Προς το περιεχόμενο

Αεροπλάνο και flight case κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες τα φώτα σας..

 

Πρόκειται σύντομα να ταξιδέψω εξωτερικό και πρέπει να πάρω και την ηλεκτρική κιθάρα μου μαζί αεροπορικώς.

 

Πλέον οι αεροπορικές έχουν επίσημα πολιτική για μεταφορά μουσικών οργάνων και οι επιλογές είναι:

1. χειραποσκευή αν είναι σε διαστάσεις 56 Χ 45 Χ 25 εκ  (άρα δεν παίζει για κιθάρα)

2. σαν βαλίτσα με τις υπόλοιπες αποσκευές, με χρέωση και υπογράφοντας οτι ταξιδεύει με δική σου ευθύνη

3. κλείνεις εισιτήριο για το μουσικό όργανο, σε ξεχωριστή θέση σε τιμή κανονική αλλά χωρίς φόρους.

 

https://el.aegeanair.com/taksidepste/plirofories-aposkevon/eidikes-aposkeves/

 

Unofficial 4. Ξεβιδώνω μπράτσο και μπαίνει μέσα στην βαλίτσα.

 

Όπως καταλαβαίνετε το 1 & 3 δεν παίζουν και δεν θέλω για το 4, οπότε πάω για το 2.

 

 

Το ερώτημα είναι:

 

Έχω flight case Hiscox που είχε έρθει μαζί με την κιθάρα όταν την αγόρασα. Αρκεί αυτό ή πρέπει να κάνω και τίποτα άλλο;

 

Αν και το εσωτερικό της θήκης είναι μαλακό και ειδικό για την συγκεκριμένη κιθάρα, σκεφτόμουν να βάλω κανα πανάκι επιπλέον στα σημεία επαφής σαν buffer..χρειάζεται λέτε;

 

ΥΓ. Please να μείνουμε on topic και να μην ξεφύγουμε σε συζητήσεις περί αερογραμμών παλιά, πως θα έπρεπε να είναι, αν μας εκμεταλεύονται κτλ κτλ

 

Merci!

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν και το εσωτερικό της θήκης είναι μαλακό και ειδικό για την συγκεκριμένη κιθάρα, σκεφτόμουν να βάλω κανα πανάκι επιπλέον στα σημεία επαφής σαν buffer..χρειάζεται λέτε;

Εγώ θα έπαιρνα, λεπτά κομμάτια από πυκνό αφρολέξ (αυτό που μπαίνει στις βάτες) και θα την τύλιγα ολόκληρη, κι ας μην χρειάζεται.

 

Better safe than sorry.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη λύση παραμένει η 4η.

 

Πολύ συχνά έχουν αναφερθεί καταστροφές σε όργανα μέσα σε σκληρές θήκες όπως αυτή που έχεις.

Το πανάκι σαν buffer... τι να κάνει;;;

Η λύση που προτείνει ο φούζιος είναι μια σκέψη, αλλά ορισμένες φορές αν η θήκη είναι καλοφτιαγμένη για το συγκεκριμένο όργανο, το extra padding δημιουργεί πιέσεις σε μέρη που δεν χρειάζεται και άρα πιθανότητα άλλου είδους ζημιάς

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη λύση παραμένει η 4η.

 

Φοβάμαι πολύ να το κάνω αυτό..ξέρω οτι θεωρητικά δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, αλλά δεν θέλω. Για αυτό το περιορίζω στο τι να κάνω με την 2η επιλογή

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν η θήκη είναι καλοφτιαγμένη για το συγκεκριμένο όργανο, το extra padding δημιουργεί πιέσεις σε μέρη που δεν χρειάζεται και άρα πιθανότητα άλλου είδους ζημιάς

Σωστό, θέλει προσοχή.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάνω το #4 διαρκώς.

Αν χτύπα κσύλο, συμβεί κάτι στην κιθάρα σου -μέσα στην σκληρή θήκη που θα ταξιδεύει με τις αποσκευές- λόγω της διαφοράς θερμοκρασίας (δεν είναι μόνο οι πιέσεις βλέπεις, αλλά και οι χαμηλότατες θερμοκρασίες κάτω από τους 0 και όλοι ξέρουμε τι παθαίνουν τα μέταλικά μέρη σε τέτοιο ψύχος), θα ευχόσουν να είχες κάνει το #4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάνω το #4 διαρκώς.

Αν χτύπα κσύλο, συμβεί κάτι στην κιθάρα σου -μέσα στην σκληρή θήκη που θα ταξιδεύει με τις αποσκευές- λόγω της διαφοράς θερμοκρασίας (δεν είναι μόνο οι πιέσεις βλέπεις, αλλά και οι χαμηλότατες θερμοκρασίες κάτω από τους 0 και όλοι ξέρουμε τι παθαίνουν τα μέταλικά μέρη σε τέτοιο ψύχος), θα ευχόσουν να είχες κάνει το #4.

 

Οι αποσκευές ταξιδεύουν σε ελεγχόμενη θερμοκρασία. Αλλιώς δεν θα είχε μείνει τίποτα ακέραιο μέσα στις βαλίτσες.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ray το ξέρω. Όταν βρεις την κιθάρα τσακισμένη και διαμαρτυρηθείς, αυτό σου λένε πάντα. :)

Εχει τύχει σε φίλους δυο φορές και σε σύντομες πτήσεις. Και τις δυο φορές είχε να κάνει με τη βέργα που είχε τινάξει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

επειδη το ειχα ψαξει παλιοτερα, ο χωρος των αποσκευων εχει κανονικη πιεση οπως ολο το αεροπλανο, αλλα το θερμαινομενο μερος ειναι συνηθως το πρωτο οπου μπαινουν τα ζωα. Το υπολοιπο ειναι περιπου στους 7 βαθμους. Οποτε φαντασου καλοκαιρι τι παθαινει η κιθαρα απο 40 σε 7 μεσα σε λιγα λεπτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πια εταιρία πετάς; Easyjet, Raynair, Aegean και Swiss αφήνουν πάνω αρκεί να είναι σε soft case και χωρίς μα μου, στο λεω εκ πήρας και μιλάω για μπάσο που είναι και πιο μακρύ.

 

Κάτω το έβαλα μόνο μια φορά με hard case  και το αποτέλεσμα ήταν αυτό:

Imgur: The most awesome images on the Internet

 

ποτέ ξανά, καλύτερα στο χέρι και να πετάξεις το hard case στα σκουπίδια

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου