Προς το περιεχόμενο

Άβυσσος η ψυχη του ανθρωπου ή .......Καλλιτέχνες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Φυσικά ανοίγω νέο θέμα, μιας και ήταν απλά η αφορμή, και από «σεβασμό» στο άλλο.

 

Είσαι πετυχημένος μουσικός (ή ό, τιδήποτε , δεν έχει σημασία).

Έχεις φήμη, δόξα…..και ένα Net Worth 60 εκατομμυρίων δολαρίων (όσο αξιόπιστο μπορεί να είναι ένα γρήγορο google search) .

 

Δείχνεις να έχεις μια «ισορροπημένη» προσωπική ζωή, για τα τρέχοντα "κοινωνικά δεδομένα" , με οικογένεια, γυναίκα και παιδιά.

 

Είσαι πολύ νέος, 52, άρα έχεις ακόμα πολύ δρόμο.

 

Αν αληθεύουν οι πληροφορίες, …αυτοκτονείς.

 

Δεν έχω θέμα με την αυτοκτονία, τη θεωρώ αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός, απλά….ειδικά με αυτές τις συνθήκες που προαναφέρθηκαν, δεν μπορώ να την καταλάβω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Και τα 50-κάτι, ιδιαίτερα μάλιστα όταν έχεις καταφέρει τόσα πολλά στη ζωή σου, δεν είναι η ηλικία της αυτοκτονίας...

 

Και με την αφορμή για την οποία γράφεις, ιδιαίτερα ο Cornell, εν μέσω μιας sold-out περιοδείας, που πριν λίγες ώρες είχε παίξει live στο οποίο μάλιστα μια χαρά φαινόταν, δεν βγάζει κανένα, μα κανένα νόημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

δεν βγάζει κανένα, μα κανένα νόημα...

 

Μα με έχει πίασει και η "επαγγελματική διαστροφή". ;D

Σε κάθε φόνο (όπως και στην αυτοκτονία) , υπάρχει ένα ....κίνητρο.

 

Εδώ....ΤΙΠΟΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την επιτυχια , μπορει καποιος να μην μπορει να την διαχειριστει και να μην το δειχνει . Η για να την διαχειριστει να εχει αλλαξει το 'κεντρο βαρος ' της σκεψης του και λογικης του . Επισης η επιτυχια εχει και κλιμακωση .Πιθανων και καποιος να μην μπορει να δεχτει την διαφορετικη αποδοχη που εχει πλεον .

 

Για το 50 κατι , θα ελεγα οτι δεν ειναι τοσο ευκολη ηλικια , καθως ειναι η αρχη της συνειδητοποιησης της νεοτητας που εχει φυγει . Και ειδικα για ενα rock καλλιτεχνη ( του συγκεκριμενου δεν ημουν ποτε φαν ουτε εχω εμβαθυνει στην δουλεια του ) που η εικονα ειναι συνδεδεμενη με τα νιατα . Πολλες φορες βλεπουμε ηλικιωμενους  καλλιτεχνες , που τους αποδεχομαστε να κανουν αυτα που εκαναν στα 20-30 τους αλλα σε εναν που δεν τους ξερει απο τοτε ,μπορει να του φαινονται και γραφικοι η και αστειοι .  Στα 60 η 70 εχει πλεον επεξεργαστει καλυτερα ο εγκεφαλος ολο αυτο και εχει πλεον αποδεχτει καποια πραγματα  , τα εχει χωνεψει .

 

Αν υποθεσουμε οτι μπορει σε ολα αυτα να συμβαλουν και καποιες ουσιες  ...

 

Ολα αυτα απλες υποθεσεις και σκεψεις που μπορει ουδεμια σχεση να εχουν με την υποθεση

 

Ολα αυτα απλες υποθεσεις

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλά, προφανώς υποθέσεις κάνουμε...και συζήτηση.

 

Και έτσι για την εξέλιξη αυτης (της συζήτησης ) λέω εγώ τώρα:

 

την επιτυχια , μπορει καποιος να μην μπορει να την διαχειριστει και να μην το δειχνει . Η για να την διαχειριστει να εχει αλλαξει το 'κεντρο βαρος ' της σκεψης του και λογικης του . Επισης η επιτυχια εχει και κλιμακωση .Πιθανων και καποιος να μην μπορει να δεχτει την διαφορετικη αποδοχη που εχει πλεον .

 

 

Μα υποτίθεται ότι την διαχειρίζεται τόσο χρόνια τώρα (την επιτυχία) .

 

 

Για το 50 κατι , θα ελεγα οτι δεν ειναι τοσο ευκολη ηλικια , καθως ειναι η αρχη της συνειδητοποιησης της νεοτητας που εχει φυγει . Και ειδικα για ενα rock καλλιτεχνη ( του συγκεκριμενου δεν ημουν ποτε φαν ουτε εχω εμβαθυνει στην δουλεια του ) που η εικονα ειναι συνδεδεμενη με τα νιατα . Πολλες φορες βλεπουμε ηλικιωμενους  καλλιτεχνες , που τους αποδεχομαστε να κανουν αυτα που εκαναν στα 20-30 τους αλλα σε εναν που δεν τους ξερει απο τοτε ,μπορει να του φαινονται και γραφικοι η και αστειοι .  Στα 60 η 70 εχει πλεον επεξεργαστει καλυτερα ο εγκεφαλος ολο αυτο και εχει πλεον αποδεχτει καποια πραγματα  , τα εχει χωνεψει .

 

 

 

Αν και 52, τόσο η εμφάνιση του όσο και γενικά η φυσική του κατάσταση (λεπτός-γυμνασμένος), δείχνει έναν άνθρωπο που και αγαπά τον εαυτό του (και καλά κάνει) και "βάζει κάτω" πόλλους 20άριδες

 

Σε κάθε άλλη περίπτωση, πιστέυω ότι τα 60 εκατομμύρια  δολάρια....μπορούν να λύσουν όλα τα άλλα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μη τι άλλο, τα δεδομένα που αναφέρει ο Λάκης είναι, για άλλη μια φορά, η απόδειξη ότι η μη δυστυχία (δε λέω ευτυχία γιατί αυτή είναι πολύ δύσκολο πράγμα και με μικρή διάρκεια) είναι κατ' αρχήν υπόθεση ψυχικής ισορροπίας. Όταν δε αυτή είναι απούσα, το τι έχεις σε πράγματα δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο.

 

Ο σπουδαίος Cornell δεν ήταν ο πρώτος ούτε πρόκειται να είναι ο τελευταίος αυτών που είχαν "τα πάντα" και παρόλα αυτά ήταν βαθιά δυστυχείς. Τα παραδείγματα πάρα πολλά, ειδικά απ' τον κόσμο της show biz. Θεωρώ δε ότι δεν είναι τυχαίο ότι σε αυτό το χώρο φωλιάζει πολύ συχνά καλυμμένη απόγνωση γιατί είναι κατ' εξοχήν το πεδίο όπου μπορείς να αποκτήσεις τα πάντα: δόξα, λεφτά, πράγματα, αναγνώριση, θαυμασμό κλπ. Το πρόβλημα είναι ότι όλα αυτά έχουν ημερομηνία λήξης ως προς την επίδρασή τους, αν έχεις μια μαύρη τρύπα στον ήλιο σου.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ψυχικής ισορροπίας.

 

Προφανώς αυτές είναι οι λέξεις κλειδιά.

 

Όμως , όταν χιλιάδες εκατομμύρια άλλοι καταφέρνουν να την ελέγχουν (την ψυχική ισορροπία) (δεν λέω αποκτήσουν), χωρίς κανένα όπλο πολλές φορές  (χρήμα-δόξα, φήμη, .....ή  το απλό αν θες την απαλλαγή από το  άγχος της  επιβίωσης) .....ξέρω γω....πολύ άδικο μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς αυτές είναι η λέξεις κλειδιά.

 

Όμως , όταν χιλιάδες εκατομμύρια άλλοι καταφέρνουν να την ελέγχουν (την ψυχική ισορροπία) (δεν λέω αποκτήσουν), χωρίς κάένα όπλο πολλές φορές  (χρήμα-δόξα, φήμη, .....ή  το απλό αν θεςτην απαλαγή από το  άγχος της  επιβίωσης) .....ξέρω γω....πολύ άδικο μου φαίνεται.

 

Άδικο ναι αν δεχτούμε ότι υπάρχει κάποια ανώτερη δύναμη ξέρω γω που απονέμει δικαιοσύνη εκεί που πρέπει κλπ. Αν δεν το δεχόμαστε το προηγούμενο, απλά καταλήγουμε ότι δίκαιο και άδικο είναι έννοιες που έχει εφεύρει ο άνθρωπος και η μόνη ουσιαστική τους εφαρμογή είναι στη νομική δικαιοσύνη. Αν και ακόμη κι εκεί, όπως είμαι σίγουρος ότι ξέρεις καλύτερα από μένα, συχνά δεν πετυχαίνει το μαγικό.

 

Εν ολίγοις, κάποιοι άνθρωποι γεννιούνται έτσι, κάποιοι αλλιώς. Ο Κορνέλ γεννήθηκε ωραίος και δυστυχής. Ο Ντάνι ντε Βίτο ξέρω γω, το χάλι του και ευτυχής. Χονδροειδές το παράδειγμα αλλά χάριν στήριξης του επιχειρήματος.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οκ, μην παίξουμε με τις λέξεις.

«Άδικο» καταρχήν γι αυτόν.

«Άδικο» για τη σύζυγο και τα παιδιά του.

 

Τώρα αν ήταν φύσει «δυστυχής» (δεν το ξέρω, θα το δεκτω), είχε την ευκαιρία με τόσα λεφτά να το διορθώσει (αν το δεχτώ ως ψυχική διαταραχή) ….μπορούσε να έχει καλή υποστήριξη.

 

Προφανώς και όλα μάταια είναι στη ζωή, και είμαι αυτής της άποψης, ακόμα και αυτή η συζήτηση, …..αλλά , αν το εφαρμόσω σαν θεωρία, κλείνω το noiz (και ό,τι άλλο έχω ανοιχτό) , τελειώνω τον καφέ …..και αυτοκτονώ.  ;D

 

Από την άλλη, η άνετη ζωή, μέσα στην ματαιότητα της, είναι πολύ ωραία.

 

Θεωρώ ότι περνάω ΥΠΕΡΟΧΑ, χωρίς να διάγω καμία πολυτελή ζωή, πάνω –κάτω όλοι εδώ μέσα στα ίδια είμαστε

Φυσικά για τα δεδομένα του Cornell είμαι πάμπτωχος, αλλά για τα δεδομένα ενός κατοίκου της Αφρικής, είμαι πάμπλουτος.

Φυσικά τα πάντα είναι σχετικά.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει κάποιος τις απαραίτητες επιστημονικες γνώσεις μπορεί να  π.χ.  να καταλάβει το πως γίνεται να είσαι επιτυχημένος,  φτασμενος,  οικονομικά εξασφαλισμενος είτε με δική σου προσπάθεια είτε να το έχεις δεδομένο,  παράλληλα ταλαντούχος και καλλιεργημενος,  μορφωμενος και να προβεις κάποια στιγμή σε πράξη που να κάνει κακό στον εαυτό σου ή και τους άλλους.

Παράγοντες περιβάλλοντος,  κοινωνικού,  κληρονομικοι, γεγονότα,  καταχρήσεις κλπ. και συνδυασμός τους  κάνουν τον καθένα μας ικανό να το κάνει υπό τις κατάλληλες συνθήκες.

 

Τι να πρωτογραψεις για να δώσεις εξήγηση σε ανάλογα ερωτήματα.

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου