Προς το περιεχόμενο

Άβυσσος η ψυχη του ανθρωπου ή .......Καλλιτέχνες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

 

 

 

Ενα καλο βιβλιο που ειχα διαβασει πριν χρονια ηταν "Η τετραλογια του φοβου". Εμβαθύνει αρκετα σε αυτα που συζητάμε χωρις να γινεται πολυ "τεχνικο".

 

Τετραλογία του φόβου , Fritz Riemann , Ιδιωτική Έκδοση , 9789609005906

Θα το πάρω, ...Όταν βρω λεφτα ;D

Καλά μην φανταστείς ότι χανω και τον ύπνο μου,

Απλα είμαι της άποψης ότι το χρήμα βουλώνει πολλές τρύπες.

Δεν ξέρω πως είναι να είσαι  famous. ...και ενδεχομένως πιτσιρικάς και να χεις  $$$$$$$$$$$$$, είμαι σίγουρος όμως ότι πλέον στα 42 μου και με 20 χρόνια δικηγοριας, θα μπορούσα να το χρησιμοποιώ και όχι να με χρησιμοποιεί, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το οτι πιστευεις πολυ στο χρημα, αν και απολυτως σεβαστο και κατανοητο, ειναι πιθανοτατα το αγχος σου. Πιθανοτατα να μη πετυχεις ποτε τη νιρβανα που γραφεις και αυτη ακριβως η απωλεια ελεγχου ειναι που σε τσιτωνει.

Εγώ θα έλεγα ότι είναι "υγιέστατος" μέσα στους ψυχαναγκασμούς του.

Το δε χρήμα (στο συνειδητό) είναι .... κάτι άλλο (στο ασυνείδητο), κάποια άλλη ανάγκη "συμβολίζει/κουκουλώνει/αντιπροσωπεύει", αλλά δεν είμαι ο καταλληλότερος για τέτοια πράγματα.

 

Κοίτα ποιός μιλάει έτσι? ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

... κάτι άλλο (στο ασυνείδητο), κάποια άλλη ανάγκη "συμβολίζει/κουκουλώνει/αντιπροσωπεύει", αλλά δεν είμαι ο καταλληλότερος για τέτοια πράγματα.

 

Κοίτα ποιός μιλάει έτσι? ;D

Μια είναι η ανάγκη. ....ανεξαρτησία. .......με μοναδική εξάρτηση σε αυτο ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια είναι η ανάγκη. ....ανεξαρτησία. .......μο μοναδική εξάρτηση σε αυτο ;D

Έτσι είναι.

Αλλά ανεξαρτησία από τι (ή από ποιόν) στην πραγματικότητα?

 

Συγγνώμη ρε φίλε, το σταματάω εδώ.

Θυμάσαι κάποτε (παλιά) που πήγα να σε ξαπλώσω στον καναπέ? ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έτσι είναι.

Αλλά ανεξαρτησία από τι (ή από ποιόν) στην πραγματικότητα?

Απ'ολα.Επιλογή απο καλλιτερους γείτονες. ,..,,δουλειάς *εχω τη μοναδική δουλειά στον κόσμο,  οπου καθημερινά αν το σκεφτείς ανταγωνιζομαι με άτομα με τις ίδιες ή καλλιτερες γνώσεις απο τις δικές μου. Ως κυρίως συνήγορος υπεράσπισης εχω "εναντίον " μου 3 δικαστές , έναν εισαγγελέα και εναν αντιδικο δικηγόρο. Όλα τα αθλήματα ειναι 5 εναντίον 5 στο μπάσκετ,  11 εναντίον 11 στην μπάλα. ....εγω μια ζωη...1 με 5 ;D. Φαντάσου εναν χειρουργό να παει να κόψει τον αλλον......και αλλοι 5 απο γυρω να λενε......"οχι -οχι ετσι!! ";D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, ενδιαφέρον, πολύ ενδιαφέρον θα έλεγα. :)

 

Καλά ο εισαγγελέας και ο αντίδικος συνήγορος,  οι δικαστές όμως γιατί είναι "εναντίον" σου?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χμμμ, ενδιαφέρον, πολύ ενδιαφέρον θα έλεγα. :)

 

Καλά ο εισαγγελέας και ο αντίδικος συνήγορος,  οι δικαστές όμως γιατί είναι "εναντίον" σου?

Γιατί συνήθως έχουν διαβάσει από πριν μια δικογραφία,  πριν αποκαλύψεις εσυ τυχον την άποψη σου η ολα τα στοιχεία σου, πριν εξετάσεις όλους τους μάρτυρες σου..,.,,και ειναι κάπως. ......επηρεασμενοι. Για να κάτσει κάποιος στο σκαμνί,  ως κατηγορουμενος, για να ασκηθεί ποινική διώξη, απαιτούνται ενδείξεις. Για να καταδικαστεί. ........αποδείξεις. Αρα η προδικασια, ακόμα και αν εχει προηγηθεί κυρία ανάκριση,  είναι ελλιπής,  και ολα αυτά διορθώνονται στην κύρια -στο ακροατήριο διαδικασία.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια είναι η ανάγκη. ....ανεξαρτησία. .......με μοναδική εξάρτηση σε αυτο ;D

 

= έλεγχος. Αυτό προσπαθώ να σου πω. Όλα πηγάζουν απο το ότι πιστεύεις ότι με τα χρήματα θα αποκτήσεις περισσότερο έλεγχο πάνω στη ζωή σου. Αυτό λοιπον ειναι ψευδαίσθηση απο μόνο του. Μόλις αποκτήσεις τα χρήματα, θα πεις: "Τι να τα κάνω τα χρήματα από τη στιγμή που γερνάω και μια μέρα θα πεθάνω;". Θα φτάσεις λοιπον σε ένα σημείο όπου δυστυχώς δεν υπάρχει έλεγχος. Τα χρήματα, θεωρώ, ειναι ένας καλός αντιπερισπασμός.

 

Δεν είναι καθόλου τυχαίο που οι μόνοι άνθρωποι σε αυτόν τον πλανήτη που χρησιμοποιούν τη φράση: "Έλα μωρέ, στη τελική θα πεθάνουμε, μια ζωή την έχουμε" ειναι οι ανθρωποι που δεν έχουν στρες. Και αυτό διότι ίσως αποδέχονται ότι δεν έχουν έλεγχο.

 

*εχω τη μοναδική δουλειά στον κόσμο,  οπου καθημερινά αν το σκεφτείς ανταγωνιζομαι με άτομα με τις ίδιες ή καλλιτερες γνώσεις απο τις δικές μου. Ως κυρίως συνήγορος υπεράσπισης εχω "εναντίον " μου 3 δικαστές , έναν εισαγγελέα και εναν αντιδικο δικηγόρο. Όλα τα αθλήματα ειναι 5 εναντίον 5 στο μπάσκετ,  11 εναντίον 11 στην μπάλα. ....εγω μια ζωη...1 με 5 ;D. Φαντάσου εναν χειρουργό να παει να κόψει τον αλλον......και αλλοι 5 απο γυρω να λενε......"οχι -οχι ετσι!! ";D

 

Κάθε άλλα παρά η μοναδική. Κάθε σοβαρή δουλειά, που εμπεριέχει δράση και δημιουργία έχει τον ίδιο ή και περισσότερο ανταγωνισμό. Δε θα ήθελα να μπω σε λεπτομέρειες γιατί μου φαίνεται κάπως προφανές.

 

Για το θέμα 1 vs 5, πάω πάσο, ποτέ δε το είχα σκεφτεί αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

= έλεγχος

 

 

 

 

 

Ναιιιιιι Εννοείται,  θέμα ελέγχου είναι,  δεν το συζητάω.

Γι αυτό και καραγουσταρω να ασχολούμαι με μηχανήματα,  όπου μπορώ να ελέγξω. ......και όχι με ανθρώπους,  που ούτε μπορώ ούτε με ενδιαφέρει.

Λάθος δουλειά διάλεξα,  είνα αργά να την αλλάξω,  και φυσικά καλλίτερα να κρατήσω το πάθος μου ερασιτεχνικά,  για να μην το σιχαθω ενδεχομένως αν το άσκουσα επαγγελματικά,  γιατι συν τοις άλλοις,  βαριέμαι και εύκολα.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου