Προς το περιεχόμενο

Dsl 15c ή black star ht20 studio?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι στην αναζήτησή νέου ενισχυτή και καταλήγω ανάμεσα στους 2. Έχω έναν jet city jca22h ο οποίος ειναι πολυ καλός για τα χρήματα του, αλλά τελικά μου λείπουν τα καθαρά,τα οποία δεν έχει. Καθαρά εννοώ αυτά των 80s, με chorus, που είχαν συγκροτήματα όπως ειναι οι Def Leppard, white snake κλπ. στις power ballads τους. Παίζω 80s hard rock και heavy metal. Συγκροτήματα που θέλω να καλύπτω ειναι τα δυο από πάνω + dokken, skid row, Ozzy, accept, Metallica, zakk wylde στυλ. Η κιθάρα που έχω φοράει sd jb bridge αλλα μάλλον θα προστεθεί και μια epiphone prophesy με emg 81/85. Από od θέλω να με καλύπτει αυτό του ενισχυτή και ανάλογα την περίσταση να προσθέτω ένα od πεταλακι tubescreamer. Με προβληματίζει το γεγονός ότι ο 15 δεν έχει loop και ίσως να μπορούσα να ανέβω στον dsl40c που γίνεται και 20αρης. Παρακαλώ τα φώτα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη πάρεις ενισχυτή χωρίς FX Loop. Θα το μετανιώσεις αργότερα.

Δοκίμασε τους DSL40 κ Blackstar HT20 και διάλεξε αυτόν που σε καλύπτει περισσότερο.

Ο ΗΤ20 μπορεί να καλύψει περισσότερα είδη ήχων και με το isf  να σε πάει σε πιο αμερικάνικη mesa boogie style παραμόρφωση αλλά ο DSL έχει τον κλασσικό marshall ήχο και μπόλικο gain για τα πάντα.

Είναι κυρίως θέμα γουστου το ποιος ήχος θα σου αρεσει εσένα.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όπως τα είπε ο Loki περί ήχου, έχω περάσει και από Marhsall (JVM όμως) και Blackstar και είναι πολύ καλοί ενισχυτές, ειδικά για τα χρήματά τους.

 

Για αυτό που θες να κάνεις θέλεις σίγουρα FX Loop όπως επίσης πολύ σωστά είπε ο Loki.

 

Τώρα τον ήχο που θέλεις να πετύχεις θα τον πετύχεις πιο εύκολα με Marshall, σχεδόν όλοι όσοι έγραψες ως επιρροές με Marshall JCM παίζανε τότε.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει μια εκπομπη στο καναλι του andertons που προσπαθουν να μιμηθουν ηχους γνωστων καλλιτεχνων με σχετικα φτηνο μπατζετ...στο 80% των βιντεοζ χρησιμοποιουν  τον dsl 40...αυτο νομιζω τα λλει ολα αν θελεις κατι σχετικα ευελικτο!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Για να κλείσω το θέμα φίλοι, σας ευχαριστώ για την πρόταση του dsl40c που μου προτείνατε. Τον δοκίμασα και μου έκανε. Το Σάββατο θα ειμαι ένας ευτυχής κάτοχος Marshall. Θενκς!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου