Προς το περιεχόμενο

YAMAHA Ή ROLAND?


ALFA5633

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, θα ηθελα καποιον που να ξερει απο ηλεκτρονικα drums για να μου δωσει λυση σε ενα ερωτημα που με βασανιζει εδω και καιρο (μεχρι να μαζεψω τα απαραιτητα χρηματα) , και τωρα που ειμαι ετειμος δεν ξερω ποιο να διαλεξω , ειμαι αναμεσα σε 2! κατ αρχην σκεφτωμαι να παρω το MILLENIUM MPS-300 (http://www.thomann.de/gr/millenium_mps300_edrumset.htm)  σετ και να του πρωσθεσω το διπεταλο μου, και για soynd module  εχω 2 επιλογες το YAMAHA DTXPRESS III SOUND MODUL  (http://www.thomann.de/gr/yamaha_dtxpress.htm) και το

 

YAMAHA DTXPRESS IV SOUND MODUL (http://www.thomann.de/gr/yamaha_dtxpress_iv_sound_modul.htm)

 

απλα βλεπω πως το δευτερο εχει λιγοτερους ηχοους κρουστων και drums, αλλα εχει περισωτερες δυνατοτητες, παιζω 4 χρονια συμβατικα drums , και ειναι η πρωτη μου επαφη με τα ηλεκτρονικα. ακουω πρωτασεις συμβουλες και βοηθειες,  αξιζουν τα παραπανω χρηματα για να παρω το 2ο? 

 

θα ηθελα να ρωτησω ακομα , για το set το Mps300 εαν το εχω σε θεση off , και το χτυπησω με μια μπακετα (το snare) για παραδειγμα, θα κανει θορυβο? δηλαδη μπορω να κανω εξασκηση και να μην με ακουν οι αλοι? ευχαριστω

 

σας ευχαριστω ολους εκ των πρωτερων.  πανος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε καλο ειναι πριν παρεις κατι να το δοκιμασεις πρωτα,εσυ θες να τα αγορασεις απο τις εικονες.Εγω μονο για Roland μπορω να σου πω που αλλαξα το td-3 και πηγα sto td6kx.Στα ηλεκρονικα μπορεις να παιξεις χωρις να κανεις θορυβο ισως το πεταλι να ακουγεται καπως στον απο κατω, αν σε καταλαβα καλα.Παντως αν πας να ακουσεις κανενα σετ για yamaha στο NAKA και για Roland στο drumstore.gr να παρεις δικα σου ακουστικα μαζι και καλα γιατι τα δικα τους ειναι για τον tsopou και θα επειρεαστεις αρνητικα απο τους ηχους και μη τρελενεσαι με πολυ με των αριθμο των ηχων οσο με την ποιοτητα τους εγω ποτε δεν εχω χρησιμοποιησει ολους τους ηχους απο τον εγκεφαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Φιλε έγώ πήρα τα MILLENIUM MPS-300 / ALESIS I/O PC SET και είμαι απολυτα ικανοποιημένος αφου μετά και απο ψάξιμο σε φορουμς πολλοί ήταν της άποψης ότι χιλιες φορές κάποιο TRIGGER ώστε να φορτώνεις ήχους που θες παρά κεφαλή (εκτός αν ακουμπήσεις μπόλικο χρήμα).

Τωρα τα ντραμς τα millenium έχουν pads στα hihats και crash αλλά ταμπουρο ,μποτα και τομς ειναι 8άρια κανονικά με πιο χαλαρό δέρμα, δεν ακουγονται γενικώς αλλά η μποτα ακουγεται σχετικά. Βαλε ενα χαλάκι απο κάτω και θα εισαι αρκετά καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που το ανοίξατε αυτό το θέμα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Στην ALESIS μπορεί κανείς να αντικαταστήσειπάνω στν ίδια βάση τα πλαστικά πιατίνια με κανονικά της αρεσκείας του? (για παράδειγμα σε μια ηχογράφηση με φυσικά όλα τα πιάτα και όλα τα υπόλοιπα από ήχους της λεκτρονικής drums)

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σας ευχαριστω ολους που με τα σχολια σας μου αλαξατε την αποψη, και συνεχιζω να μαζευω χρηματα για να παρω το εξης

 

http://www.thomann.de/gr/yamaha_dtxpress_iv_special_set.htm

 

 

το οποιο ειναι κλασης ανωτερο απο το αλλο που ειχα αναφερει!    ελπιζω σε κανα 3 αρι μηνες να τα εχω καταφερει! το μονο αρνητικο ειναι οτι με τοσα λευτα το πεταλι (νομιζω της μποτας)  δεν περιλαμβανεται!!! κριμα...  ευχαριστω παντος παιδια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα επειδη ειδα ενα video στο YOU TUBE , και απο οτι ακουσα δεν εχει τοσο καλο ηχο οπως η yamaha  σε φυσικοτητα! αυτη ειναι η εντυπωση μου, μπορει να κανω και λαθος

 

Βεβαιος ενημερωσεις προτασεις και συμβουλες απο ατομα που γνωριζουν το θεμα θα ηταν κατι παραπανω απο πολυτιμες .  γιατι αυτο το σετ που θα παρω θα το αγορασω με πολλες θυσιες και κοπο,

 

οπότε θελω να παρω οσο το δυνατον καλυτερο (για τα χρηματα που θα διαθεσω) αλλα και να μου μηνει και λιγο καιρο (αξιοπιστια) , οποτε παιδια οποιος ξερει το θεμα θα παρακαλουσα να με διαφωτισει .  yamaha h roland?  σαςευχαριστω πολυ ολους σας. πανος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου