Προς το περιεχόμενο

Περί χορδών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω διαβάσει διάφορα εδώ μέσα και γενικά δεν πιστεύω στις μαγικές ιδιότητες κάποιας μάρκας ,όσα χρόνια παίζω .

Η αλήθεια βέβαια είναι πως είμαι ''τσιγκούνης'' ,περισσότερο επειδή βαριέμαι τη διαδικασία βάλε-βγάλε κούρδισε κλπ και κατά δεύτερο λόγο επειδή εγώ δεν εξασκούμε τόσο συχνά ,όσο κάποιοι από εσάς που τις διαλύεται σε ένα απόγευμα.

 

Γενικά λοιπόν βολευόμουν με ότι κάτσει ,κλασσικές λύσεις πολύ παλιά φέντερ,μ ετά έρνι μπολλ ,που και που καμιά ντιν μάρκλει . Εντάξει πρόσεχα να έχω φρέσκιες χορδές πριν από κανένα λάιβ ,ή καμιά ηχογράφηση ,αλλά πέραν αυτού ουδέν και στη τελική δεν είχα καταλάβει στο αυτί κάτι διαφορετικό απ τη μια μάρκα στην άλλη ,μέχρι πριν 1 εβδομάδα που άλλαξα χορδές στην ακουστική  :o

 

Έβαλα κάτι martin marquis 12αρες -πάντα με 12άρες παίζω και στην ηλεκτρική .

 

Παρατήρηση πρώτη ,έφτυσα αίμα να  κουρδίσω . Είχαν μια απίστευτη προοδευτική ελαστικότητα ,που κάθε φορά που πίστευα πως έφτασα στο όριο και τώρα θα σπάσει, χωρίς να έχω φτάσει στη σωστή τάση ,τσουπ ,μετά από λίγο ,έπαιρναν μια βόλτα ακόμα στο χαλαρό . 12 ώρες μου πήρε να την ισιώσω τη κιθάρα στο 440 .

 

Παρατήρηση δεύτερη. Είμαι σίγουρος πως το αυτί μου δεν εξεπλάγει ευχάριστα που άκουσα φρέσκιες χορδές μετά από μήνες ;D.............το κάνω συχνά εξάλλου  ;D ;D απλά ο ήχος τους ήταν πρωτάκουστος ,πραγματικά φωσφορούχος ορείχαλκος που λέει και το κουτί τους ,μη πω και γνήσιος τσίγκος  ;D

 

Παίζει τέτοια διαφορά ποιότητας? ,ή απλά έτυχε ? ,ή μήπως έχω παραγίνει τσιγκούνης τελευταία και έχω ξεχάσει πως ακούγεται μια κιθάρα με φρέσκες χορδές?  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

ή μήπως έχω παραγίνει τσιγκούνης τελευταία και έχω ξεχάσει πως ακούγεται μια κιθάρα με φρέσκες χορδές?  ;D ;D ;D

 

Αυτό!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Είναι όπως όταν αλλάζεις δίσκο στον συμπλέκτη / σασμάν …και λες:  ρε, έτσι πήγαινε το  όχημα ναούμε;;;;  :P ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όπως όταν αλλάζεις δίσκο στον συμπλέκτη / σασμάν …και λες:  ρε, έτσι πήγαινε το  όχημα ναούμε;;;;  :P ;D

Αυτό λες εσύ?

Εγώ λέω, "που στο καλό πήγαν 350 ευρώ?" :D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτό λες εσύ?

Εγώ λέω, "που στο καλό πήγαν 350 ευρώ?" :D

 

Μη σκας ωρέ! Το χρήμα τρώγεται σαν το ψάρι….φρέσκο.  ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά είναι ποιότητας αλλά και καινούριας.

 

Το παρατήρισα στην κλασσική είχα βάλει καλές D'Addario και τώρα τελευταία έβαλα τις απλές D'Addario πάλι και είχαν πολύ διαφορά.

Οι καλές είχαν πιο καθαρό ήχο από τις απλές λες και έπεζες με άλλη κιθάρα που λέει ο λόγος.

 

Οι παλιές με τις καινούριες επίσης καλή διαφορά,ο ήχος από τις παλιές ειδηκά στην κλασσική είναι σκέτη μούχλα.

 

Είναι και η χροιά των κάθε χορδών διαφορετική.

Είχα βάλει στην ηλεκτρική ernie ball και καλές μάλιστα(δεν θυμάμαι ποιές),από αντοχή πολύ καλές από ήχο μου έβγαζε ψιλομουντό και κατέλιξα πάλι σε D'Addario,αν και πιστεύω έχει και άλλες σε χροιά D'Addario και να αντέχουν πιο καλά.

 

Μη σκας ωρέ! Το χρήμα τρώγεται σαν το ψάρι….φρέσκο.  ;D ;D ;D ;D ;D

 

Είναι επειδή ρέει άφθονο στην Ελλάδα ;D ;D ;D ;D

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παθών και 'συ βλέπω. :D

 

Που ρε άλλαξες δίσκο εσύ με 350,00 €;

Όχι να μου πεις και εμένα να παώ αν είναι ......γιατί εμένα 450,00 € μου παίρνουν. ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίσκο πλατό valeo  (το καλό)μόνο το ανταλλακτικό πάει περίπου στα 230,μου τον είχε βρει φίλος 180  ;D ;D ;D

 

Αλλά από αμάξι σε αμάξι πρέπει(το ποιό σίογουρο) να αλλάζουν οι τιμές

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δίσκο πλατό valeo  (το καλό)μόνο το ανταλλακτικό πάει περίπου στα 230,μου τον είχε βρει φίλος 180  ;D ;D ;D

 

Αλλά από αμάξι σε αμάξι πρέπει(το ποιό σίογουρο) να αλλάζουν οι τιμές

 

Ξέρει ο Apos γιατί (τον) ρωτάω. ;D

 

Έχομεν ίδιο κάρο (το δικό μου είναι καλλίτερο χρώμα  :P ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει ο Apos γιατί (τον) ρωτάω. ;D

 

Έχομεν ίδιο κάρο (το δικό μου είναι καλλίτερο χρώμα  :P ;D )

 

Α οκ! :D

 

Από χορδές η κουβέντα πήγε σε δίσκο πλατό  ;D ;D ;D ;D

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου