Προς το περιεχόμενο

Tc Electronic Nova System - All-in-One Extravaganza!


V.P.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Tc Electronic Nova System - All-in-One Extravaganza" .... πολυ πιασαρικος τιτλος, ισχυει ομως???

 

 

Μετα απο μια αναφορα μου σε καποιο thread οτι ειμαι κατοχος του εν λογω μηχανηματος, "εσκασαν" 3-4 π.μ. απο ατομα που ρωτουσαν τη γνωμη μου γιαυτο... Και περιεργως ισχυει οτι δν υπαρχει πολυ μεγαλη πληροφορηση για το εν λογω μηχανημα στο νετ( στο νοιζ νομιζω προσφατα εγινε μια μικρη αναφορα απο καποιον,και οταν εψαχνα εγω το καλοκαιρι δν υπηρΧε τπτ...), και γενικα ΔΝ κυκλοφορει αρκετα στην αγορα. πως ειναι η tonelab???.....εεεεε ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ !!! ;D  ....οποτε επειδη πολλακις εχω βοηθηθει αποεδω μεσα ,νομιζω πρεπει να γινει...(οοοοοοχι δν το κανω για το καρμα  8) )

 

πριν αρχισω λοιπον το review (που δεσμευομαι οτι στην πορεια θα εμπλουτιστει και με real φωτος και με clipακια) δυο πραγματακια: ειχα την tonelab για πανω απο χρονο, σε προβες και λαιβ ,και αν και εχω παιξει με πολλα και διαφορα τον τελευταιο καιρο(να'ναι καλα οι υπερ-g.a.s-ωμενοι φιλοι  ;D ), σαν σημειο αναφορας-συγκρισης θα ειναι αυτη μιας και ειναι ευρεως γνωστη....ολη την εχουμε ακουσει με τον εναν ή τον αλλο τροπο. ΚΑΙ οτι γραφτει παρακατω γραφεται με το σκεπτικο οτι καποιος ΚΑΙ μπαντα εχει που κανουν τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα προβα,ΚΑΙ τα λαιβακια του τα κανει στα κλασσικα liveαδικα, και ΔΝ παιζει μεταλ !!!  :P (το οτι ειμαι αμπαλος κιθαριστικα δν χρειαζεται καν να το αναφερω....)

 

ΚΑΤΑΡΧΑΣ επειδη με ρωτησαν ολοι για το παρακατω, εξηγω πως: ΝΑΙ οι πρωτες παρτιδες ειχαν σοβαροτατα προβληματα με το firmware τους. δν αναβανε, αναβανε και σβηνανε αμεσως, σβηνονταν preset.... ειδικα ολη αυτη η ιστορια κορυφωθηκε το μαιο -ιουλιο λιγο μετα την κυκλοφορια δλδ.... μαλιστα η ιδια η εταιρια εβγαλε παρτιδες serial numbers που ειχαν το ελλατωματικο chipακι....βεβαια οπως αποδειχθηκε μετα ηταν και απο αυτες τις παρτιδες μεμονωμενα κομματια.... για να φανταστειτε εγω το δικο μου το εχω απο το σεπτεμβρη και αν και ηταν ΜΕΣΑ στα νουμερα αυτα,ειναι μια χαρα..ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΣΩΣΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ 1.1 ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ FIRMWARE  ...ολα βεβαια λυθηκαν στη συνεχεια και επειδη παρακολουθησα στενα το θεμα εχω να πω οτι η tc εχει ενα απο τα καλυτερα aftersales support,...διαβασα φοβερα πραγματα(με την καλη εννοια)....

 

ΟΠΟΤΕ αφου λυσαμε το θεμα οτι πλεον ειναι ασφαλες να αγορασει καποιος ενα τετοιο,παμε στο γιατι να σκεφτει καν καποιος να το παρει...

ΛΟΙΠΟΝ .... η λογικη ειναι απλη και ξεκαθαρη:

 

--θελω TOP ποιοτητας εφφε

 

--θελω να μην ειναι και ενα ατελειωτο μακριναρι,γτ ειμαι κ@βλ@@@νος και θελω να βαλω και τα αλλα 34121 πεταλακια που εχω σε ενα pedalboard ,ολα μαζι και νοικοκυρεμενα,να κανω οτι θελω...(μεταξυ μας ,ποσοι μπορουν να αποχωριστουν το αγαπημενο τους fuzz, od, dist, uni,κτλπ)

 

--αν τα παρω ολα ξεχωριστα απο αυτη την εταιρια θα μου ερθει καπου στο χιλιαρικο ( http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?gk=gief&bn=TC+ELECTRONIC&sw=&oa=prd )

 

-- αν παρω πεταλακια αντιστοιχης ποιοτητας ΚΑΙ θα μου ερθει πολυ πιο ακριβα ΚΑΙ θα χασω την δυνατοτητα προγραμματισμου που δινει ενα πολυεφφε(ξερετε τι ευκολια ειναι να μπορεις να εχεις preset μεχρι και για καθε τραγουδι?να εχεις ματσαρει τα παντα αναλογα με τις αναγκες του καθε τραγουδιου?) ΚΑΙ δν θα ειναι τοσο compact( πραγματικα εχει διαστασεις οσο 4 trex p.x.),

 

-- αν παρω eventide ( που πραγματικα πιστευω οτι κυμαινονται στο ιδιο περιπου επιπεδο ποιοτητας) θα μου ρθει 200 παραπανω χωρις distortion

 

--το g system ειναι 2 φορες πιο ακριβο και αν πιστεψουμε την εταιρια , δν εχει νοημα γιατι το nova system εχει ακριβως τα ιδια ( Compression,EQ + Noise Gate,Modulation,Pitch,Delay,Reverb )...δλδ ολα τα εφφε που εχει ετσι κιαλλιως το nova system!!

 

-- η tonelab ειναι πολυ μακρια ( δν μου επιτρεπει να τη βαλω σε ενα pedalboard μαζι με τα αλλα που θελω, ΔΝ  μαρεσει το wah της( οχι δν ειναι χειροτερο απο ενα απλο dunlop ή vox αλλα ναι ειναι ποοολυ χειροτερο απο ενα fulltone )..και οχι δν εχει το ιδιο επιπεδο εφφε

 

-- ζοομ, μποσσ κτλπ να με συγχωρεσετε αλλα πραγματικα ειναι κλασης κατωτερα ηχητικα.... σιγουρα πραγματα   :P

 

ΓΙΑ ΤΑ SPEC, ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ : HTTP://www.tcelectronic.com/NovaSystem.asp

μια χαρα τα λεει, αν εχετε ερωτησεις πειτε....

 

 

αναλυτικα(ΚΥΡΙΩΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΔΛΔ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ)...

 

φοβερα απλο interface, προσωπικα την προγραμματισα χωρις το manual, απορω πως μερικοι την βρισκουν δυσκολη στον προγραμματισμο(για να ειμαι αντικειμενικος και να λεμε και οοοολα τα αρνητικα ακουγεται και αυτο,εγω ομως διαφωνω), λειτουργει και σε preset mode(πηδας απο το ενα σωσμενο preset στο αλλο) και σε pedal mode(ανοιγοκλεινεις κανονικα τα εφφε σαν να ηταν ολα αυτα πεταλακια μπροστα σου), που μπορεις να πηδας απο το ενα mode στο αλλο απλως με ενα παρατεταμενο πατημα 2 δευτερολεπτων....

 

η απολυτη παραμετροποιηση... αποκλειεται να βρεθει καποιος που θα πει " αχ και να μπορουσα να ελεγξω και αυτη τη παραμετρο σε αυτο το delay!" π.χ. μαλιστα στα delay εχει ακριβως τισ διπλασιες παραμετρους απο την tl

 

ΔΝ ΚΡΑΣΑΡΕΙ...σιγουρα πραγματα, του χω βγαλει την παναγια, οχι με την εννοια οτι το κακομεταχειριζομαι,καθε αλλο, αλλα με την εννοια οτι δν κλεινει ποτε...τι σπιτι ,τι στουντιο ,ολη την ωρα ειναι ανοιχτο και το πειραζω !!! ;D

 

κατι που πρεπει να γνωριζετε(υπερβολη βεβαια αλλα θελω να τα καλυψω ολα) ειναι οτι οι ποδοδιακοπτες για να ενεργοποιηθουν πρεπει να τους πατησεις και να τουσ αφησεις...δλδ οταν τον "αφηνεισ" "ανοιγει" το εφφε...καποιοι το θεωρουν απαραδεκτο γιατι ως γνωστον για να ανοιξουμε ενα εφφε παταμε τον διακοπτη και καθομαστε πανω του στη συνεχεια(προφανως ειρωνευομαι) ::)  αφηστε που εγω το εχω καταβολευτει γιατι π.χ. το παταω πιο πριν οποτε μπορω και το αφηνω ααααααακριβως οποτε θελω... ;)

 

 

το κομματι od-dist, υποτιθεται οτι ειναι εντελως ανεξαρτητο απο τα εφφε και εντελως ΑΝΑΛΟΓΙΚΟ...δν εχω λογο να μην πιστεψω την εταιρια, ΝΑΙ μου ακουγονται πολυ καλα... ειδικοτερα, το od ειναι "παχυ" και "smooth", χρωματιζει μεν πολυ ομορφα δε τον ηχο, σε καμια περιπτωση δν ειναι harsh και σιγουρα οχι transparent...κυριως ομως ειναι "παχυ" και "στρογγυλο" (οποιος καταλαβε τπτ να με χε... λοοολ )...εξαλλου για clean boost υπαρχει το αναλογο κουμπι  ;) ....το οποιο παρεπιπτοντως ειναι οτι ακριβως πρεπει να ειναι...αρκετα db διαθεσιμα, απολυτα transparent kai clean... για το dist δν εχει και πολλα να πω...εχω το boogie του electritabs  ;) ...παντως αποκλειεται να μην σας φτασει...

 

τα delay -reverb ειναι out of this world....καταρχας αποκλειεται να μην βρειτε το ΑΠΟΛΥΤΟ για σας,οτι θελετε ρυθμιζεται... αρνητικο? λειπουν καποια delay που υπαρχουν π.χ. στην tl...ενα reverse delay δν θα με χαλαγε... ::)

 

modulation? chorus μακραν το καλυτερο που εχω ακουσει...απο παχυ και γεματο μεχρι αερινο....phaser,flanger κτλπ ειναι οοοοσο"ψηφιακα" χρειαζεται, εχουν τεεεραστιο ευρος(τεραστιο ομως)...αρνητικο κομματι??? το tremolo εμενα δν μου καθεται...ισως να φταιει και το απιθανο tremolo της tl που εχω συνηθησει αλλα οντως καααατι του λειπει...για το panner καποιοι λενε οτι ειναι για ηχους leslie και κατι τετοια περιεργα...εεε οχι, ενα απλο περα-δωθε ειναι, προσωπικα εδω δν μαρεσει το ευρος του...

 

τα pitch δν τα χρησιμοποιω καθολου αλλα με ενα expression pedal μπορεις να κανει ποοοοοοοοοοοολυ psycho πραγματα.... ;)

 

για τον comp θα μονο το εξης που πραγματικα τα λεει οοολα: πουλησα τον barber... :o  δν εχω ακουσει τον eh που τοσο εξυμνει ο sf αλλα πραγματικα ειναι καταπληκτικος... απο ανεπαισθητο κομπρεσιον, μεχρι φανκοπαπια(ετσι τα λεω εγω!!! λοοολ) τα κανει ολα οχι απλως καλα αλλα τελεια...ισωσ eh και keeley να ειναι το κατι παραπανω, ποσο παραπανω ομως???

 

ΕΠΙΣΗΣ, οποιος το παρει ασ παρει και ενα expression pedal... την παει ποοοολυ πιο περα την πεταλιερα απο αποψη δυνατοτητων....

 

ΕΝ ΤΕΛΕΙ, ειναι πολυ βασικο οτι μιλαμε για κατι ποολυ καλο ποιοτητικα που ειναι ταυτοχρονα και μαζεμενο σε μεγεθος. που ενω σου δινει ποιοτητα g-system δν σου ζηταει τα διπλασια λεφτα.που ειναι απολυτως αξιοπιστο(εχμ αλλα για την ποιοτητα της τλ υπαρχουν αρκετες παραφωνιες... ::) )και ξερεις οτι εχεις και μια απολυτως αξιοπιστη εταιρια απο πισω.τωρα αξιζει τα παραπανω λεφτα απο μια tl π.χ. που ειναι πραγματικα κοινως αποδεκτη??? πιστευω πως ναι...γιατι ? με την ιδια λογικη που παιρνει καποιος το g-system, με την ιδια λογικη που ενω υπαρχει και η baja θα παρει καποιος την hot rod...

 

ΕΙΝΑΙ ΤΟ "ΚΑΤΙ" ΠΑΡΑΠΑΝΩ..ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΣΕΙΣ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ "ΚΑΤΙ"ΑΞΙΖΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...ΕΤΣΙ ΔΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΞΑΛΛΟΥ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ  ;) ??

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Είσθε παλιάνθρωπος κύριε, διότι θα με αφήσετε άφραγκο...  (μαζί με το φίλο brain_g που λέει τα ίδια) :P :D :D

 

Πολύ ωραίο το review, άντε και τα κλιπάκια τώρα!!  ;)

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου συμφωνω απολυτα!!! Το εχω το μηχανημα εδω κ 2 εβδομαδες , εβαλα το 1.1 firmware κ εχω ενθουσιαστει με την ποιοτητα των εφε κ την ευκολια που σου προσφερει με την χρηστικοτητα κ τον μικρο του ογκο! Τα drive ηταν μια εκπληξη για μενα , δεν τα περιμενα τοσο καλα , ειδικα το OD! Ακουγεται σαν ενα καλοκουρδισμενο booster ζεστο κ γεματο με το gain ειδικα σε χαμηλες τιμες να ειναι πολυ γλυκο κ καθαρο. Του εχω ενα xotic BB plus στο input κ ζωγραφιζει!!!!! Προσωπικα δεν νομιζω να χρειαστω κατι αλλο απο εφε ( ε ενταξει αν δουμε κατι καλο θα μπουμε στον πειρασμο!!!!! ;) ;) ). Αληθεια εχεις μηπως ψαξει πιο pedal μπορουμε να βαλουμε???

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μας ειπες εαν το distortion φτανει σε ποσοτητα αυτο της tonelab που εχεις οταν ενεργοποιησεις εναν ενισχυτη π.χ u.s high gain με boost ενα tube οverdrive πεταλακι μπροστα? κανει δλδ για whitesnake καταστασεις ....και λιγο παραπανω...δεν μιλαω για death και black metal προς ΘΕΟΥ.... αλλα για αρκετα γκαζια

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ωραιο μηχανημα αλλα σε back to back συγκριση με την Tonelab εχασε (oπως και το g system)    (τουλαχιστον για τα γουστα μου) σε 5 σημεια:

 

1.δεν εχει leslie & univibe (της TL ειναι απλα out of this world)

2.εχει χειροτερο τρεμολο

3.εχει πιο "ψυχρα" delay (& γενικα πιο "ψυχρα" εφε οχι πως ειναι ασχημα το αντιθετο μαλιστα απλα της TL ακουγονται σαν εξαιρετικα πεταλακια ενω της TC ακουγονται σαν εξαιρετικα rack effect)

4.δεν εχει το ιδιο επιπεδο control

5.εχει 2 ΠΟΛΥ καλους βρωμικους ηχους σε σχεση με τους...12 της TL :)

 

παντως ειναι οντως εξαιρετικο ...μηχανισμα & MIKΡO. :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

 

Εγω γιατι ειδα, οτι εσυ την δικια σου την πουλας; ;D ;D ;D

 

 

Ιδου η αποδειξη.

http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=717

 

;D ;D ;D

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι δικια μου, ειναι ενος φιλου (εγω εχω.... ΤΡΕΙΣ SE )  η LE δεν μου αρεσει λειτουργικα γιατι εχει μονο ενα expression pedal & χρειαζομαι 2,επισης δεν εχει Α/Β

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά, με την φώτογραφία μόνο δεν μου αρέσει BOOST και TAP είναι στην πάνω σειρά, θα προτιμούσα να άλλαζαν θέση με τα REVERB κ PITCH. Επίσης σίγουρα λείπει το reverse delay.

 

Ερωτήσεις κ παρατηρήσεις:

-Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε πάνω από δύο modulation ταυτόχρονα;  Π.χ. phaser+panner. Δεν είναι παράλογο σαν απαίτηση (νομίζω), αλλά δεν το έχουν αυτά τα μηχανήματα του 600 ευρώ..  >:(

 

-Διάβασα το manual κ δεν έλεγε τίποτα μέσα για wah-wah (μας είπες για το μέτριο wah της tonelab αλλά τίποτα για τo Nova System ???)

 

-Να παρατηρήσω επίσης ότι η άτιμη η tonelab έχει πολύ! περισσότερα εφφεδάκια π.χ. fx όπως το filtron, ή ένα ring modulator, ή ένα fuzz.. Η T.C. δεν έχει τίποτα πέρα από τα βασικά.

 

-Πολύ ωραία η δυνατότητα ρύθμισης των delay κ των ταχυτήτων των mod fx σε 1/4 ή 1/8 κτλ D(otted) ή Τ(riplet).

(συγνώμη δεν ήμουν ιδιοκτήτης της tonelab, διορθώστε αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι ρυθμίζεις την ταχύτητα, τουλάχιστον στα phaser, flanger, σε φάση 0.0-10.0, αρκετά πρωτόγονο, +ότι δεν θα μπορούσε να αντικαταστήσει π.χ. το dd-20 που έχω).

 

-Τελευταίο αφήνω το βάρος (>2 κιλά), που είναι λιγότερο από το μισό της tonelab le(4.2kg)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μας είπες για το μέτριο wah της tonelab

 

κατα τη γνωμη του,κατα τη γνωμη μου και σε ευθεια συγκριση με fulltone & dunlop τα πατησε κατω (μπορεις να ακουσεις το wah της TL στα myspace μου και φυσικα και στο δισκο των Διαφανων Κρινων ;)) ,απλα η TL εχει ΔΥΟ wah το ενα ειναι μαπα και το αλλο ΘΕΪΚΟ. ;)

 

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε πάνω από δύο modulation ταυτόχρονα;

 

Στο tc oχι

 

συγνώμη δεν ήμουν ιδιοκτήτης της tonelab, διορθώστε αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι ρυθμίζεις την ταχύτητα, τουλάχιστον στα phaser, flanger, σε φάση 0.0-10.0, αρκετά πρωτόγονο, +ότι δεν θα μπορούσε να αντικαταστήσει π.χ. το dd-20 που έχω

 

η TL εχει οτι tap tempo θες (6 mods & oχι μονο dotted & tripled) σε ΟΛΑ τα modulation & delay

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου συμφωνω απολυτα!!! Το εχω το μηχανημα εδω κ 2 εβδομαδες , εβαλα το 1.1 firmware κ εχω ενθουσιαστει με την ποιοτητα των εφε κ την ευκολια που σου προσφερει με την χρηστικοτητα κ τον μικρο του ογκο!

 

Το ειχα και εγω, και συμφωνω με τον Marillion.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου