Προς το περιεχόμενο

Joe Bonamassa. Τίποτα δεν είναι τυχαίο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και συνεχίζω μόνος.

 

Το συγκλονιστικό με τον Μποναμάσα είναι ότι ειναι τρελός γκικουλας αλλα ταυτόχρονα και τρελός παίχτης. Φαίνεται απλό αλλα δεν ειναι. Ειδικά στην εποχή του ίντερνετ, ειναι ευκολο να συναντήσει κανείς αμέτρητους τυπάδες με τρελές γνώσεις για κιθάρες και εξοπλισμό αλλα σπάνια ειναι και παιχτρόνια.

 

Ο Μποναμάσας όταν αρχίζει και μιλάει για τις λεσπολ, η φάτσα του μοιάζει με λογιστή. Μετά βέβαια αρχίζει να παίζει και .....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάντως δεν είδα κάποια αντίφαση. Φυσιολογικό μου φαίνεται να ξέρει τι του γίνεται.

 

Nομίζω αναφέρεται σε πολλούς κακεντρεχείς που λένε ότι ο Mποναμάσα είναι εκεί που είναι γιατί έχει φράγκα, αλλιώς δεν θα τον ήξερε κανείς. Εγώ θεωρώ ότι σοφά ο (κατά τ' άλλα αναντίστοιχος) ελληνικός λαός λέει "αν έχεις τύχη διάβαινε". Οπότε εν μέρει δεν συμφωνώ (ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο). Πρέπει και να μην είσαι τυχαίος αλλά και να έχεις τύχη, συνδυαστικά.

 

Κατά τ' άλλα, κάποτε είπα τον Joe Bonamassa "Gary Moore απ' τα λιντλ". Έχω υπάρξει βλαξ ουκ ολίγες φορές, το παραδέχομαι.

 

Το πλέον αξιοσημείωτο είναι ότι μόλις είδα το post είπα: Ποιος (βλαξ) κάθεται μία ώρα να δει rig rundown του οποιουδήποτε; Το είδα όλο. Είμαι βλαξ. Όχι που το είδα. Αλλά που το είπα.

 

Μου άρεσε σε όλα του. Αυτοσαρκαστικός και σίγουρος. Χιουμοράτος αλλά σοβαρός. Τον λάτρεψα εκεί που έλεγε ότι θέλει τους ενισχυτές του τέρμα.  Ωραίο video. Thanx και sorry @Οtto

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν γεννηθείς Νέα Υόρκη, έχεις μπαμπά vintage guitar dealer, και δάσκαλο κιθάρας τον Danny Gatton στα 11.... είναι καλό σημείο εκκίνησης.. !! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σιγουρο ειναι οτι εχει δουλεψει και ακομα δουλευει πολυ.

Τον θυμαμαι να διαφημιζεται ως παιδι θαυμα που παιζει και γραφει μπλουζ-υπηρχαν και καμποσοι αλλοι πιτσιρικαδες τοτε,που ειχαν βγει προς τα εξω  ετσι.

 

Ξεφυγε απο την ταμπελα και εξελιχθηκε,για τα δικα μου γουστα παντα,κιθαριστικα,κυριως ομως συνθετικα.

Απο την εποχη που συνεργαζεται με τον Kevin Shirley,ειδικα απο το John Henry και μετα νομιζω οτι εχει κανει πολυ ωραια πραγματα.

Καποιοι τον προτιμουν στο παλιο υλικο και καλα κανουν,γουστα.Θυμαμαι ειχε γινει και μια συζητηση εδω στο νοιζ σχετικα με αυτο.

Προσεχει πολυ την εικονα του-σταματησε εδω και χρονια να ειναι "αφρατουλης" ;D ;D-εχει οπως λενε και πολυ καλο μανατζερ.

Ετερον εκατερον,πως αλλιως,δε σκοτωσε και κανεναν ανθρωπο που λεει ο λογος.

Ετσι εξαλλου ειναι πια το παιχνιδι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η άποψή μου για τον ...οδοντογιατρό  ;D είναι ότι είναι εξαιρετικός κιθαρίστας....αλλά ...

δεν μου κάνει κλικ..

 

αντίθετα πχ ο Mayer μου κάνει...

αλλά και πάλι όταν στα 15 σου άκουγες τον θεό και τους άλλους δυό που πέρασαν από εκείνο το τεράστιο συγκρότημα που είχε την τύχη ή ατυχία να έχει τους 3 μεγαλύτερους κιθαρίστες στον κόσμο και να διαλυθεί...και μάλιστα να άκουγες πράγματα που είχαν καταφέρει μόλις λίγα χρόνια ή λίγους μήνες ή μέρες πριν...δηλ...ήταν ΖΕΣΤΟ πράμμα -πως να το κάνουμε....δεν σου κάνει κλίκ..

 

αν γεννήθηκες το 2004...

κάαατι γίνεται

 

(συμφωνώ με τον προλαλήσαντα...έχει πολύ σπουδαίο μάνατζερ πρόσφτατα)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανει δε κανει κλικ, εκει καπου μετα το 3.30 (στο βιντεο που εβαλα με την μπευθ χαρτ) πετάει ενα σολο που ειναι διαφημιση της ηλεκτρικής κιθάρας. χωρις φλυαρίες και φαμφαρες. χωρις περιττές ταχύτητες. και απο θεμα ηχου, αυτός ειναι, κατα τη γνωμη μου, ο απόλυτος ηχος που μπορεις να πετύχεις σε ροκ-μπλουζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

κανει δε κανει κλικ, εκει καπου μετα το 3.30 (στο βιντεο που εβαλα με την μπευθ χαρτ) πετάει ενα σολο που ειναι διαφημιση της ηλεκτρικής κιθάρας. χωρις φλυαρίες και φαμφαρες. χωρις περιττές ταχύτητες. και απο θεμα ηχου, αυτός ειναι, κατα τη γνωμη μου, ο απόλυτος ηχος που μπορεις να πετύχεις σε ροκ-μπλουζ.

 

:o :o :o :o :o :o :o :o :o

 

Πέρασα αρκετά χρόνια αντιπαθώντας τον. Πάντα μου έβγαζε κάτι αρκετά αντιπαθητικό ως vibe, κυρίως μετά εκείνη την πολύ ατυχή κουβέντα περί πεταλιών, αλλά γαμώτο είναι φανταστικός παίκτης.

 

Μου αρέσει ότι συνδυάζει τέλεια την αλητεία με το καθαρό παίξιμο. Φανταστικό vibrato, πολύ ωραία φρασεολογία και πολύ ανεβασμένη τεχνική. Τα λόγια περιττά νομίζω.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου