αφού τέλος πάντων δεν σε απασχολεί η ποιότητα των ήχων και θέλεις και ποικιλία, πάρε ένα multi-fx pedal (Zoom G3 για παράδειγμα) το οποίο στο μέλλον θα μπορείς να αναβαθμίσεις / πουλήξεις / ανταλλάξεις. Γιατί με τον modelling ενισχυτή δεν θα μπορείς να το κάνεις αυτό και θα σου μείνει να μαζεύει σκόνη. Τουλάχιστον ο αξιοπρεπής ενισχυτής θα σου μείνει χρόνια.

 

Αν βέβαια είναι και ενας μικρός λαμπάτος (από τους πολλούς που υπάρχουν στην αγορά σήμερα), ακόμα καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ανησυχώ για το ηχόχρωμα ούτε μπορώ να ξεχωρίσω τον πλαστικό ήχο από τον αυθεντικό του λαμπάτου ενισχυτή (δεν έχω παίξει ποτέ σε λαμπάτο). Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μπορώ να φορτώνω τους ήχους εύκολα επιλέγοντας κομμάτι ή συγκρότημα και να μπορώ να παίζω δυνατά! (ψυχοθεραπεία κάνω-ξεδίνω)

 

https://www.thomann.de/gr/vox_vt100x.htm

 

ετοιμος.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...πόσο σίγουρος ήμουν ότι θα έτρωγα κράξιμο για τον Line 6  ;D

Μου βάλατε δουλειά όμως. Πρέπει να κάτσω να διαβάσω πάλι

Ερώτηση: υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που τα λινκ είναι πάντα από Thomas? Δηλαδή στον Νάκα αποκλείεται να βρω τους δύο ενυσχητές που προτείνετε? Γιατί οι τιμή του line6 ήταν ίδια ακριβώς είτε στον Νάκα είτε στον Thomas  ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ο Τομαν ειναι τιμη αναφοράς σα να λεμε :) Στο Νακα εχει σιγουρα τη σειρα της Φέντερ που είναι εξαιρετική κι αυτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακρια απο τον line 6. Σου μιλαω εκ πειρας. Δεν αξιζει. Θα τον τουικαρεις και θα βρεις ακρη αλλα δεν αξιζει τοσα λεφτα. Εχουν βγει πολλοι νεοι. Boss katana, vox vt, Marshall code, fender mustang. Εχω ακουσει τους 2 τελευταιους και ειναι καλοι. Πιο καλοι απο line 6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου