Προς το περιεχόμενο

Κούρδισμα open G και......


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια ακουστικιά και μια ελεχτρικιά κουρδισμένες σε open g  έχοντας αφαιρέσει εντελώς τη μι τη μπάσα με 13αρια σετ χορδών.

 

Τις προάλλες είπα να πάω να τις ρυθμίσω και επ ευκαιρία που θα αλλάζαμε χορδές, είπα να κάνω και ένα πειραματάκι :P :P

 

Χρησιμοποίησα τις χοντρες χορδές του σετ και αφαίρεσα το καντίνι, δλδ, έβαλα τη μπάσα μι στη θέση της λα, τη λα στη θέση της ρε τη ρε στη θέση της σολ, τη σολ στη θέση της σι και τη σι στη θέση της καντίνι......................και αδυνατώ να τις κουρδίσω ;D ;D ;D ;D

 

Πριν αρχίσω να σπάω χορδές-σπάνε καβαλάριδες-μπράτσα κλπ άλλα ωραία ;D γιατί το κούρδισμα επιτυγχάνεται ή σε πολύ χαμηλή τάση στις χορδές, ή πολύ ψηλά,πράγμα που φοβάμαι ::), γνωρίζει κανείς αν είναι εφικτό, ή τσάμπα παιδεύομαι? χαλάω τη ζαχαρένια μου καιθα κάνω και ζημιά?

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε, δεν κατάλαβα - και στην ηλεκτρική 13άρες έχεις; 

 

Για την ακουστική (πού έχω μια μικρή εμπειρία με open g και αλλαγές χορδών) μου φαίνεται λίγο βάρβαρο αυτό που πας να κάνεις, για να κουρδιστούν ειδικά οι τυλιχτές χορδές στις κανονικές νότες θέλει πολύ δύναμη (πιθανός κίνδυνος ζημιάς) - επίσης ίσως έχεις και θέμα με τις εγκοπές του nut.

 

Αυτό που έχω δει πάντως να κάνουν (και το δοκίμασα κ γω) είναι να αλλάζουν την μι καντίνι (ή και την σι) με πιο χοντρές (πχ. αντί 13 μι, με 15 ή 16) για να υπάρχει μεγαλύτερη τάνυση που διευκολύνει το σλάιντ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε, δεν κατάλαβα - και στην ηλεκτρική 13άρες έχεις; 

 

 

 

Αυτό που έχω δει πάντως να κάνουν (και το δοκίμασα κ γω) είναι να αλλάζουν την μι καντίνι (ή και την σι) με πιο χοντρές (πχ. αντί 13 μι, με 15 ή 16) για να υπάρχει μεγαλύτερη τάνυση που διευκολύνει το σλάιντ

 

 

 

Σε όλες μου τις κιθάρες έχω 13αρια σετ, ναι και στις ηλεκτρικές.

Πήγα να κάνω αυτό που είπες ότι κάνεις στη μι καντίνι και τη σι, αλλά εγώ είπα να το κάνω σε όλες τις χορδές ;D ;D.

Δεν έχω πρόβλημα με τα νατ, είναι εντάξει,αλλά μάλλον το παρατάνυσα το πράμα  ;D και φοβάμαι πως ειδικά στην ακουστική αν δεν σπάσουν χορδές στο κούρδισμα, θα πάρω το καβαλάρη στο χέρι ;D ;D

Επομένως δεν γίνεται αυτό που πήγα να κάνω.

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου