Προς το περιεχόμενο

Overdrive/Distortion


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια,ειμαι νεος ακομα στον χωρο της μουσικης κ παιζω ηλεκτρικη κιθαρα.Θα μπορουσε καποιοςνα μου εξηγησει την διαφορα του overdrive με το distortion και να μου πει κ καποιος επιτελους τι ειναι το true bypass επειδη εχω καταμπερδευτει??????

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Ηρακλή οι Σελίδες που παράθεσες δεν αναφέρουν τίποτε για το θέμα του Bbullet59.

Οι σύνδεσμοι που αναφέρονται εκεί πέρα δεν δουλεύουν ή είναι στ Αγγλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν θέλει κανείς να μάθει τη διαφορά μεταξύ Α και Β (κι ας πρόκειται για δύο ποικιλίες μελιτζάνας) βάζει στο google

 

"Α vs. B"  (μαζί με τα "αυτάκια")

 

...και ξεμπερδεύει με συνοπτικές διαδικασίες

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οverdrive είναι η ήπια σχετικά παραμόρφωση που παράγουν οι παλιοί λαμπάτοι ενισχυτές όταν παίζουν στο τέρμα (ήχος βραχνός που "σπάει") και τα πεταλάκια μιμούνται αυτό το χαρακτηριστικό.

 

Distortion είναι άγρια και "σκληρή" παραμόρφωση με χαρακτηριστικό τον πιό "ζουζουνιστό" ήχο και πολύ συμπίεση και sustain (κράτημα τής νοτας, δεν σβήνει γρήγορα).

 

Οι διαφορές μεταξύ τών δύο είναι εμφανείς - το overdrive είναι πιό κοντά στον καθαρό ήχο τού οργάνου και ακούγεται πιό "φυσικό" ενώ το distortion είναι κάπως αφύσικο και υπερβολικό. Χαρακτηριστικό γκρουπ με ήχο overdrive στην κιθάρα είναι οι AC/DC ενώ distortion οι Metallica (τυχαία "χοντρά" παραδείγματα).

 

Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για overdrive θα έλεγα SRV και όχι AC/DC.

Επίσης το overdrive μπορεί να ξεκίνησε από τους παλιούς λαμπάτους αλλά δε σημαίνει πως ένας σύγχρονος ενισχυτής (που έτσι και αλλιώς σε παρόμοια κυκλώματα βασίζονται) δεν βγάζει ωραίο overdrive (πχ. Soldano Astroverb).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για overdrive θα έλεγα SRV και όχι AC/DC.

 

εγώ πάλι θα έλεγα και τους δύο  :)

 

ένα άλλο χαρακτηριστικό είναι ότι στο overdrive διακρίνονται οι χορδές μία-μία σε ένα ακόρντο, ενώ στο distortion χάνονται μέσα στο γενικώτερο χάος  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου