Προς το περιεχόμενο

Η ποιητική συλλογή "ΟΛΟΓΡΑΜΜΑ"στην αρχαία αγορά Αργους.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω την τιμή να σας ενημερώσω ότι το Σαββατο 4 Σεπτεμβρίου στις 9 το βράδυ η αδελφή μου Ελένη θα παρουσιάσει στα πλαίσια των πολιτιστικών εκδηλώσεων του δήμου Αργους την πρώτη της εκδοθήσα ποιητική συλλογή με τίτλο "ΟΛΟΓΡΑΜΜΑ",στον ιστορικό χώρο της Αρχαίας αγοράς του Αργους.

 

Στην παρουσίαση αυτή θα έχω την χαρά και την τιμή, να συμμετέχω και εγω, αφού έχω μελοποιήσει και ερμηνεύσει 4 απο τα ποιήματα της συλλογής αυτής,καθώς επίσης έχω γράψει και την μουσική γιά τον χορό του τέλους σε αυτη την θεατρική-ποιητική παρουσίαση.

 

Η συγκεκριμένη παρουσίαση με κάποιες διαφοροποιήσεις είχε παρουσιαστεί τον περασμένο Νοέμβριο στην Τεχνόπολη Αθηνών στο Γκάζι με την χορηγία του Δήμου Αθηναίων και έτυχε μεγάλης αναγνώρισης απο το κοινό. 

 

Πρόκειται γιά μιά θεατρική δραματοποιημένη παρουσίαση της Αργείας σκηνογράφου και ενδυματολόγου Ελένης Νανοπούλου ,που σαφώς ξεφεύγει απο τους πάγιους και καθιερωμένους πλέον τρόπους παρουσίασης βιβλίων.

 

            ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ:

 

Συντονιστής:Γρηγόρης Χαλιακόπουλος(Συγγραφέας-δημοσιογράφος)

Παρουσιάζει:Κατερίνα Κατσίρη(Ποιήτρια)

Σκηνοθεσία-Δραματοποίηση:Ελένη Γεωργίου(Σκηνοθέτης)

Μελοποίηση στίχων & τραγούδι:Γιάννης Νανόπουλος

Επιμέλεια σκηνικών:Αρης Γεωργακόπουλος

Φωτισμοί:Γιάννης Λαζαρίδης

Ηχος:Νικήτας Κονταράτος

Βίντεο-μοντάζ-επεξεργασία:Χρήστος Καρακάσης

 

                ΕΡΜΗΝΕΥΟΥΝ:

 

Θεατρική ομάδα εφήβων: 3ος όροφος

 

Καλομοίρη Στεφανία

Κουτρούλης Κώνσταντίνος

Σταυρόπουλος Δημήτρης

Σταυρόπουλος Ορέστης

Φαραντόπουλος Στέφανος

 

 

Είσοδος:ΕΛΕΥΘΕΡΗ

 

 

 

Δύο απο τα μελοποιημένα ποιήματα μπορείτε να ακούσετε-δείτε με εικόνα εδω...

1) ΧΡΩΜΑΤΑ

 

2) Η ΑΥΤΟΨΙΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ

 

Υ.Γ

Θα χαρούμε πολύ να μας τιμήσετε με την παρουσία σας, εαν κατά τύχη εκείνη την ημέρα βρεθείτε στα μέρη μας.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Σινεμά "Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ"ανοίξαμε και σας περιμένουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πλέον μπορώ να είμαι σίγουρος και να ησυχάζω σιγά σιγά.

 

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στην ώρα της και στον τόπο που είχε προγραμματιστεί αφού τελικά ο καιρός μας έκανε το χατήρι κρατώντας κάποιες λίγες στάλες βροχής στα σύννεφα μέχρι το τέλος της παράστασης και μόνο κάποιες απο αυτές έφτασαν αργά αργά προς τα κάτω μετά την λήξη της παρουσίασης!!!

Η παρουσία του κόσμου ήταν συγκηνιτική καθώς επίσης και το γεγονός ότι πρώτη φορά στην ιστορία στον συγκεκριμένο τόπο της αρχαίας αγοράς, δώθηκε άδεια γιά παρουσίαση εκδήλωσης μέσα στα αρχαία της αγοράς και όχι έξω απο αυτά.

 

Καταλαβαίνετε λοιπόν πόσο αξία είχε αυτό γιά εμάς, όταν γνωρίζεις ότι είσαι ο πρώτος που πατάει το πόδι του εκεί μέσα σε διαδικασία και συμμετοχή θεατρικής εκδήλωσης.

Αν και έχω συμμετοχές σε πάμπολες καλλιτεχνικές-μουσικές εκδηλώσεις, αν και το βιβλίο είχε παρουσιαστεί με τον ίδιο σχεδόν τρόπο και στην Αθήνα, μπορώ με σιγουριά να σας πω ότι τέτοια συναισθήματα δεν είχα βιώσει ποτέ μου, και αυτη η βραδυά απο καλλιτεχνικής άποψης ήταν μακράν η καλύτερη γιά εμένα έως σήμερα.

Αδυνατώ να σας περιγράψω συναισθήματα και δυναμικές του αρχαίου αυτού χώρου που πέρασαν μέσα μας,και η όποια προσπάθεια περιγραφής τους θα αδικούσε τα συναισθήματα και την δύναμη απο την αύρα του χώρου, που βιώσαμε.

 

Ηταν μαγικά και η ανακούφιση-χαρά αμέσως μετά τον χορό της υπόκλισης και το τραγούδι του τέλους, μας βρήκε μιά αγκαλιά όλους μαζί στο κέντρο της σκηνής.

Ο ήχος και ο φωτισμός ήταν απο τους καλύτερους που θα μπορούσαμε να πετύχουμε στον συγκεκριμένο ιδιαίτερο χώρο και απο πλευράς τεχνικών δυσκολιών.

Επίσης η ροή των video στο μεγάλο πανί κύλησε ομαλότατα χωρίς απρόοπτα.

Οι λίγες απαγγελίες, απο αποσσπάσματα ποιημάτων ήταν με μέτρο έτσι ώστε να μην κουράσουν, και τα παιδιά της θεατρικής ομάδας έδωσαν ότι είχαν και δεν είχαν απο την ψυχή τους επάνω στο πανί.

 

Γιά τον εαυτό μου και σε ότι αφορά την ερμηνεία μου απο τα 4 ποιήματα που έχω μελοποιήσει,και την μουσική υπόκρουση στην διάρκεια του θεατρικού, δεν είμαι εγω εκείνος που μπορεί να κρίνει το αποτέλεσμα.Μπορώ όμως με σιγουριά να πώ, ότι έβγαλα με την σειρά μου και εγω την ψυχή μου επανω στην κιθάρα και στο μικρόφωνο και έζησα μοναδικές μουσικές στιγμές εκεί πάνω, δεμένος στην ψυχή με τους 6 της θεατρικής ομάδας.

Μετά το τέλος της εκδήλωσης και περασμένες 11.30 το βράδυ, βρεθήκαμε σε ερημική παραλία έξω απο το Ναύπλιο, όπου ένας γνωστός που είχε ψάθινη καλύβα-μπαράκι, μας έψηνε σουβλάκια στα κάρβουνα δίπλα στην ακρογιαλιά,με συνοδεία ποτών και αναψυκτικών.Αποτέλεσμα να φύγουμε απο εκεί κατά τις 5 το πρωί!!   

 

Θα ήθελα να ευχαριστήσω απο καρδιάς τον δήμο Αργους που με την ένταξη αυτης της παρουσίασης στις φετεινές καλλιτεχνικές εκδηλώσεις του ,μας έδωσε την ευκαιρία να ανοίξουμε του ορίζοντες μας πέρα απο τα συνήθη δεδομένα.

 

Τέλος ένα ευχαριστώ στην αδελφή μου ,που μου επιστεύτηκε ένα σημαντικό μέρος ποιημάτων απο την πρώτη ποιητική συλογή της, γιά να τα μελοποιήσω και να τα ερμηνέυσω,χωρίς στιγμή να μου επιβάλει το παραμικρό......

Το ΟΛΟΓΡΑΜΜΑ πλέον έχει φύγει απο τον δημιουργό του, και έχει περάσει στα χέρια και τις ψυχές αρχικά εκείνων που δούλεψαν μετέπειτα γιά αυτό, και στην συνέχεια όλων όσων το έχουν διαβάσει και παρακολουθήσει απο κοντά

Σινεμά "Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ"ανοίξαμε και σας περιμένουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου