Προς το περιεχόμενο

Gretsch Streamliners και upgrades


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από χρόνια σε βαρύτερους ήχους με Washburn και ibanez , θέλω να προσθέσω μια semi - hollow κιθάρα στη.. "συλλογή". Μετά από τη σχετική έρευνα, κατέληξα στις G2622 και 2655 της Gretsch (το budget είναι κοντά στα 500Ε ). Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω, είναι κατά πόσο εύκολα είναι τα upgrades στα συγκεκριμένα μοντέλα , έχω διαβάσει για τους tv jones κι τους filtertrons που φοράνε τα πιο ακριβά μοντέλα, στις streamliners η εγκατάσταση είναι εύκολη; Επίσης, τι άλλο θα μπορούσα να "πειράξω" πάνω της μελλοντικα, ώστε να βελτιώσω το συνολικό ηχητικό αποτέλεσμα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Fender era alnico Filtertrons ειναι εξαιρετικοι και στη μιση τιμη απο τους TV Jones.

 

ΔΕΝ ειναι direct retrofit στις κιθαρες που σε ενδιαφερουν

 

Has anyone put HS FilterTron pups in their Streamliner? | Gretsch-Talk Forum

 

Filter'Trons in a Streamliner | Gretsch-Talk Forum

 

Οι στοκ μαγνητες των Streamliner παντως ειναι πολυ καλοι,

 

Επίσης, τι άλλο θα μπορούσα να "πειράξω" πάνω της μελλοντικα, ώστε να βελτιώσω το συνολικό ηχητικό αποτέλεσμα ;

 

Σιγουρα μια Compton Bridge.

 

Στην δικια μου βελτιωσε τον ηχο ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ

 

wp_20160910_10_20_13_pro.jpg?w=614

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς, πριν μπούμε καν στο ακουστικό μέρος , η κιθάρα είναι πανέμορφη . Έχεις κάνει και άλλες "επεμβάσεις", πέρα από τη γέφυρα; Όντως η διαφορά του ήχου σε βιντεακια που έβαλα να ακούσω είναι τεράστια!

 

Διάβασα και τα threads στο gretsch talk που παρέθεσες, πολύ ψωμί και εκεί, με καλυψες πλήρως. Απλά επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με DYI καταστάσεις πάνω στην κιθάρα, αν παραγγείλω γέφυρα και μαγνήτες , υπάρχουν επαγγελματίες που  αναλαμβάνουν τέτοιες αντικαταστάσεις στην Ελλάδα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Απλά επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με DYI καταστάσεις πάνω στην κιθάρα, αν παραγγείλω γέφυρα και μαγνήτες , υπάρχουν επαγγελματίες που  αναλαμβάνουν τέτοιες αντικαταστάσεις στην Ελλάδα;

 

Η γεφυρα αλλαζει πανευκολα (φανταζομαι οτι ενδιαφέρεσαι για κιθαρα με free floating bridge αλλοιως αν εχει πακτωμενη  tune-o-matic δεν κανει η Compton)  βγαζεις απο την ξυλινη βαση την tune o matic & βαζεις την Compton και μετα ιντοναρεις.

 

Δεν νομιζω να υπαρχει αξιοπρεπης μαστορας στην Ελλαδα που να μην μπορει να αλλαξει τους μαγνητες.

 

Έχεις κάνει και άλλες "επεμβάσεις", πέρα από τη γέφυρα;

 

Επειδη βαριεμαι να κανω τον ζογκλερ και αλλαζω πολυ συχνα χορδες εχω βαλει αυτο το ΣΩΤΗΡΙΟ πραγματακι

 

VIBRAMATE® - Innovative Music Products - Made in USA

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Gretsch που ανεφερες στο αρχικο post παντως δεν εχουν floating bridge, νομιζω οι περισσοτερες Gretsch στα χαμηλα budget ειναι screwed on...

 

edit: μιλωντας για τις semi hollow / centre block παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Gretsch που ανεφερες στο αρχικο post παντως δεν εχουν floating bridge, νομιζω οι περισσοτερες Gretsch στα χαμηλα budget ειναι screwed on...

 

edit: μιλωντας για τις semi hollow / centre block παντα.

 

Εχεις απολυτο δικιο,οποτε η  Compton δεν παιζει....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις!

Πάντως στο gretsch talk διαβάζω πως οι streamliners με bigsby δέχονται την compton κανονικά. Οπότε σε πρώτο χρόνο κοιτάω για μαγνήτες ( αν δεν μου κάνουν οι στοκ ) και βλέπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδη βαριεμαι να κανω τον ζογκλερ και αλλαζω πολυ συχνα χορδες εχω βαλει αυτο το ΣΩΤΗΡΙΟ πραγματακι

 

VIBRAMATE® - Innovative Music Products - Made in USA

 

επίτηδες το κάνεις ε?  ::)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου