Προς το περιεχόμενο

Προβλημα σε λαμπάτο ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερίζω και μπαίνω στο ψητό  ;D

εχω ενα Bugera 333xxl ο οποίος έχει επισκευαστεί ήδη μια φορά για το κλασικό πρόβλημα της σειράς. Σήμερα λοιπόν άνοιξα τον ενισχυτή, όλα τα λαμπάκια ανάβουν κανονικά, αλλά δεεεεν έχεει ήχοοοο. Κοίταξα πίσω, όλες οι λάμπες ανάβουν κανονικά, κανένα σημάδι δυσλειτουργίας. Να σημειώσω οτι οταν βγάζω το σταντ μπαι ακούγεται ένας ηχος σαν από παράσιτα, αλλά από το όργανο τίποτα. Τι παίζει τώρα (πάλι) μήπως τα έπαιξε το fuse? Παρακαλώ όποιον γνωρίζει να δώσει τα φώτα του!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UPDATE: εβγαλα το fuse το ξαναβαλα, συνδεσα με ρευμα τα ιδια. Του έδωσα λοιπόν παράπανω volume, έκανε ένα κρακ και ξάφνικά άρχισε να βγάζει ήχο (??). Εντάξει σηκώνω τα χέρια ψηλά. Μήπως τελικά θέλει να ανοίξει να ξεμπουκώσει ξέρω γω??  :-*

 

ΥΓ. Μήπως φταίει ο καιρός? Χθές ζέστη σήμερα βροχή με υγρασία (Κρήτη). αργγκκκκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανε ένα κρακ και ξάφνικά άρχισε να βγάζει ήχο (??).

Κακες συνηθειες εχει ο ενισχυτης σου. Αν παιζει μονο φτιαγμενος, θα σου φαει ολα τα λεφτα και στο τελος θα χαλασει κιολας! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες? σκέφτηκα μήπως φταίνε και τα input jacks (σκόνη ξέρω γω). Τουλάχιστον οι επισκευές είναι τζάμπα από τον γερμανό. το θέμα είναι να μην φάει πακέτο το μηχάνημα εκεί που το χρειάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φταίει η σκόνη/βρώμα σε καινούργιο ενισχυτή δεν το νομίζω. Τσέκαρε τα καλώδιά σου, πεταλάκια ( αν έχεις ) και την κιθάρα να είσαι σίγουρος και αν είσαι οκ.... λυχνίες! Δεν έχει σημασία ότι ανάβουν. Πάρε ένα καινούργιο σετ ειδικά αν φοράει ακόμη της εταιρείας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα να δεις τι γίνεται. ανοίγω τον ενισχυτή κάνει το πρόβλημα που ειπα στην αρχή. το αφήνω λίγο ανεβοκατεβάζω volume και ξεμπουκώνει. στην αρχή δεν βγάζει volume, σε λιγάκι έρχεται στα ίσια του. Καθώς παίζω ακούγεται κάτι σα να μην κάνει επαφή (μόνο έτσι μπορώ να το περιγράψω). Μετά από 10 λεπτά σταματάει. Πριν που έπαιζα για καμιά ώρα + είχε σταματήσει. Τι να πώ αν συνεχίσει και αύριο θα τον πάω για retube.

 

ΥΓ. δοκίμασα διαφορετικά όργανα, διαφορετικά καλώδια, χωρίς πετάλια, με πετάλια ή κάποια από τα πετάλια και ναι άφησα τον ενισχυτή να ζεσταθεί. Ο ενισχυτής είναι 12-14 μηνών πάνω κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πιθανό να είναι κάποια λυχνία ( οι μεγάλες ανάβουν όλες? ), αλλά όπως το περιγράφεις ίσως να είναι και, απλά, κάποια επαφή.

 

Η χειρότερη περίπτωση ( αλλά πολύ πιθανό για Bugera ) είναι οι πυκνωτές τροφοδοσίας! Η ποιότητά τους δεν είναι και ότι καλύτερο με αποτέλεσμα να τα "παίζουν" γρήγορα... αν, είσαι άτυχος. Σύμφωνα με την περιγραφή σου θα μπορούσε να είναι κάτι τέτοιο. Προσοχή, αλλά μην αλλάξεις μόνο τον ένα που ξεκίνησε τα περίεργα, αλλά όλους τους μεγάλους. Και φυσικά με ίδιας τιμής σε μF και καλής ποιότητας. Όχι ότι να'ναι από το μαγαζί της γειτονιάς...

 

Δεν ξέρω τι εννοείς με το...

εχω ενα Bugera 333xxl ο οποίος έχει επισκευαστεί ήδη μια φορά για το κλασικό πρόβλημα της σειράς.

...αλλά το κλασικό πρόβλημα στους Bugera πέρα από τους ηλεκτρολυτικούς είναι στην καλωδίωση του μετασχηματιστή η οποία ενώνεται στην πλακέτα με ακροδέκτη τύπου Molex. Δεν είναι καλής ποιότητας, με απότελεσμα να λιώνει/καίγεται με τη θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν, είχε το πρόβλημα που είπες, στη συνέχεια όμως έκαψε το fuse και χάλασε μια λάμπα από πίσω (φαίνοταν γιατί δεν άναβε και είχε ασπρίσει). πήρα το fuse πήγα σε ένα μαγαζί να πάρω άλλο  και το μ*****ανο μου έδωσε λάθος. αποτέλεσμα: βάζω το fuse, ανοίγω, μια λάμψη και μάλλον χαλασμένο output transformer. Το φτιάξανε οι γερμανοί πάντως. Δηλαδή, όπως στα λέω, πιστευείς οτι δεν είναι θέμα retube, αλλά κάτι χειρότερο?

 

ΥΓ. οι λάμπες ανάβουν όλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου