Προς το περιεχόμενο

SOS προβλημα με ενισχυτη!!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον εχω τον koch twintone...τις τελευταιες μερες μου εκανε κατι περιεργους θορυβους,σκασιματα κλπ και αποφασισα να αλλαξω ολες τις λαμπες. Αφου τις αλλαξα εχω το εξης προβλημα. Ολα τα καναλια του ενισχυτη βγαζουν crunch ηχο και η ενταση του ειναι χαμηλη. Δηλ στο τερμα ακουω νορμαλ στο δωματιο.

Οταν αλλαζα μια τελικη, την εβαλα στραβα με αποτελεσμα να σπασει το στελεχος (μαυρο κομματι) το οποιο ομως το αφαιρεσα κ εβαλα τη καινουρια. Επειδη βρισκομαι επαρχια και δεν υπαρχει μαστορας(εκτος αν ξερει καποιος κατι για κορινθια) αν εχει καποιος καμια ιδεα,αλλιως να παω αθηνα

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρεπει να ειναι θεμα λαμπας.

Το πιο πιθανο ειναι να εχει αρπαξει καποια ατισταση.

Εχεις αυξημενες τασεις στην εισοδο των (EL34-EL84?) γιαυτο και η μειωμενη ενταση.

(Κατα τη γνωμη μου παντα). ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεραιτώ τη παρέα :D

Δεν κατάλαβα τι έσπασε

Παίζει να ξαναβάλεις τις παλιές?

Κάποιες προενυσχύτριες δεν ειναι ακριβώς αντίστοιχες

Δοκιμάζεις και μας λες

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thano σε ευχαριστω που ασχοληθηκες!!

 

naso στη φωτο που εχω βαλει,εσπασε το κεντρικο καφε στελεχος,μονο που σε εμενα ειναι μαυρο γτ οι λαμπς ειναι jj

ti εννοεις να εχω βαλει λαθος?ολες οι προενισχυτριες ειναι ακριβως ο ιδιος τυπος

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...όπως το "ακούω", και μένα μου μοιάζει για θέμα εσωτερικό και πιο συγκεκριμένα θέμα με τις τάσεις του.

 

Σαν να έχει χαμηλώσει αρκετά η Β+ και σου παίζει βρώμικα και χαμηλά.

 

Οι λάμπες (ιδίως αν δεν υπάρχει tube rectifier) δεν παίζουν ρόλο σ' αυτό.

 

Μάλλον πρέπει να τον δεί κάποιος που ξέρει.

 

btw, αυτό που έσπασε, αν καταλαβαίνω καλά απο τη φωτό, είναι ο "οδηγός" για να μπαίνει στη θέση της η λυχνία. Πάντως είναι δύσκολο να την βάλεις λάθος ακόμα και χωρίς αυτό.

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού έχει LOOP , μπορεις να δοκιμασεις το εξής:

βαζεις ενα καλωδιο  στο SEND και το αφήνεις ετσι...μετα βαζεις  την κιθάρα σε μια πεταλιερα (ή γενικα προενισχυση) και  υστερα στο Return....δοκιμαζεις ετσι  μονο τον τελικο ενισχυτή....υποθετω πως μπορεις να κανεις και το αντιστροφο, να χρησιμοποιήσεις  μονο το προενισχυτη, για να τσεκαρεις αν ειναι ολα οκ ( προενισχυτής->send->πεταλιερα-> monitor)... αλλα δεν ειμαι σιγουρος ,  ας πουν και άλλοι τη γνωμη τους .....

 

ερωτηση ....αν βαλεις τερμα το master βγαζει θορυβο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού έχει LOOP , μπορεις να δοκιμασεις το εξής:

βαζεις ενα καλωδιο  στο SEND και το αφήνεις ετσι...μετα βαζεις  την κιθάρα σε μια πεταλιερα (ή γενικα προενισχυση) και  υστερα στο Return....δοκιμαζεις ετσι  μονο τον τελικο ενισχυτή....υποθετω πως μπορεις να κανεις και το αντιστροφο, να χρησιμοποιήσεις  μονο το προενισχυτη, για να τσεκαρεις αν ειναι ολα οκ ( προενισχυτής->send->πεταλιερα-> monitor)... αλλα δεν ειμαι σιγουρος ,  ας πουν και άλλοι τη γνωμη τους .....

 

ερωτηση ....αν βαλεις τερμα το master βγαζει θορυβο ?

οχι δε κανει θορυβο...μαλιστα στα στο βρωμικ καναλια παιζει ακομα πιο χαμηλα σε ενταση αποτι στο καθαρο

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχαν θέμα οι τελικές δεν θα είχες το μπέρδεμα που ακούς με τα κανάλια

Υπάρχει περίπτωση να βάλεις τις παλιές προενισχύτριες έστω κι αν είναι ίδιου τύπου ?

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου