Προς το περιεχόμενο

PARTSCASTER εμπειριες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Συμφωνώ τόσο πολύ με τον Μαραθώνιο που... τρομάζω.  8)

 

Μερικές ίσως αιρετικές, αλλά σίγουρα όχι αφοριστικές σκέψεις:

 

1) Όπως έχω ξαναπεί, υπάρχουν αρκετοί στο φόρουμ που πιστεύουν ακράδαντα ότι μπορούν να φτιάξουν από "κομμάτια" μια καλύτερη κιθάρα απ'ότι οι κ.κ. Tom Anderson, John Suhr, Jim Tyler.

 

Well, guess again...  ::)

 

Ο βασικός λόγος που δεν μπορούν και δεν θα μπορέσουν ούτε σε 800 χρόνια, παρά μόνο ΚΑΤΑ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΚΩΛΟΦΑΡΔΙΑΣ, είναι απλός: πέραν του ότι οι παραπάνω κύριοι έχουν ξεχάσει περισσότερα για την κατασκευή κιθάρας απ'όσα όλοι εμείς θα μάθουμε σε μια ζωή  ;D, διαθέτουν και μια (μικρή ή μεγάλη) γραμμή παραγωγής.

 

Αυτό σημαίνει ότι, ο Tyler, για παράδειγμα, μπορεί να πάρει ένα σώμα και ένα μπράτσο, να τα ταιριάξει και αν, για οποιοδήποτε λόγο, δεν του αρέσει το αποτέλεσμα, να προχωρήσει σε έναν δεύτερο, τρίτο, τέταρτο συνδιασμό.

 

Το αυτό για γέφυρες, μαγνήτες, ηλεκτρικά, κλπ κλπ. Κάτι τέτοιο είναι πολυτέλεια για τον DIY συναρμολογητή. Ή θα τον οδηγήσει σε μια αέναη σειρά μετατροπων και "βελτιώσεων", με την κιθάρα να είναι μονίμως σε κατάσταση "συνεργείου".  ;)

 

2) Για να φτάσεις να αποφασίσεις ότι "θέλω μια κιθάρα έτσι κι έτσι", κατά την πολύ ταπεινή μου γνώμη, πρέπει να έχεις παίξει με μερικές δεκάδες διαφορετικές και να είχες κατά καιρούς στην κατοχή σου (για ΑΡΚΕΤΟ καιρό) τουλάχιστον 10.

 

Καταλαβαίνω την κάψα του 18χρονου (και όχι μόνο...  ;D) πιτσιρικά να αποκτήσει το δικό του... signature μοντέλο, αλλά εν τοιαύτη περιπτώσει γιατί δεν ζητάει από τον μπαμπά του να του αγοράσει και μια signature Ferrari, μόλις πήρε το δίπλωμα.  :) :)

 

3) Γενικότερα ΔΕΝ συνιστώ την κατασκευή partcaster, αν κάποιος δεν ξέρει, επί της ουσίας, τι θέλει και, σε κάθε περίπτωση, θα πρότεινα τη δουλειά να την αναλάβει καλός τεχνικός. Τα επιπλέον 200-250 ευρώ (το μέγιστο) μπορούν να εξασφαλίσουν ότι θα αποκτήσει κάποιος κιθάρα και όχι μια συλλογή από εξαρτήματα.

 

4) Σήμερα, με την πληθώρα των ποιοτικών κιθαρών σε κάθε κατηγορία τιμής, η πιο έξυπνη λύση είναι πιστεύω η αγορά κάποιας που να είναι στο 70%+ των προδιαγραφών μας, και η μετέπειτα "βελτίωσή" της στα σημεία.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτό σημαίνει ότι, ο Tyler, για παράδειγμα, μπορεί να πάρει ένα σώμα και ένα μπράτσο, να τα ταιριάξει και αν, για οποιοδήποτε λόγο, δεν του αρέσει το αποτέλεσμα, να προχωρήσει σε έναν δεύτερο, τρίτο, τέταρτο συνδιασμό.

 

Το αυτό για γέφυρες, μαγνήτες, ηλεκτρικά, κλπ κλπ. Κάτι τέτοιο είναι πολυτέλεια για τον DIY συναρμολογητή. Ή θα τον οδηγήσει σε μια αέναη σειρά μετατροπων και "βελτιώσεων", με την κιθάρα να είναι μονίμως σε κατάσταση "συνεργείου".  ;)

Τεράστια αλήθεια...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4) Σήμερα, με την πληθώρα των ποιοτικών κιθαρών σε κάθε κατηγορία τιμής, η πιο έξυπνη λύση είναι πιστεύω η αγορά κάποιας που να είναι στο 70%+ των προδιαγραφών μας, και η μετέπειτα "βελτίωσή" της στα σημεία.

 

Α, γειά σου.......

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω και εγω.. ;D

 

Αν και οι προσωπικες μου Partscasters  ειναι..... καλυτερες ;D απο του Suhr & Tyler.. :) (& ΠΟΛΥ πιο ομορφες... ;D) ,αυτο συμβαινει γιατι ξερω ΑΚΡΙΒΩΣ τι θελω & κακα τα ψεμματα εχω πειραματιστει πολυ για να βρω...τι τελικα μου αρεσει και τι οχι σε μια κιθαρα...(και φυσικα αφηνω παντα το fret dressing,leveling & crowning,που ειναι μαζι με το σετ απ ενα σεβαστο κομματι των χρηματων που πληρωνει καποιος στους...μπουτικαδες & στο custom shop), σε κορυφαιους επαγγελματιες.

 

Αν και η στρατ & η τελε ειναι απλες σχεδιασεις καμμια δεν ακουγεται ακριβως ιδια με την αλλη   ;)

 

Για αυτο και αλλωστε εγραψα

 

3.η Fender βγαζει μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ γκαμα κιθαρων και ποτε αλλοτε δεν εβγαζε καλυτερες κιθαρες απο οτι σημερα,ισως ειναι καλο να ψαξει καποιος απειρος κιθαριστας πρωτα εκει.

 

;)

 

Προσωπικα θεωρω οτι το Τrend που ακολουθειται στις ΗΠΑ ειναι και το πιο "δικαιολογημενο" στην κατασκευη Partscasters ,δηλ.η κατασκευη πιστων αντιγραφων vintage Fender κιθαρων (πολλες φορες σε συνδιασμο με relicing) oι οποιες ειναι απλα απλησιαστες για το 90% των κιθαριστων.

 

Aλλωστε η ιδια η Fender εδωσε το συνθημα με το CS για την παραγωγη τετοιων κιθαρων... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α,να δωσω και μερικα links για οσους ενιδαφερονται να παρουν ΕΤΟΙΜΗ μια τετοια replica απο τους κορυφαιους στο ειδος

 

http://www.danocaster.com/  ( ο απολυτος,αλλα ακριβουτσικος,μαστορας)

 

http://k-lineguitars.com (πολυ καλος και φοβερο παιδι)

 

www.nashguitars.com (ο πρωτοπορος στη μοδα αυτη,εχει αρχισει και παραγει σε πολυ μεγαλα volumes)

 

& οι 3 παιζουν κυριως με ALL PARTS και κανουν μονοι τους τα φινιρισματα/παλαιωσεις.

 

& οι 3 κανουν εκπληκτικα set ups,fret dressing και l & c.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

SF, όπως λες η προσωπική σου αντίληψη για το ποια είναι η "τέλεια" κιθάρα, διαμορφώθηκε μετά από άπειρους πειραματισμούς και μετά την αγορά ακόμα περισσότερων έτοιμων οργάνων.

 

Ατυχώς, από τους συμμετέχοντες στο φόρουμ, ελαχιστότατοι είχαν το χρόνο, την τύχη ή την πολυτέλεια να έχουν ανάλογη εμπειρία.

 

Για το λόγο αυτό παθαίνω αναφυλακτικό σοκ όταν διαβάζω post όπως το (φανταστικό) παρακάτω:

 

"Γεια σας. Με λένε Αρτέμη και είμαι 16 ετών. Έχω μαζέψει κάτι λεφτά από χαρτζιλίκια και τα κάλαντα, και σκέφτομαι επιτέλους να αποκτήσω μια καλή κιθάρα! Επειδή ΚΑΜΜΙΑ κιθάρα που κυκλοφορεί στην αγορά δε με καλύπτει, σκέφτομαι για Warmoth σώμα Koa με figured walnut top και μπράτσο rosewood με snakewood ταστιέρα, compound radius 10-14" με 24 τάστα. Τι λέτε?"

 

(το παραπάνω, στην αυθεντική του μορφή, δεν θα είχε καμμία σχέση στο συντακτικό και την ορθογραφία, ο δε συντάκτης του θα είχε μονοψήφιο αριθμό δημοσιεύσεων στο φόρουμ...)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι απολυτα σωστο το οτι στην αγορα βρισκεις κιθαρες αξιοπρεπεστατες και σε καλες τιμες για να κανεις τη δουλεια σου. Αλλα υπαρχουν και 2 σημαντικοι λογοι που προσωπικα εμενα με οδηγουν στην κατασκευη partcaster :

Ο πρωτος ειναι η ομορφια της διαδικασιας . Σκεφτεσαι το project , τα ξυλα για σωμα, μπραστο , τους μαγνητες , τη γεφυρα κλπ. Αφου καταληξεις στο συνδυασμο ψαχνεις την αγορα (συνηθως internet) για τις καλυτερες ποιοτητες στις καλυτερες τιμες. Αφου ερθουν ολα αυτα, αρχιζει το δεσιμο και η κατασκευη. Ετσι περναει κανενα 6 μηνο και μετα κανενα 3 μηνο μεχρι να τη συνηθισουμε στο χερι. Ενω με το ετοιμο οργανο ολη αυτη η χαρα χανεται...

Ο δευτερος λογος ειναι οτι τελικα καταληγω να χρησιμοποιω και να εχω αγαπημενες μου κιθαρες καποιες partcaster παρολο που στη συλογη μου υπαρχουν ακριβες και επωνυμες στρατοκαστερ (suhr , fender). Νομιζω οτι οταν παιζεις χρονια και ξερεις τα specs που σου κανουν κλικ μπορεις να προχωρας αφοβα στη συναρμολογηση κιθαρας ειτε μονος ειτε με τη βοηθεια καποιου ειδικου.

Απλα μια partcaster δεν ειναι η καλυτερη λυση για κιθαριστες που ειναι ακομη στην αρχη και για κιθαριστες που πουλανε και αγοραζουν συνεχως (η μεταπωλητικη αξια της καλυτερης partcaster ειναι η μιση απο μια πολυ κατωτερη επωνυμη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Γεια σας. Με λένε Αρτέμη και είμαι 16 ετών. Έχω μαζέψει κάτι λεφτά από χαρτζιλίκια και τα κάλαντα, και σκέφτομαι επιτέλους να αποκτήσω μια καλή κιθάρα! Επειδή ΚΑΜΜΙΑ κιθάρα που κυκλοφορεί στην αγορά δε με καλύπτει, σκέφτομαι για Warmoth σώμα Koa με figured walnut top και μπράτσο rosewood με snakewood ταστιέρα, compound radius 10-14" με 24 τάστα. Τι λέτε?"

 

 

;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέφτομαι για Warmoth σώμα Koa με figured walnut top και μπράτσο rosewood με snakewood ταστιέρα, compound radius 10-14" με 24 τάστα.

Και όμως, αυτό ακούγεται ενδιαφέρον...στα 24 τάστα κολάω ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου