Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή ss rectifier σε tube rectifier... αξίζει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κυκλοφορούν στο internet κατι kit για τέτοιες μετατροπές τα οποία υπόσχονται διάφορες ενδιαφέρουσες ηχητικές αλλαγές και με σχετικά μικρό κόστος (40 - 50 ευρώ)

 

π.χ.  http://www.torresengineering.com/add5y3rectub.html

 

Επειδή είναι σχεδόν αδύνατο να βρεις clip που να συγκρίνει π.χ. ένα νορμάλ Pro Junior με ένα μονταρισμένο αναρωτιέμαι εαν έχει ξανακούσει κανένας κάτι παρόμοιο και κατά πόσο αξίζει να γίνει μια τέτοια μετατροπή (εννοείται σε μάστορα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη μία για να βάζει ο κατασκευαστής ss κάτι θα ξέρει. Δεν φαντάζομαι να είχε πρόβλημα να βάλει tube γιατί το κόστος για αυτόν δεν θα ήταν σημαντικό

 

Απο την άλλη ποιος ο λόγος να υπάρχει ένα τέτοιο mod

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την άλλη ποιος ο λόγος να υπάρχει ένα τέτοιο mod

 

Ε,οπως ειπε και ο Albert Einstein:

 

    "Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E ξήγα του βρε του ανθρώπου, αφού θέλει να μάθει...

 

Μέχρι να περάσει ο κ. Electrictabs, αν ρωτήσεις τον Γκούγκλη για το τι κάνει ένας tube rectifier και τι ένας solid state, θα σου πει. Επειδή βιάζομαι λίγο, σου παραθέτω στο τέλος ένα απόκομμα από μια online pdf review κάποιων Marshall που τα λέει άψογα.

 

Εσύ σε ποιον ενισχυτή θες να το εφαρμόσεις; Aυτό που συμβαίνει όταν μπαίνει tube rect. είναι ότι σου δίνει ένα "sag", δλδ ένα "βύθισμα" - κομπρεσσάρισμα όταν παίζεις έντονα την κιθάρα - κατά κάποιο τρόπο περισσότερο distortion, πιο "μπλουζιάρικο". Όμως θα πρέπει ένας λαμπάτος ενισχυτής να έχει αρκετά βατ για να "επιτρέψει" μια τέτοια απώλεια ικανότητας απόδοσης ισχύος. Γύρω στα 30 είναι ιδανικός, αλλά όταν τα συζητούσαμε για τα mods του Blackheart με τον Electrictabs και οι δυο συμφωνήσαμε ότι σε τόσα λίγα βατ (5 ή 15) είναι απάτη (http://www.noiz.gr/index.php?topic=154619.msg191449#msg191449)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Torres?

 

δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα λογια για τις εφαρμογες του.  :-\

 

 

Λενε οτι ειναι λιγο ...πρωτοποριακες οι μετατροπες που κανει, με αμφιβολης αξιοπιστιας αποτελεσματα...  ::)

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά αυτοί που έχουν tube rect. έχουν αυτό to "sag" με bluesy προσανατολισμό σε μεγάλη ισχύ και ένταση, ενώ αυτοί με ss rect. εστιάζουν στο headroom

 

Συγνώμη αν γίνομαι ενοχλητικός αλλά έχω και άλλες απορίες:

 

Γιατί συνήθως αυτοί με tube rect. είναι πιο ακριβοί απο άλλους με ss, ακόμα και σε παρόμοια μοντέλα π.χ. vox ac15, και συνήθως οι μπουτίκ ενισχυτές έχουν tube rect.

 

Αν γινότανε το αντίθετο π.χ. σε έναν twin reverb θα είχε περισσότερο headroom και καθαρότερα καθαρά?

 

Προς το παρόν δεν σκοπεύω να κάνω κάποιο mod σε ενα Pro Junior γιατί είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, αλλά το κόστος δεν είναι αποτρεπτικό για να μη σε βάλει σε σκέψεις

 

Συγχωρέστε με αν λέω βλακείες αλλά αν δεν ρωτήσω δεν θα μάθω ποτέ  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γινότανε το αντίθετο π.χ. σε έναν twin reverb θα είχε περισσότερο headroom και καθαρότερα καθαρά?

 

οι μεγαλυτεροι Fender εχουν SS rectifiers. Οι Twin εχουν σιγουρα SS.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πιο ακριβοί γιατί οι υλοποιήσεις των tube rectifiers είναι ένας έξτρα μπελάς στο κύκλωμα. Μπουτίκ ενισχυτές υπάρχουν πολλοί - δεν έχουν όλοι tube rect. Ένας τube rect. θα δώσει πιο "χαλαρό" ήχο, πιο γλυκό αλλά και λίγο πιο βρώμικο - ένας solid state πιο κοφτερό και σαφή, εξ ου και η προτίμηση για tube rects σε bluesy - vintage ήχο.

 

Δεν ξέρω γιατί είναι ασυνήθιστο σε βατ άνω των 30 να μπαίνει tube rect. αλλά στον Pro Junior που είναι μόλις 15 θα χαθούν κατά πάσα πιθανότητα τα περισσότερα καθαρά του.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Για χαρά σε όλους ...

πρώτη φορά γράφω εδω και γενικός δεν γράφω και πολύ,,, συγνώμη αν τα μπερδεύω και λίγο.  ::)

Μόλις τελιοσα τον Vox ac15 σε κατασκευή PtP(point to point) αλλα μην πλατιαζω για αυτον τον ενισχυτή θα πρεπει να μιλήσω αλλη φορα ... ειναι αποκάλυψη,θα πρέπει να γράφω 2 μέρες...

Πάνω στο θεμα που αναφέρεστε, εχω βάλει στον ενισχυτή και Tube rectifier και ss (diodes)rectifier με επιλογή απο ενα διακόπτη, αρα μπορώ να εχω οποια κατάσταση θελω στον ενισχητη.

Η tube ειναι EZ81.

Σε χαμηλές εντάσεις,που ετσι και αλλιώς δεν δουλευει καλα ο ενισχυτής,δες βλεπεις διαφορες σιμαντικες στον ήχο αλλα...δεν ειναι αξιο να το συζητήσουμε αυτο καν,αφου ένας λαμπατος παίζει αναγκαστικα το λιγοτερο στο 3-4 Volume δηλαδή παντα παιζει στο 40% τής έντασής του το λιγοτερο ,για να μπορη να βγαλει τον ήχο που εινε φτιαγμένος να εχει.

Σε κανονικες εντασεις η Tube ειναι πιο στρογγυλεμένες οι γωνίες,το bass αφράτο, ο ήχος πιο γλυκός το drive πιο smouth γενικός πιο vintage ήχος,(πως οταν ακους ενα καλο βυνιλιο απο ενα καλο λαμπατο ενισχυτή με πολύ καλά ηχεία,με την ενταση αρκετα κοντα στο τελος του ενισχητη??)

Τωρα η diodes ο ήχος πιο βαρύς πιο τετράγωνος θα ελεγα πιο χτυπητό bass, μεγαλύτερο λιγο headroom,(οχι οτι ι tube δεν εχει καλα επιπεδα headroom αλλα εινε πιο βρομικος ο υχος,αλλα μην ξεχνάμε γιαυτό μας αρεσουν οι λαμπατοι ενισχυτές γιαυτη τη βρομιά , παραμόρφωσή ολα εκει παιζοντε).

Ανεβαίνει λιγο και η ενταση του ενισχυτή γενικος οχι τρελα πράγματα αλλα ανεβαίνει λιγο .

Αν σκεφτεις οτι η  tube rectifire τρωει και καμια 40volt απο την τάση που παει τελικα στις λαμπες ,ενω η διοδος δεν...

και αυτο ειναι αύξων ,δηλαδη οσο αυξανης την ένταση η tube τρώει περισσότερα volt.

αρα οι διοδοι δίνουν ενα αερα περισσότερο στον ενισχιτη.

Το drive εινε λιγο πιο τετραγώνο και αγριο.

 

Τωρα πιο εινε καλύτερο.... περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, εινε καθαρα θεμα γουστου.

εγω παντος μεχρι τώρα τον διακοπτη τον εχω κολιση στην θεση  tube  ;)

και δεν πιστεύω στα αφτιά μου οτι μπορει ένας 15watt ενισχυτής να παίζει έτσι...

(και έχω ακουση και κατασκευαση αρκετά,,,σε λογικά πλαίσια  ;D) 

 

Πάντως κατασκευαστικά ένας ενισχυτής με tube rectifier ειναι πιο ακριβός γιατί και ο μετασχηματιστής τής τροφοδοσίας ειναι τουλάχιστον 1,5A μεγαλύτερος(στην περίπτωσή EZ81) και φυσικά θα βαλεις και τσοκ αντί για αντίσταση, και η λάμπα στιχιζει πολύ περισσότερο... ενώ το διοδακι......20c και τα δυο, άιντε μόνο οτι θέλεις μεγαλύτερους πυκνωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου