Προς το περιεχόμενο

Περίεργοι κιθαριστικοί ηχοι με δημιουργική χρήση εφφέ!


fleaman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα με ενδιαφερε πολυ να παραγω διαφορους περιεργους ηχους απο πεταλια...Θορυβους και τετοια περιεργα...Μετην ενοια να δινω μια νοτα απο το μπασο μου για παραδειγμα και ολοι οι υπολοιποι θορυβοι-ηχοι να προερχονται απο πεταλια..Αν εχετε ακουσει post-rock ισως καταλαβαινετε για τι θορυβους αναφερομαι..Γνωριζετε να μου πειτε τι πεταλια θα χρειαστω γι αυτη τη χρηση?Το delay θεωρειται σιγουρο να φανταστω..Ευχαριστω για τη βοηθεια σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσπάθησε να συνδέεις εφέ κυκλικά, π.χ. Α->Β και Β->Α ώστε να υπάρχει κάποιας μορφής feedback - συνήθως έχεις ενδιαφέροντα αποτελέσματα - καλό είναι όμως να έχεις κάποιο delay ανάμεσα στις συνδέσεις που να αναλαμβάνει το ρόλο της απόσβεσης... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη στιγμη τα εχω συνδεδεμενα ως εξης απο το οργανο προς τον ενισχυτη:Οργανο,distortion,Reverb,flanger,chorus,delay,ενισχυτης..Πως θα μπορουσα να τα αλλαξω αυτα?Και τι ειδους πεταλια θα πρεπει να προσθεσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεσαι βασικά ένα delay ή echo που να κάνει feedback στο ίδιο του το σήμα, oscillation δλδ. Κοίτα αυτό το βίντεο:

 

 

Bέβαια δεν είναι ανάγκη να πάρεις ένα Diamond Memory Lane... τo Deluxe Memory Man σου έρχεται κουτί για αυτήν τη δουλειά (φαντάσου τους ανωτέρω ήχους με νότες και με τόνους echo), και σαν μπόνους έχει τους ωραιότερους, πιο τρισδιάστατους και πιο ταξιδιάρικους ήχους που έχω ακούσει εγώ σε πετάλι.

 

YΓ. Αν και δεν το έχω ακούσει ποτέ σε μπασο θα ήταν ενδιαφέρον συνδυασμός...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι καταλαβαινω το dd3 που εχω δεν κανει ιδιαιτερα ετσι?...Το μονο που κανω με αυτο το πεταλι ειναι τα τερματιζω το feedback και μετα να παιζω με το Rate αλλα αυτο μου δημιουργει εναν μονο ηχο!Επισης εχω καταλαβει οτι το σημα που κανει feedback δεν μπορει να επιρεαστει αν ανοιξω αλλα πεταλια..Μπορω να το αλλαξω καπως αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πεταξε τα ολα κ παρε ενα laptop να κανεις παπαδες.Το software πια εχει ξεφυγει κατα πολυ απο το analog ειδικα αν θελεις περιεργο πειραματικο ηχο. Και πιο φθηνα κ δεν θα κουβαλας 50 kg σιδεριες σαν καταδικος. :D

[βλεπε κ mogwai μιας κ γουσταρεις πιο post-rockiles]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο θέμα software νομίζω μια καλή αλλα hardcore λύση ειναι το max/msp. Οι δυνατότητες και οι πειραματισμοί, άπειροι αλλα το επίπεδο δυσκολίας ανεβασμένο. Υπάρχει και η λύση των virtual stompbox όπως το Guitar Rig της Native Instruments.

 

By the way, o greenwood :D χρησιμοποιεί max/msp με jitter patch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου