Προς το περιεχόμενο

D.I.Y. pedals: Ερωτήσεις για ξεκίνημα...


mind_victim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Λέω εδώ και καιρό να κάνω το μια πρώτη αρχή κ να φτιάξω μερικά πολύ απλά projects. Θέλω λοιπόν μια σχετική βοήθεια σε κάποια πράγματα που μου φαίνονται στην αρχή λίγο βουνό μιας κ ξέρω ότι υπάρχουν άνθρωποι εδώ μέσα που τα ξέρουν καλά αυτά τα θέματα.

 

Δύο αρχικές ερωτήσεις λοιπόν είναι οι εξής:

 

1. Ποια είναι τα εργαλεία που πρέπει να αγοραστούν για να ξεκινήσουμε αλλά να είμαστε κ επαρκείς με αυτά. Δηλαδή ποιο κολλητήρι (πόσα Watt), ποιό πολύμετρο, αν χρειάζεται τρυπάνι κ ποιό προτείνετε κ.α που δεν ξέρω...

 

2.Ποιά είναι τα κυρίως μέρη (βασικό kit) που πρέπει να αγοραστεί κ που χρειάζεται για την κατασκευή των περισσοτέρων πεταλιών?

 

Τα site που γνωρίζω για την αγορά κ την κατασκευή πεταλιών είναι αρκετά κ σίγουρα γνωστά μιας κ έχουν αναφερθεί πολλές φορές σε διάφορα θέματα. Ωστόσο από που θα μπορούσα να αγοράσω τα παραπάνω υλικά σχετικά οικονομικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Επειδη και εγω εχω αρχισει να φτιαχνω diy effects,

σε αυτα που εχω αντιμετωπισει προβλημα ωστε να τα βρω εδω στα μαγαζια ηλεκτρονικων ειναι τα 3PDT footswitch και τα αλουμινενια κουτια.

Τα υπολοιπα σιγουρα θα τα βρεις στα μαγαζια ηλεκτρονικων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπορείς να ξεκινήσεις με το noiz overdrive , όπου πιστεύω ότι θα σου λυθούν και αρκετές απορίες.

 

Το κολλητήρι στα 25-30watt, ενα οποιοδήποτε απλό πολύμετρο και τρυπανάκια των 0.8mm-1mm.

Με χρήση μιας διάτρητης πλακέτας, απλοποιείς αρκετά το θέμα της κατασκευής πλακέτας και θα σε καλύψει για τις πρώτες σου κατασκευές.

 

Εαν αναφέρεις την περιοχή που μένεις, ίσως κάποιος να σε καλύψει στο θέμα εύρεσης των υλικών.

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα σύνεργα συμφωνώ με τους παραπάνω.

 

εγώ kits, αλουμινενια κουτακια και 3PDT αγοράζω απο το banzai effects

http://www.banzaimusic.com/

δε ξέρω αν είναι το φτηνότερο δυνατό, είχα κάνει μια μεγαλούτσικη παραγγελία πριν καιρό και μου έχουν μείνει :)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτεινα να ξεκινησεις και σιγα-σιγα θα τα βρεις μονος σου τι εργαλεια χρειαζεσαι....

Οσο για κολλητηρι και πολυμετρο, πηγαινε σε ενα μαγαζι ηλεκτρονικων και ρωτα τιμες και τι σου προτεινουν. Μην πας σε ενα. Πηγαινε σε δυο-τρια να δεις τι παιζει....

 

Δεν υπαρχει βασικο κιτ.... τι εννοεις?

 

Απο αυτα τα αρκετα site που γνωριζεις ξεκινα ενα πεταλακι που σου αρεσει να φτιαξεις και οτι απορια εχεις... εδω ειμαστε.

Τα κιτ θα σε βοηθησουν στο να παρεις ολα τα υλικα μαζι και να μην ψαχνεις απο εδω και απο κει. Αλλα κοστιζουν παραπανω...

 

Μια σχετικη γνωση ηλεκτρονικων υπαρχει? Αν οχι, καλο θα ηταν να διαβασεις λιγο τα πολυ απλα. Οπως τι ειναι αντισταση, τι ειναι πυκνωτης, τι ειναι τελεστικος, κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα components πηγαίνω στο φανό, στο κεντρο, δε ξέρω κάποιο άλλο παρόμοιο μαγαζι.

 

το noiz overdrive είναι ό,τι πρέπει για να ξεκινήσεις χωρίς να ξενερώσεις επειδή είναι κάτι χειροπιαστό με μεγάλη πιθανότητα να δουλέψει αμέσως ;D

επίσης σου δίνει τη δυνατότητα να πειραματιστείς

 

μπορείς να ασχοληθείς και με κανένα true bypass A/B box, είναι κυριολεκτικά πανεύκολο στην κατασκευή και χρήσιμο.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=154440.0

 

θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με κάτι απλό οπως είπε και ο Toneless. Καλύτερα να μη ξεκινήσεις απο αγοραστά kits.

όταν εξοικειωθείς, να μας πείς τι είδος πετάλι θες να φτιάξεις να σου προτείνουμε! ;D

 

καλή αρχή

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει βασικο κιτ.... τι εννοεις?

 

Εννοώ ποιά είναι τα υλικά που χρειάζονται στάνταρ για ένα πετάλι εκτός της πλακέτας κ των ηλεκτρονικών μερών που είναι πάνω σε αυτή. Εννοώ τα συνηθισμένα πετάλια τύπου distortion κ όχι A/B box. Εννοώ βασικά υλικά όπως led, jack, διακόπτη, 9volt βύσμα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες ένα πετάλι και θα τα εντοπίσεις μόνος σου! ;)

1 στέρεο jack

1 mono jack

1 3pdt

1 μεταλλικό κουτάκι

1 led

1 θήκη για το led (σα "βρακάκι" ωστε το led να είναι σταθερό πάνω στο σασί)

1 αντίσταση για το led

1 jack για dc in

1 κλιπάκι για μπαταρια 9V

 

ελπίζω να μη ξέχασα κάτι... αυτά τα χρειάζεσαι για οποιοδήποτε πετάλι με 2 jacks και που θελει ρεύμα.

 

φυσικά θες και καλώδιο, αλλά αυτό το βάζω στα ...αναλώσιμα μαζί με καλάι, υπομονη κλπ ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει δύο τύπους jack:

 

Αυτού του τύπυ:

http://www.banzaimusic.com/Neutrik-jack-open-Stereo.html

 

κ αυτού του τύπυ:

http://www.banzaimusic.com/Amphenol-ACJS-MH.html

 

Τι διαφορά έχουν, κ ποιόν να χρησιμοποιήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου