Προς το περιεχόμενο

Ποιός ενισχυτης μπασου;


nivara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας και χαρα σας παιδια, με λενε νικο και ασχολουμαι με τον ηχο(hi fi κ.λ.π.) χρονια, τωρα τελευταια προσπαθω και να σπουδασω ηχοληψια, απο μουσικη δε σκαμπαζω και πολλα πολλα απο θεωρια αλλα τ'αυτι μου κατι καταλαβαινει και γρατζουναω κιθαρες πολλα χρονια. Το προβλημα μου ειναι οτι πηρα ενα μπασο για να γρατζουναω παρεα με ενα φιλο και περα απο το οτι εχω παθει πλακα :D πρεπει να παρω κι εναν ενισχυτη γιατι κανουμε πατεντες με phono input σε audio ενισχυτες και δε λεει και πολυ. μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα στο οτι θελω γυρω στα 60-100W και γυρω στα 300¤, πιστευω πως αξιζουν οι : fender rumble 100W, kustom kbx 100W και δε μου γεμιζει πολυ το ματι ο behringer 120W παροτι εχει πολυ καλη τιμη, αα, επισης παιζει κι ενας crate 50W στα 390¤ (νακας). Αυτα, οποιος μπορει να με βοηθησει ας το κανει :D οποιαδηποτε παρατηρηση δεκτη, καλως σας βρηκα παιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν χαίρομαι που βλέπω όλο και περισσότερους μπασίστες στο Noiz... σχετικά με τους ενισχυτές, μπορώ να σου πω για τον Behringer, τον οποίο έχω αγοράσει...για τους υπόλοιπους που αναφέρεις δεν τους έχω δοκιμάσει, ενώ αυτοί που μπορώ να εκφέρω γνώμη είναι πολύ ακριβότεροι...καταρχήν στα χρήματα που διαθέτεις μην περιμένεις να πάρεις ενισχυτή που θα κάνει "παπάδες"...αν θες μόνο για ηχογράφηση, καλύτερα πάρε σκέτο ένα DI (π.χ. SansAmp) που θα σε καλύψει απόλυτα στο θέμα 'ήχος μπάσου', μάλλον θα σε καλύψει γενικώς...σχετικά με τον Behringer τώρα, σε συνδιασμό με το DI της ίδιας μάρκας έχει καλό ήχο, φυσικά για τη χρήση που του κάνω (εξάσκηση στο σπίτι και πρόβες), αλλά πέρα από αυτό, δεν νομίζω να τον χρησιμοποιούσα για κάτι παραπάνω από ένα μικρό live καθώς θα ανησυχούσα για την αξιοπιστία του σε οριακές συνθήκες λειτουργίας...πάντως για τα χρήματα του, προσφέρει πάρα πολλά, ενώ δεν νομίζω να υστερεί και πολύ, τουλάχιστον σε ήχο, από τον αντίστοιχο Ηartke Kickback που έχει σχεδόν τα διπλάσια...όπως λέει και ο φίλος Superfunk το θέμα με το μπάσο δεν είναι πολύπλοκο...θέλει απλώς μερικές προσεκτικές κινήσεις...και όχι 'κιθαριστικές' υπερβολές... :lol:

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση :D , η αληθεια ειναι πως δεν τον εχω ακουσει τον behringer, θα τον ψαξω να τον δοκιμασω, επισης ακουσα και μ'αρεσε ενας ibanez, ο sw65 και σε καλη τιμη (220).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε τον Fender Rumble 100w ηχεί όπως πρέπει να ηχεί το ηλ. μπάσσο.

O Berhinger είναι ισχυρότερος αλλά με κάπως στείρο ήχο.

Καλή σκέψη θαταν να βρείς κανένα μετχ/νο combo από Χ.Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Berhinger είναι ισχυρότερος αλλά με κάπως στείρο ήχο.

Ακριβώς γι'αυτό είπα "σε συνδιασμό με το DI", γιατί έτσι κελαηδάει...

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καθενας θα σου πει και απο μια γνωμη... Η δικια μου να ακουσεις και τους ashdown αλλα...

αφου ασχολεισε με ηλεκτρονικα γιατι δεν φτιαχνεις ενα?

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμ, ναι, το εχω σκεφτει και να φτιαξω, αλλα πρωτον θα μου παρει καιρο (και δε μπορω να περιμενω), δευτερον θα μου κοστισει τα ιδια λεφτα (μπορει να ειναι λιγο καλλιτερος), τριτον δε θα πουλιεται (βεβαια κατι που εχεις φτιαξει μονος σου σιγα μη το πουλησεις). Μπορει ο επομενος να ειναι ΦΜΣ (φτιαχτο μονος σου, πως λεμε DIY :D ). Λοιπον, τους Ashdown τους εχω δει και μου φαινονται πολυ ποιοτικοι αλλα τα μοντελα που φερνουν εδω ειναι πανακριβα, σε ενα γερμανικο on-line ειχε τον 5-15 με 219¤ (15in. ηχειο, 100W ενισχυτης) πολυ καλο εε; ενα αλλο που με απασχολει ειναι οτι σε οσους ενισχυτες με 15αρι ηχειο εχω ακουσει με το που παιζεις τριζουν τα παντα στο δωματιο και επισης μ'αρεσει οτι το 12αρι ειναι πιο γρηγορο, αρα μαλλον τεινω προς 12αρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο,

μιας και ασχολείσαι με τον ήχο και εχεις λίγο χρόνο να ασχοληθείς

εχω να σου προτείνω να κοιτάξεις για καμμιά μεταχ/νη κεφαλή μπάσου

και να φτιάξεις εσύ την καμπινα (η τις καμπίνες) .

Κάπως βέβαια ποιό επαγγελματική λύση η παραπάνω αλλά πολύ πιο

ευέλικτη.

Μήν δοκιμάσεις πάντως να φτιάξεις εσύ τον ενισχυτή...εκτός των άλλων

αρνητικών που προανέφερες στην Ελλάδα θα δυσκολeυτείς πολύ με τα

components.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου