Προς το περιεχόμενο

Μπορώ να παρω κιθαρα στο αεροπλανο ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα κανω ενα ταξιδι για αθηνα θεσσαλονικη στις αρχες σεπτεμβριου και

ηθελα να ρωτησο αν ξερει κανεις τι γινεται με αφτη την ιστορια .

σιγουρα μπρεις να την παρεις στην βαλιτσα μεσα την μεγαλη , αλλα αθτο ειναι κοματι οδυνηρο για το οργανο ...

διαβασα στο site τοθ αεροδρομιου οτι τα φοτογραφικα πρεπει να ειναι ξεχοριστα στο check , αλλα δεν μπορεσα να βρω τιποτα για οργανα ...

 

εχει κανεις καμια ιδεα τι παιζει ?

το κιθαρακι ειναι μικρο μπορει να μπει και σε βαλιτσα , αλλα θα προτιμουσα να το αποφυγο.

ευχαριστω.

 

http://www.thomann.de/gr/johnson_travel_guitar_bk.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν υπαρχει καμμια λογικη και κανενας κανονας μια και ανα εταιρεια αλλαζουν τα πραγματα,παρτους τηλεφωνο και ρωτα τους.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έθιξες ένα ζήτημα που με απασχολεί τα τελευταία 6 χρόνια που τα αεροπορικά μου ταξίδια έχουν αυξηθεί κατακόρυφα... θα σου απαντήσω για εντός Ευρώπης και όχι για υπερατλαντικά ταξίδια.

 

Πάντα τις κιθάρες μου (ακουστικές και ηλεκτρικές) τις έβαζα σε μαλακή θήκη και τις έπαιρνα μαζί μου στο σκάφος (μια κάθε φορά, μην τρελαθούμε). Σχεδόν κάθε σκάφος έχει έναν μικρό χώρο κοντά στο κόκπιτ για να βάζουν σακάκια για να μην τσαλακώνονται, ευαίσθητα ψηλά αντικείμενα κλπ. Εκεί την βάζω πάντα. Τώρα βέβαια μου λένε ορισμένες φορές στο check in ότι αν πει όχι ο πιλότος ή το πλήρωμα δεν θα μπει κλπ. αλλά *ποτέ* δεν μου έχει συμβεί αυτό. Καταλαβαίνουν και οι ίδιοι ότι αν πάει μαζί με τις αποσκευές θα σου έρθει έτοιμη για το τζάκι... :roll:

 

Απλά το δηλώνεις στο check in και σου λένε no problem, εκτός αν τύχεις σε κανέναν που έχει παλούκι στον Κ του (να εύχεσαι να μην πέσεις σε τέτοιους - μόνο αυτοί θα σου την φέρουν - άπαξ και περάσεις το check in θα βολευτεί κάπου σίγουρα). Μην πάρεις τηλ. τις εταιρίες γιατί θα σου πουν αερολογίες.

 

Βέβαια κι εσύ μην κρατάς πάνω από 3 τεμάχια στο check in γιατί θα σου την πουν (και με το δίκιο τους). Εγώ ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με βαλίτσα - τσάντα πλάτης - κιθάρα σε μαλακή θήκη, σε economy class και με υπέρβαρη βαλίτσα. Και έχω ταξιδέψει με πάνω από δέκα εταιρίες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την Ολυμπιακή έφερα από Αμερική κιθάρα σε σκληρή θήκη μέσα στην καμπίνα και επειδή δε γνώριζα αυτό που λέει ο ματωμένη κυριακή από πάνω την έβαλα ξάπλα στο ντουλάπι των αποσκευών από πάνω μου (που ευτυχώς ήταν αρκετά μεγάλο και χώρεσε). Στο check in δε μου είπαν τίποτα, τους ρώτησα και μου είπαν ότι μπορώ να την πάρω στην καμπίνα αλλά όταν πήγα να πατήσω το πόδι μου στο αεροπλάνο μου την είπαν οι αεροσυνοδές κσι ήθελαν να μου την βάλουν κάτω με τα πράγματα αλλά μετά από μια πολύ σύντομη κουβεντούλα τις έπεισα και όλα καλά. Πάντως να είσαι προετοιμασμένος ότι άλλα μπορεί να σου πουν και άλλα μπορεί τελικά να σε βάλουν να κάνεις (το λέω με βάση το παράδειγμά μου παραπάνω) αλλά "κουβέντιασέ" το το θέμα. Καλή τύχη!

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε πτησεις εσωτερικου τοσο με την Ολυμπιακη οσο και με την Aegean παντα με αφησαν να παρω κιθαρα μαζι μου στο αεροπλανο...χρησιμοποιησα μαλακη θηκη και οχι σκληρη που ειναι περισσοτερο ογκωδης και εξηγησα ευγενικα στην υπαλληλο οτι προκειται περι οργανου μεγαλης αξιας :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: (ενα μικρο ψεμματακι δεν βλαπτει)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

να εισαι ΠΑΡΑ πολυ ευγενικος, και ΠΑΡΑ πολυ απελπισμενος, (σε τυχον προβλημα..). εγω ετσι εχω παρει μεχρι και τρεις κιθαρες μαζι μου στο αεροπλανο (και σε υπερατλαντικο..... αγχος ομως, αγχος..). επισης οταν κανεις check in δεν ειναι αναγκη να βλεπουν την κιθαρα σου οι υπαλληλοι.. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....σκέφτηκα τη φάση στη μέση της πτήσης σηκώνεται ο τυπάς, ανοίγει τη θήκη,βγάζει ένα kalasnikov και φωνάζει:

"ΘΑ ΠΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΤΩΡΑ ??" :?

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα με αυτά τα καινούρια μέτρα τι γίνεται; Στην αρχή εντάξει το είχαν παραξηλώσει, που δεν άφηναν ούτε γάλα να μπει στην καμπίνα, αλλά τώρα ηρέμησαν τα πράματα;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Slew Rate changed the title to Μπορώ να παρω κιθαρα στο αεροπλανο ?
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου