Προς το περιεχόμενο

κουρδισμα σε B standard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια,

θελω να κουρδισω μια les paul σε b standard.εχω κατι χορδες για βαρυτονη 0.12-0.16-0.22-0.38-0.52-0.68...θα τις αντεξει το μπρατσο ή θα γινει τοξο?? :P

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη μια δεν γίνεται τόξο, αλλά όπως και να το κάνεις, φθείρεται περισσότερο.

Δεν ξέρω πώς θα είναι στη les paul σου, εγώ το είχα κάνει στη δικιά μου (μια απομίμηση epiphone της πλάκας) και σε μια jaguar. Για τον πρώτο καιρό καλά ήταν, αλλά μετά κατάλαβα πως δεν καθόντουσαν τα κουρδίσματα σωστά σε αυτές τις κιθάρες... ανοιχτές ακουγόντουσαν μια χαρά, αλλά όταν έπαιζα στα χαμηλά τάστα ήταν πολύ άσχημο το κούρδισμα, ακουγόταν πολύ έντονη και η ταστίλα...

Το ενδεχόμενο να πάρεις baritone; Υπάρχει; Εκεί όλα είναι θαυμάσια...

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα τις αντεξει το μπρατσο ή θα γινει τοξο??

 

Μια και θα κουρδισεις 2 1/2 τονους κατω το tension δεν θα ειναι περισσοτερο απο ενα σετ 9αρες σε Ε std.Οποτε no problem.Φροντισε βεβαια να κοψεις σωστα το nut & να ρυθμισεις το intonation.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας θενξ για το ρεπλαη...ναι το ξερω οτι θα παιζει ενα θεματακι με το ιντονασιόν :P.....αλλα πραγματικα δεν τη θελω για να παιζω αρπετζιο 26.ο ταστο κ ολα να ακουγονται χαρμα...υπαρχουν απειρες μπαντες που ξεκουρδιζουν τοσο χαμηλα σε κανονικες κιθαρες (οχι βαρυτονες..) και δε χαλαει κ ο κοσμος..μεχρι κ ντροπ Α σε τελε εχω ακουσει κ ο ογκος κ η χροια που βγαινει ειναι ανυπαρκτη...

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το'χα κάνει σε μια Epi LP και δεν είχε πρόβλημα, αλλά η κλασσική κλίμακα 24.75 (στις LP και κάποιες jackson) μέχρι 25.5 και τα λοιπά hadware μιας κιθάρας δεν είναι και ότι πιο ιδανικό για τις χορδές που χρειάζεσαι για Σι. Σκέψου επίσης πως με αυτό το κούρδισμα παίζει να "λασπώνει" κάπως ο ήχος. Σε μένα δεν μπορώ να πω πως ήταν και πολύ λάσπη (EMG kaloi gia metal), αλλά δεν ήταν και ότι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια,

θελω να κουρδισω μια les paul σε b standard.εχω κατι χορδες για βαρυτονη 0.12-0.16-0.22-0.38-0.52-0.68...θα τις αντεξει το μπρατσο ή θα γινει τοξο?? :P

 

στις συνήθεις 9άρες η Σι είναι 11 συνήθως και η Σολ 16

εσύ έχεις Σι τη 12άρα και Φα# τη 16

οπότε είσαι πάνω κάτω σε τάσεις από 9άρες

 

Μήπως να δοκίμαζες και κανονικές 12άρες ή 13άρες; Την 68 πώς θα την περάσεις από το nut? :) Στην τρύπα από το κλειδί χωράει ε;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως, δεν τιθεται θεμα να μην τις αντεξει το μπρατσο, το αναποδο θα συμβει!

Και κανονικα αν τις κουρδισεις, με μια ρυθμιση στο truss rod μια χαρα θα ειναι το μπρατσο.

 

Εκτος απο το nut ισως χρειαστει και το bridge μια "λιμα"...  για να μην "ψαχνεις" τις χορδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και θα κουρδισεις 2 1/2 τονους κατω το tension δεν θα ειναι περισσοτερο απο ενα σετ 9αρες σε Ε std.Οποτε no problem.Φροντισε βεβαια να κοψεις σωστα το nut & να ρυθμισεις το intonation.

 

To μικρότερο scale όμως της LP δεν θα την κάνει να χρειάζεται λίγο πιο παχές χορδές για να φτάσει έσω τάση εννιάρων χορδών;;

 

Εγώ στην δικιά μου κιθάρα (25.5" scale) είχα βάλει 012-070 σε standard B και ήταν ήδη μαλακές στο παίξιμο!

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μικρότερο scale όμως της LP δεν θα την κάνει να χρειάζεται λίγο πιο παχές χορδές για να φτάσει έσω τάση εννιάρων χορδών;;

 

Εγώ στην δικιά μου κιθάρα (25.5" scale) είχα βάλει 012-070 σε standard B και ήταν ήδη μαλακές στο παίξιμο!

Εννοειτε! Καλυτερα βεβαια να δοκιμασει ο ιδιος για να δει τι του αρεσει.... παντως και εγω ισως πηγαινα κατ'ευθειαν σε 13αρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου