Προς το περιεχόμενο

Μπουζουκι: Το "αδυνατο σημειο του".


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια.επειδη παιζω 23 χρονια μπουζουκι εχω να πω τα εξης.ειναι ελληνικοτατο οργανο απλα τα χρονια της τουρκοκρατιας οπωσ και πολλα αλλα πραγματα ετσι και αυτο κλαπηκε και επανηλθε παραλαγμενο και παρεξυγημενο απο την ανατολη με τους μικρασιατες.υπαρχουν αριστοι οργανοποιοι οι οποιοι φτιαχνουν φανταστικα μπουζουκια,ακριβα κλειδια φοβερα ξυλα τελεια δουλεια ,και σωστη ρυθμιση της λα χορδης.η λα σεταρεται με συγκεκριμενο τροπο στα ακριβα μπουζουκια.οποτε οτι πληρωνεις παιρνεις.με 2000-3000 χιλιαρικα παιρνεις μπουζουκι χωρις ελειψεις.για μενα εριναι το τελειο οργανο διοτι φενεται ξεκαθαρα η ικανοτητα του μαστορα.και το αποτελεσμα δεν επηρεαζεται απο μαγνητες και ενυσχυτες.τωρα οποιος δυσκολευεται να παιξει ορθιος η καθιστος η δεν μπορει να συνθεσει γιατι φταινε οι χορδες ασ ασχοληθει με το μαντολινο.πιο ευκολο και πιο ελαφρυ.φιλικα δημητρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 205
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Οσο για την πιπιλα περί " ελλειψη συνθεσης, σκυλοτραγουδιων" κλπ ειστε σιγουροι οτι εχετε ακουσει οτι κυκλοφορει και κρινετε? Κλειστε ραδιο και τηλεόραση και αφου ψαξετε λιγακι ισως βρειτε ενδιαφεροντα πραγματα.

Εκτος αν θεωρείτε τους Κορακακη, Παππο, Στεργιου, Καραντινη, Αλτη, Βασιλα, Ραστ ,Τριχορδο κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ σκυλαδες. 

 

Για τον Κορακάη είναι θέμα γουστου. Εμενα δε μου αρεσει

Ο Παππος εχει γραψει τραγουδια; Σαν μπουζουξης είναι απο τους καλύτερους , αλλα εχει δικές του συνθεσεις; Το ιδιο και οι υπολοιποι. Δε μιλάω για επανεκτελέσεις. Μιλαω για νεα τραγουδια. Και να υπάρχουν αν ήταν καλα θα παιζόντουσταν και στο ραδιο και στην τηλεοραση. Τουλάχιστον σε δυο τρια καναλια. 

 

Του καραντίνη εχω ακουσει δικά του (κατι σολακια και ταξιμια) αλλα επιμένω σε αυτα που είπα. Μονο αυθεντικό λαικό δεν είναι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για τον Κορακάη είναι θέμα γουστου. Εμενα δε μου αρεσει

Ο Παππος εχει γραψει τραγουδια; Σαν μπουζουξης είναι απο τους καλύτερους , αλλα εχει δικές του συνθεσεις; Το ιδιο και οι υπολοιποι. Δε μιλάω για επανεκτελέσεις. Μιλαω για νεα τραγουδια. Και να υπάρχουν αν ήταν καλα θα παιζόντουσταν και στο ραδιο και στην τηλεοραση. Τουλάχιστον σε δυο τρια καναλια. 

 

Του καραντίνη εχω ακουσει δικά του (κατι σολακια και ταξιμια) αλλα επιμένω σε αυτα που είπα. Μονο αυθεντικό λαικό δεν είναι αυτο.

Είμαι απολύτως σίγουρος ότι υπάρχουν άνθρωποι που γράφουν αξιόλογα πράγματα,πολύ αξιόλογα μάλιστα.

Αλλά για πιοό λόγο κάποιος να κάνει τη θυσία και να γράφει κομμάτια που δεν πρόκειται να προωθηθούν;

Ποιοί είν' αυτοί που βρίσκονται μπροστά σήμερα;Όσοι γράφουν και τραγουδάνε για το μοϊνί,νομίζω;

Εδώ στα μαγαζιά που δουλεύουμε,τούς παίζεις Χατζηδάκι στο κλείσιμο και ζητάνε τσιφτετέλια για τή γκερία απέναντι με το φουστάκι ως τον αφαλό.

 

Ξεφύγαμε λίγο(τι λίγο...) αλλά τι ακριβώς εννοείς "αυθεντικό λαϊκό" ; ???

moto perpetuo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για τον Κορακάη είναι θέμα γουστου. Εμενα δε μου αρεσει

Ο Παππος εχει γραψει τραγουδια; Σαν μπουζουξης είναι απο τους καλύτερους , αλλα εχει δικές του συνθεσεις; Το ιδιο και οι υπολοιποι. Δε μιλάω για επανεκτελέσεις. Μιλαω για νεα τραγουδια. Και να υπάρχουν αν ήταν καλα θα παιζόντουσταν και στο ραδιο και στην τηλεοραση. Τουλάχιστον σε δυο τρια καναλια. 

 

 

 

Καλα καταλαβα οτι δεν το εχεις ψαξει το θεμα, για να λες οτι δεν εχουν γραψει νεα τραγουδια αυτοι που ανεφερα

ελπιζω να κανεις πλακα οταν λες πως αν ηταν καλα τα τραγουδια θα τα επαιζαν στο ραδιο και την τηλεοραση.Μαλλον δεν ξερεις πως δουλευει το συστημα.Και για να σε προλαβω θα σου πω...ναι εγω ξερω. (ολα αυτα φιλικα, χωρις παρεξηγηση  :))

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως εχουμε ξεφυγει λιγάκι αλλα δε πειράζει

Φυσικά και χωρίς παρεξηγηση. Συζητηση κανουμε .

 

Για τον παππο δεν το γνωρίζω. Θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες γιατί ειναι πολύ καλος μουσικός και θα ήθελα να ακουσω δουλεια του. Ραστ και τριχορδο εχω ακουσει.

Τριχορδο ακουσα επανεκτελεσεις (απιστευτα καλες) αλλα επανεκτελεσεις...

Ραστ, δρόμο και λοιπους ηξερα ότι εχουν γραψει δεξιοτεχνικά κομματια , διασκευες και γενικότερα κανουν πολλα ωραία πραγματα, αλλα δεν εχω ακουσει τραγουδι με την εννοια που εννοουμε....

 

Λαική μουσική εννοουσα πχ Τσιτσανη παπαιωαννου μητσακη κλπ. Ξερω ο όρος είναι οτι πιο λαθος υπαρχει, αλλα αυτο εχει επικρατήσει....

Δε ξερω ισως να κανω λάθος (να μην εχω ακουσει ακομα τα καλα) αλλα οπως και να το κανουμε τετοια δε γραφονται...

 

Οταν ελεγα οτι θα ακουστουν απο τηλεοραση - ραδιοφωνο φυσικά και δεν εννοουσα το Mega και τον and1. Αλλα σε ενα 902 και σε αλλα μικρα καπου θα τα πετυχουμε. Υπαρχουν εκπομπες που ασχολουνται με το μπουζουκι (τα παντελόνια είναι περιεργα ρουχα και αλλες) Εννοείται οτι στα αλλα ακουμε τη Βανδη και τις υπολοιπες ασχετες

 

 

Για να επανέλθουμε στο αρχικό θέμα

Ψαχνοντας στο περιοδικό κλίκα (ασχολείται με τη λαική μας μουσική και το μπουζούκι) διάβασα ότι οι βεργες μόνο κακό κάνουν στον ήχο (συνέντευξη Καρβούνη και Βαρλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω νομιζω οτι δεν πρεπει

να συγκρινουμε μεγαλους παιχτες (οτι οργανο και αν παιζουν),

γιατι αυτο που τους κανει μεγαλους δεν ειναι ουτε η τεχνικη ουτε η συνθετικη ικανοτητα (αν και το δευτερο ειναι αυτο που μας κανει να τους αγαπαμε),

αλλα αυτο που τους κανει να ξεχωριζουν: η προσωπικοτητα τους.

Ακους κατι και λες αυτος ειναι ο ταδε... :D

 

Πως να συγκρινουμε διαφορετικες προσωπικοτητες? ;)

(υποτιθεται οτι η προσωπικοτητα φταιει για την επιλογη του (των) στυλ που παιζει ο καθε παιχτης,οπως και για τις τεχνικες του).

 

οντως εχουμε ξεφυγει λιγάκι αλλα δε πειράζει

Φυσικά και χωρίς παρεξηγηση. Συζητηση κανουμε .

 

Για να επανέλθουμε στο αρχικό θέμα

Ψαχνοντας στο περιοδικό κλίκα (ασχολείται με τη λαική μας μουσική και το μπουζούκι) διάβασα ότι οι βεργες μόνο κακό κάνουν στον ήχο (συνέντευξη Καρβούνη και Βαρλα)

-Καθολου δεν εχουμε ξεφυγει,μες τα αδυνατα σημεια του μπουζουκιου ειν'ολα μεχρι στιγμης,και οι παιχτες και οι μαστορες... ;D

 

-Αυτο με τη βεργα,ειναι ολοκληρο κεφαλαιο,πρεπει να γραψω ενα ποστ μονο γι'αυτο...καλα τα λενε και οι δυο Μαστορες...

Τον Καρβουνη,

δεν τον ξερω προσωπικα,η δουλεια του ομως μου ενεπνευσε βαθυ σεβασμο!...

Ο Βαρλας,

ειναι φιλος μου και δασκαλος μου και ο λογος που ασχοληθηκα με τ'οργανο...

Οταν τον γνωρισα δουλευα "παραγωγικος" κοβοντας και καρφονωντας δεκα ταστιερες τη μερα,και καταλαβα οτι υπαρχουν και στην Ελλαδα Μαστορες...

Ετσι δεν τα παρατησα οπως ελεγα,αλλα εγινα βοηθος του για ενα διαστημα.

Δε μου διδαξε πολλα για τ'οργανο,τις ιδαιτεροτητες του μονο,

(αφου δεν ειχε και τοσες διαφορες απ'οσα ηδη ηξερα,)τα αλλα που μου διδαξε ομως, ειναι ακομα πιο ανεκτιμητα...

Ειναι εκκεντρικος,δε λεω,και ποτε στην ωρα του...

Αλλα παντα επιβεβαιωνει τον κανονα που λεει οτι καποιες φορες αξιζει να περιμενεις πολυ για κατι...

Και για ενα πραγμα του βγαζω δυο καπελλα,οχι ενα...

Το ποσοστο επιτυχιας του οσον αφορα τη σταθεροτητα και τον ηχο,ειναι 100%...

(μιλαω παντα για τις παραγγελιες,οχι τα φθηνοτερα με το "Β").

Προσωπικα,θα χαρω αν μαθω οτι οχι ακομα ενας,

αλλα πολλοι μαστορες στην Ελλαδα εχουν το ιδιο ποσοστο!

Αυτο επιδιωκω και εγω,το 100%,

και δεν ζηλευω τον καλυτερο απο μενα,σε οτι - και οποιος και αν ειναι αυτος

Τον θαυμαζω και θελω να τον φτασω!! ;)

Τι νοημα εχει μια πρωτια αν δεν υπαρχει ανταγωνισμος? (υγειης,βρε... ;D)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια παρατηρηση παιδια.το περιοδικο "κλικα" τα λεει πολυ ωραια.μονο που τα λενε οσοι ειναι μεσα στη κλικα.ο καρβουνης εμαθε απο μπουζουκια στη νταλικα που οδηγαγε? η εμαθε τα μυστικα απο το ζοζεφ οπως ισχυριζεται? ο ζοζεφ ουτε στο γιο του δεν εδειξε τα μυστικα.στον καρβουνη θα τα εδειχνε? εν ολιγης οπως ειπα και παραπανω οποιος ξερει απο μπουζουκια οπλιζει 2500-3000 ευρακια .παει στο κλεφτογιαννη η στο ματζικα και ουτε οι βεργες θα του φταινε ουτε τιποτα.και μια και λετε για τριχορδο ρωτηστε τον τριγκα και το κωστα το παπαδοπουλο με τι μπουζουκια παιζουν.αν και στο you tube τα ακους και δωρεαν οπως τα παιζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλωστονε τον trendy! ;D

Στους παραγωγικους εσυ βλεπω...

Για να'χεις επιλογη,ε?

 

Και ποιος λεει οτι ο Ζοζεφ ειχε μυστικα?

Και ποιος λεει οτι υπαρχουν μυστικα και μαγικα στην δουλεια αυτη?

 

Μονο Μαστορες και καστορες υπαρχουν...;D

(oι μαστορες φτιαχνουν οργανα,οι καστορες ροκανιζουν τα ξυλα!)

 

Αντε,μη μιλησω για τις μιζες τωρα....;D ;D ;D

 

ξαναεντιτ

Το περιοδικο Κλικα νομιζω οτι κινειται στο χωρο του εντεχνου,και οτι αλλο εκεινο θεωρει "λαικο",φυσικο να ειναι μια κλικα...

 

Υπαρχει πχ και το "Πιστα" που σιγουρα εκφραζει μια αλλη κλικα...

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν ολιγης οπως ειπα και παραπανω οποιος ξερει απο μπουζουκια οπλιζει 2500-3000 ευρακια .παει στο κλεφτογιαννη η στο ματζικα και ουτε οι βεργες θα του φταινε ουτε τιποτα.

 

με 2400 δε γίνεται δηλαδή :) υπερβάλλεις λίγο, υπάρχουν κι άλλοι οργανοποιοί

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν ολιγης οπως ειπα και παραπανω οποιος ξερει απο μπουζουκια οπλιζει 2500-3000 ευρακια .παει στο κλεφτογιαννη η στο ματζικα και ουτε οι βεργες θα του φταινε ουτε τιποτα.

 

O Καρβούνης που παίρνει μόνο 1500 κορόιδο είναι; Η μήπως είναι αυτοι που δίνουν τα 3000αρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου