Προς το περιεχόμενο

shoegaze, ambient, post rock πετάλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aνοίγω αυτό το θέμα στο να γίνει μια διατριβή από τα μέλει το noiz στο ποιον εξοπλισμό να προτιμήσει ένας που θέλει να βγάλει έναν ήχο πιο ατμοσφαιρικό...

 

Παρακαλώ όσοι ενδιαφέρεστε δώστε τις προτάσεις σας για να βοηθήσετε αλλα και για να βοηθηθείτε

 

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Kαιρός ήταν να αφιερωθεί ένα θρεντ στα εφφέ αυτού του είδους (έχω φρέσκους και τους A Place To Bury Strangers που είδα χτες βράδυ...).

 

Πρέπει να τα ομαδοποιήσουμε... compressors, drives, echoes/delays, reverbs, phasers, λοιπά (chorus, envelope filters, octavers, και αυτά που ονομάζω "κουφά" σχέδια που δανείζονται λίγο από όλα χωρίς να εμπίπτουν σε κάποια συγκεκριμένη κατηγορία).

 

Κομπρέσσορα, αν παίζεις στις ΤΡΕΛΕΣ εντάσεις που παίζουν οι του shoegazing, δεν θα χρειαστείς σε καμία περίπτωση. Οι ενισχυτές σου θα σε παρακαλάνε για έλεος και θα έχουν ήδη κομπρεσσάρει από μόνοι τους. Αν παίζεις σε λογικές εντάσεις, γενικά δεν υπάρχουν ειδικές απαιτήσεις σε compressors για το είδος και επαφίεται στο προσωπικό σου γούστο κι αν πραγματικά τον θες ή όχι, οπότε αν κάνεις μια βόλτα από το ψαχτήρι θα διαβάζεις για μέρες.

 

Για τα υπόλοιπα θα ποστάρω όταν βρω λίγο χρόνο. Για αυτούς που δεν γνωρίζουν τι εστί shoegazing (στο άγριο feedback-y στυλ και όχι στο άλλο, το μπαλαντοειδές):

 

 

 

...και post rock:

 

 

 

Tρια από τα πιο διάσημα (και κολοσσιαία, ας μου επιτραπεί η έκφραση) ονόματα του είδους...  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για παράδειγμα τα reverb - delay που πιστεύω είναι κατάλληλα είναι τα:

memory man - electro harmonix

space echo - boss

rv-5 - boss

 

το μεμορυ μαν είναι κορυφαία και κλασσική επιλογή και όχι μόνο για την φάση που λες..το echo του είναι διαστημικό, με τεράστιο headroom λόγω και της 24volt τροφοδοσίας..

..το space echo, (φαντάζομαι εννοείς το πετάλι..) είναι επίσης ατμοσφαιρικό, τρελό και κυρίως πειστικό, αλλά τουλάχιστον στο δικό μου σεταπ ακούγεται το spinning των γραφικών..αυτός είναι και ο μόνος λόγος που για μένα υπήρξε τρελή απογοήτευση..

το rv5 δεν το ξέρω..

ένα phaser νομίζω θα ήταν καλή ιδέα, με πρώτο και καλύτερο για μένα το maxon pt999..πολύ space και smooth αν χρειαστεί..το small stone επίσης πολύ καλό αλλά έχει ένα θεματάκι με την πτώση της έντασης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μεμορυ μαν είναι κορυφαία και κλασσική επιλογή και όχι μόνο για την φάση που λες..το echo του είναι διαστημικό, με τεράστιο headroom λόγω και της 24volt τροφοδοσίας..

..το space echo, (φαντάζομαι εννοείς το πετάλι..) είναι επίσης ατμοσφαιρικό, τρελό και κυρίως πειστικό, αλλά τουλάχιστον στο δικό μου σεταπ ακούγεται το spinning των γραφικών..αυτός είναι και ο μόνος λόγος που για μένα υπήρξε τρελή απογοήτευση..

το rv5 δεν το ξέρω..

 

Κλασσική επιλογή το RV5 για το είδος, το χρησιμοποιούν πολλοί και κατά κόρον (πχ. οι Isis που ακούτε παραπάνω), ειδικά στην ρύθμιση Μοdulate. Για τo spinning του Space Echo: http://www.noiz.gr/index.php?topic=168943.msg332972#msg332972 Το Dlx. Mem. Man κάθε άλλο παρά καλό headroom έχει, και το πρώτο mod που κάνουν συνήθως είναι να αλλάξουν την ευαισθησία του (τα 24V είναι εκεί για την τροφοδοσία του τεράστιου κυκλώματος με τα δύο ή και τέσσερα ενεργοβόρα BBD τσιπάκια). Επίσης, το Small Stone μου (το παλιό και όχι το καινούργιο μίνι) ποτέ δεν είχε πρόβλημα με την πτώση της έντασης.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τo spinning του Space Echo: http://www.noiz.gr/index.php?topic=168943.msg332972#msg332972 Το Dlx. Mem. Man κάθε άλλο παρά καλό headroom έχει, και το πρώτο mod που κάνουν συνήθως είναι να αλλάξουν την ευαισθησία του (τα 24V είναι εκεί για την τροφοδοσία του τεράστιου κυκλώματος με τα δύο ή και τέσσερα ενεργοβόρα BBD τσιπάκια). Επίσης, το Small Stone μου (το παλιό και όχι το καινούργιο μίνι) ποτέ δεν είχε πρόβλημα με την πτώση της έντασης.

για το spinning του space echo ελπίζω να έχεις δίκιο γιατί το γούσταρα πολύ αυτό το πετάλι..εγώ όντως το τροφοδότησα με 1spot..

για το memoryman θα διαφωνήσω μάλλον..το δικό μου που είναι από τα πρώτα μοντέλα με τα 3 knobs, έχει τεράστιο headroom..βέβαια, μεταχειρισμένο το αγόρασα, επομένως δεν ξέρω αν είναι 100% χωρίς μετατροπή κτλ..

για το small stone θα διαφωνήσω σίγουρα..τα πρώτα μοντέλα δεν έχουν θέμα όντως..τα reissue έχουν θέμα

http://www.noiz.gr/index.php?topic=6172.0

για το nano δεν ξέρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H δικιά μου, προσωπική εμπειρία με το reissue Small Stone μου που έχω εδώ και κανένα χρόνο (όχι το μίνι, όπως είπα), σε σπίτι, πρόβες, λάιβ και ηχογραφήσεις είναι αυτή που σημείωσα, σε βρώμικα αλλά και καθαρούς ήχους. Το Dlx. Mem. Man που έχω είναι το παλιό τεράστιο μοντέλο με τους 5 διακόπτες αλλά με true bypass.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Dlx. Mem. Man που έχω είναι το παλιό τεράστιο μοντέλο με τους 5 διακόπτες αλλά με true bypass.

του έκανες αυτήν την μετατροπή στην ευαισθησία? τί ακριβώς είναι αυτή η μετατροπή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου