Προς το περιεχόμενο

Προβλημα σε κλειδια, ακουστικης


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα στην παρεα.

Εχω μια ακουστικη που σημερα οταν πηγα να κουρδισω την ρε χορδη γυρναγα το κλειδι αλλα δεν κουρδιζε καθολου. Η νοτα εμενε ιδια.

Αλλαξα το κλειδι της ρε με αυτο της Λα και ειδα οτι παλι δεν κουρδιζε η ρε αλλα οταν ξανα εβαλα το κλειδι της λα χορδης πισω στη θεση του τοτε ουτε η λα κουρδιζε ??? ???

Οποτε τωρα εχω την ακουστικη μου που οταν γυρναω τα κλειδια της ρε και της λα δεν υπαρχει καμια διαφορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Προσωπικά δεν μου έτυχε ποτέ κάτι τέτοιο. Μήπως το τύλιγμα σου;

Δεν ανεβάζεις μια-διο φωτογραφίες του headstock μπρος-πίσω και μια συνολικά της κιθάρας μπας και καταλάβει κανείς;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κλειδι γυριζει...το post (το σημειο που ειναι η τρυπα στην οποια μπαινει και τυλιγεται η χορδη) γυριζει;

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κλειδι γυριζει...το post (το σημειο που ειναι η τρυπα στην οποια μπαινει και τυλιγεται η χορδη) γυριζει;

το κλειδι γυριζει αλλα το post που λες δεν γυριζει. Η μαλλον γυριζει ελαχιστα και μετα σταματαει και γυριζει μονο το κλειδι και η βιδα αρχιζει να ξεβιδωνεται παλι οσο το γυρναω.

 

20170704_174956.thumb.jpg.c4ee35eb75d35eacd16e00dfa2db45db.jpg

20170704_175016.thumb.jpg.24f8285fde0c3e4a21e930104d753d65.jpg

20170704_175023.thumb.jpg.ea2a51dfe9d275c810226c64387a523e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί οι βόλτες στο κεφάλι (εκεί που μπαίνει το κατσαβίδι), στις μικρές βίδες στις "πετούγιες" των Ρε και Λα είναι φαγωμένες (εκτός και αν είναι η ιδέα μου)?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί οι βόλτες στο κεφάλι (εκεί που μπαίνει το κατσαβίδι), στις μικρές βίδες στις "πετούγιες" των Ρε και Λα είναι φαγωμένες (εκτός και αν είναι η ιδέα μου)?

Ναι ειναι, οντως. τις εχω βιδωσει 20 φορες με το κατσαβιδι απο χθες στην προσπαθεια μηπως γινει κατι αλλα δεν.

Λετε να θελω κλειδια? την εχω 6 χρονια την κιθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αξονας που περναει η χορδη, το κατω μερος του, η βαση εχει ενα γραναζι. Λογικα εκει εχει μια βιδα που βιδωνει γραναζι-αξονα. Δες αν εχει χαλαρωσει ή φαγωθει/σπασει το γραναζι. Η μοναδικη βλαβη εκει θαναι, δεν υπαρχει κατι αλλο. Ή εχει 'μασιθει' το δοντι του γραναζιου ή εχει χαλαρωσει η βιδα του. Δεν ξερω αν λυνονται τα συγκεκριμενα κλειδια.

Εσωτερικα ετσι περιπου θαναι Hardware_and_Parts%2FTuning_Machines%2FSolid_Peghead_Guitar_Tuning_Machines.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα στην παρεα.

Εχω μια ακουστικη που σημερα οταν πηγα να κουρδισω την ρε χορδη γυρναγα το κλειδι αλλα δεν κουρδιζε καθολου. Η νοτα εμενε ιδια.

Αλλαξα το κλειδι της ρε με αυτο της Λα και ειδα οτι παλι δεν κουρδιζε η ρε αλλα οταν ξανα εβαλα το κλειδι της λα χορδης πισω στη θεση του τοτε ουτε η λα κουρδιζε ??? ???

Οποτε τωρα εχω την ακουστικη μου που οταν γυρναω τα κλειδια της ρε και της λα δεν υπαρχει καμια διαφορα...

Μη δοκιμασεις και με αλλο κλειδι .

 

 

ΥΓ1 Το ξερω παιζω με τον πονο σου, απλα εγραψα την πρωτη βλακεια  που μου ηρθε στο μυαλο. Συγνωμη και καλο ξεμπερδεμα.

ΥΓ2. Για σετ κλειδιων πας οπως υποψιαζομαι. Δυσκολο να βρεις δυο κλειδια μονα τους ανταλλακτικα.

ΥΓ3. Για τι κοστος κιθαρας μιλαμε? Αν ειναι καποια φτηνη, ισως καποιος μαστορας, να εχει κρατησει τα παλια κλειδια καμιας φτηνοκιθαρας που την πηγαν για αναβαθμιση και στα δωσει. Αν αξιζει το οργανο (γιατι μπορει να ειναι φτηνο αλλα να εχει βγει καλο), κανε κι εσυ αναβαθμιση και βαλε καλα κλειδια. Ισως φτασει το κοστος ομως και στο 1/3 του κοστους της κιθαρας.

ΥΓ4. Nα μαθεις να βαζεις σωστα τις χορδες (εχει πολλα βιντεο how to change your guitar strings  στο youtube). Θα βοηθησει στο καλο κουρδισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο προβληματικό κλειδί όπως το βλέπεις από την πίσω μεριά της κιθάρας βάλε μια ψιλή καρφίτσα και βγάλε το πίσω μικρό δίσκο- καπάκι για να  δεις τον μηχανισμό μέσα

Υποψιάζομαι ότι έχουν  φαγωθεί οι βόλτες στον άξονα

Δοκίμασε το δεν θα πάθει κάτι χειρότερο

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη δοκιμασεις και με αλλο κλειδι .

 

 

ΥΓ1 Το ξερω παιζω με τον πονο σου, απλα εγραψα την πρωτη βλακεια  που μου ηρθε στο μυαλο. Συγνωμη και καλο ξεμπερδεμα.

ΥΓ2. Για σετ κλειδιων πας οπως υποψιαζομαι. Δυσκολο να βρεις δυο κλειδια μονα τους ανταλλακτικα.

ΥΓ3. Για τι κοστος κιθαρας μιλαμε? Αν ειναι καποια φτηνη, ισως καποιος μαστορας, να εχει κρατησει τα παλια κλειδια καμιας φτηνοκιθαρας που την πηγαν για αναβαθμιση και στα δωσει. Αν αξιζει το οργανο (γιατι μπορει να ειναι φτηνο αλλα να εχει βγει καλο), κανε κι εσυ αναβαθμιση και βαλε καλα κλειδια. Ισως φτασει το κοστος ομως και στο 1/3 του κοστους της κιθαρας.

ΥΓ4. Nα μαθεις να βαζεις σωστα τις χορδες (εχει πολλα βιντεο how to change your guitar strings  στο youtube). Θα βοηθησει στο καλο κουρδισμα.

 

 

περιπου ενα 150αρι την ειχα παρει.  δεν εχω ιδεα ποσο πανε τα κλειδια και πως θα βρω να ειναι ιδια ωστε να ειναι straight fit .

πιστευω ξερω να περναω καλα τις χορδες- δεν ειχα ποτε προβλημα με το κουρδισμα.

 

 

Στο προβληματικό κλειδί όπως το βλέπεις από την πίσω μεριά της κιθάρας βάλε μια ψιλή καρφίτσα και βγάλε το πίσω μικρό δίσκο- καπάκι για να  δεις τον μηχανισμό μέσα

Υποψιάζομαι ότι έχουν  φαγωθεί οι βόλτες στον άξονα

Δοκίμασε το δεν θα πάθει κάτι χειρότερο

 

Θα το τσεκαρω αν και υποπτευομαι οτι χαλασε κατι πιο ''πριν'' . μαλλον το button.

εννοεις οτι αν χαλασε ο μηχανισμος μεσα θα χρειαζεται πολλη δυναμη για να γυρισει και ετσι απλως γλιστραει το button χωρις να δινει τοση δυναμη για να γυρισει ο μηχανισμος και αρα να σφιξει η χορδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου