Προς το περιεχόμενο

καμπίνα και attenuator για κεφαλή τέρας σε σπίτι!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλους .

Επι ΠΑΣΟΚ και εγώ σαν παιδί είχα πάρει ένα δυνατό και ακριβό κεφάλι (VHT pitbull ultra lead 120w)χωρίς να νιώθω και πολύ από ήχο μόνο για studio και live με την τότε μπάντα μου...αφού σταμάτησα απο το γκρούπ πριν καμιά 10ετία(και αφού προσπάθησα να πουλήσω το κεφάλι 2 φορές ανεπιτυχώς)αποφάσισα να το βγάλω από την ντουλάπα και να ασχοληθώ εκ νέου από την ζεστασιά του σαλονιού μου.

ψάχνω λοίπον τρόπο φθηνό κάνοντας προφανώς αρκετές υποχωρήσεις στην ποιότητα του ήχου να δουλέψω το κεφάλι και κατέληξα σε

 

https://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_24s.htm

 

και

 

https://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_jettenuator.htm

 

το κεφάλι παίζει και στα 60w οπότε θεωρώ οτι θα είμαι εντάξει με τα 80 w του attenuator

 

θα ήθελα γνώμες και ενστάσεις.Ο σκοπός είναι να μην πέσουν τα τζάμια και ο παππούς δίπλα να μην παθει ανακοπή!

 

εφικτο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επειδή το ψάχνω πολύ το θέμα τελευταία και άκουσα διάφορα attenuators και loadboxes που έχουν αυτή τη δυνατότητα, θα σου πω να κάνεις υπομονή και να μαζέψεις μερικά χρήματα να πάρεις ένα Torpedo Captor. Όπως και να το κάνουμε τα attenuators επηρεάζουν λίγο το σήμα, καλό θα είναι να βρεις ένα που να επηρεάζει όσο λιγότερο γίνεται.

 

Το Jettenuator/Harley Benton, γιατί περί του ίδιου πρόκειται, είναι τίμιο για τα χρήματά του, αλλά έχεις τις απώλειές του. Κοίτα το Captor, το Koch, ή κάποιο Palmer.

 

Μπορείς πάντα να δοκιμάσεις για 30 μέρες το Jettenuator και άμα σου κάνει να το κρατήσεις.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή.Μη λαμβάνοντας υπ 'οψην την ποιότητα του ηχου τόσο πολύ την δουλειά μου θα την κάνω;θα μπορέσω να παίξω σπίτι σε λογικές εντάσεις με το jet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι, θα την κάνεις, χάνεις λίγο bottom end, αλλά ρίχνουν αρκετά την ένταση. Δες και κάνα demo στο Youtube για να πάρεις μια ιδέα της μείωσης της έντασης.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή.Μη λαμβάνοντας υπ 'οψην την ποιότητα του ηχου τόσο πολύ την δουλειά μου θα την κάνω;θα μπορέσω να παίξω σπίτι σε λογικές εντάσεις με το jet?

Για σκεψου και την ιδεα αγοράς ενος αλλου ενισχυτη τυπου Blackstar ID . Boss Katana κτλ κτλ

Τσαμπα λεφτουδακια θα δωσεις κατ εμέ....το κεφάλι αυτο φτιάχτηκε γι αλλη δουλειά, αστο εκει που ειναι, αυριο δεν ξερεις ισως σου χρειαστει ξανα για live, studio.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον satana. Παρε εναν μικρο combo για οικιακη χρηση. Με λογικα χρηματα εχεις πολλες επιλογες, λαμπατες και μη.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη λαμβάνοντας υπ 'οψην την ποιότητα του ηχου τόσο πολύ την δουλειά μου θα την κάνω;θα μπορέσω να παίξω σπίτι σε λογικές εντάσεις με το jet?

 

Με αυτό το δεδομένο δεν χρειάζεται καν να αγοράσεις attenuator. Σχεδόν όλοι οι μοντέρνοι ενισχυτές έχουν ένα μυστηριώδες ποτενσιόμετρο που λέγεται Master Volume, ή όπως το λέω εγώ Master Valium...  ;D

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστώ όλους για το πολύτιμο input στο θέμα .

τελευταία ερώτηση,καμπίνα και jet εχουν  free shipping,αμα το jet δεν μου κάνει και το στείλω πίσω θα χρεωθώ τα αρχικά έξοδα αποστολής;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Με αυτό το δεδομένο δεν χρειάζεται καν να αγοράσεις attenuator. Σχεδόν όλοι οι μοντέρνοι ενισχυτές έχουν ένα μυστηριώδες ποτενσιόμετρο που λέγεται Master Volume, ή όπως το λέω εγώ Master Valium...  ;D

 

Έχω 50άρι ενισχυτή στο σπίτι με Master Volume και δυνατότητα για 2 επιπλέον attenuations, από 50 σε 25 και σε 9w, αλλά με το MV στο 2 παίζει παντού, παραπάνω γίνεται αιτία παραπόνων από γείτονες. Αυτονόητο να αναφέρω ότι fizzάρει άγρια αν δεν πάει το Master τουλάχιστον στο 4.

 

Και είναι και μοντέρνος ενισχυτής, δεν είναι λαμπάτος 80s-90s. Εγώ προσωπικά θεωρώ απαραίτητο το attenuator ή ένα loadbox για studio monitors αν θέλει κανείς να παίξει με λαμπάτο στο σπίτι.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστώ όλους για το πολύτιμο input στο θέμα .

τελευταία ερώτηση,καμπίνα και jet εχουν  free shipping,αμα το jet δεν μου κάνει και το στείλω πίσω θα χρεωθώ τα αρχικά έξοδα αποστολής;;;;

Απο τομαν, οχι δεν χρεωνεσαι τιποτα.

Θα ερωτηθεις μονο αν θελεις να σου επιστραφουν τα χρηματα ή να μεινουν καβα για αλλη αγορα.

Καλο ειναι να μιλας τηλεφωνικα με τον Ελληνα πωλητη (Stamatios Koutouzis 0049 9546 / 9223 641) και να σε καθοδηγει/εξηγει σε οτι δεν καταλαβαινεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου