Προς το περιεχόμενο

βοηθεια για v-drums


kotsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα παιδες!!

 

ειμαι νεος στο χωρο των e-drums και θαθελα μια βοηθεια. σκεφτομουν την αγορα καποιου σετ της roland και πιο συγκεκριμενα του 6ΚΧ.  η απορια μου επειτα απο αρκετο ψαξιμο, ειναι αν αξιζει περισσοτερο ο εγκεφαλος TD-12 απο το ΤD-6V. Μιλαω παντα για τα pads που εχει το 6KX.

Το TD-12 εκτος απο αυτονομη ρυθμιση ηχου σε καθε pad και περισσοτερο ογκο  :) τι παραπανω θα μου προσφερει?

Απο οτι ειδα -διορθωστε με αν κανω λαθος- εχει kai ισαριθμες θυρες με το TD-6. αξιζει να επιχειρησω κατι τετοιο?

ο εγκεφαλος αυτος "καθεται" στο mds-6 kai mds-8?

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε Kotso εγώ έχω ένα (ερασιτεχνικό) σετ της mIllenium με κεφαλή την ΤD-3 της Roland. Για την ΤD-6 και 12 δεν ξέρω. Πάντως σίγουρα είναι πολύ κάλύτερες και φυσικά έχουν πολύ περισσότερο όγκο. Η 3 που έχω έχει συνολικά: 12 ήχους για κάσα, 10 ήχους για crash, 12 για ride, 10 σετ για ήχους στα τομ και άλλους 20 ήχους για το snare. Επίσης έχει πολλά ενδιαφέρουσα κρουστά στους ήχους της. Περιέχει ένα πρόγραμμα που λέγεται coach και σου έχει πολλές ασκήσεις που μπορείς να εξασκείσαι με βάση το μετρονόμο!! Στα λέω αυτά για να καταλάβεις πόσο καλύτερη θα είναι η 6 ή η 12!!!

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ διονυση.. Απλα ειμαι αναμεσα στα 2 και δεν ξερω τι θα μου προσφερει το ενα παραπανω... θα η θελα να ακουσω μια γνωμη καποιου που εχει περασει και απο τα 2 εστω και για λιγο... εσυ γενικα εισαι ευχαριστημενος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φίλε kotso!!! Είμαι πολύ ευχαριστημένος (τουλάχιστον για τα λεφτά που έδωσα και αγόρασα και τη ντραμς και την κεφαλή)

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα Κωτσο!

Τον τελευταιο καιρο εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με το θεμα των V-Drums καθως ενας φιλος μ θελει να παρει και τον βοηθησα...Ειχε ακριβως το ιδιο διλλημα και υστερα απο σκεψη κατεληξε στην 12!Τα δυο σετ περα απο καποιες ομοιοτητες στα pad δεν εχουν καμια σχεση και η μεγαλη τους διαφορα ειναι ο εγκεφαλος.Καταρχην οι ηχοι στoν td-6v που αναθετεις στα pad δεν μιξαρονται παρα μονο σε ενα σταθερο average level ενω στο 12 εχεις faders για να κανεις την μιξη σ πολυ ευχριστα.Επισης ο ρεαλισμος και η εκφραστικοτητα στην 12 ειναι ασυγκριτη λεσ και ακους φυσικα καθως αποκρινεται σε ολες τις τεχνικες παιξιματος.Οι εισοδοι δεν ειναι ιδιες...στην 12 εχεις 3 παπραπανω αν δεν κανω λαθος...Επισης τα pad εχουν ολα rimshot ενω στην 6 μονο το σνερ αλλα και τα κυμβαλα και ολα τα pad ανταποκρινονται στο ποσο δυνατα θα τα χτυπησεισ καθωσ και στο που θα τα χτυπησεις.ακομα με την 12 εχεις τους ιδιους ηχους και ποιοτητα με την κορυφαια στον κοσμο τd-20 οπως και την δυνατοτητα σχεδιασμου του καθε οργανου δηλαδη:μπορεις καθε ηχο π.χ. ενα snare να ρυθμισεις το ειδος του δερματος το παχος το υλικο απο το οποιο ειναι φταιγμενο το κουρδισμα κτλ και πολλα πολλα αλλα που η 6 δεν τα εχει.

Την 6 την ακουσα απο κοντα και την επαιξα.Καλη αλλα Δεν με ενθουσιασε...Την 12 την ακουσα στο ιντερνετ να την παρουσιαζουν στο ΝΑΜΜ και κατενθουσιαστηκα!Ειναι φοβερη τρομερες δυνατοτητες...πραγματικα αξιζει πιστεψε με.ο φιλος μ ηταν ετοιμος να παραγγειλει 6 και μολις τα ακουσε αυτα τα βιντεο πηρε 12...!

Μπες στο www.rolandus.com και δες τα!!!

Φιλικα Αντωνης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποψη μου ειναι οτι ενα ηλεκτρονικο δεν μπορει να αντικαταστησει ενα ακουστικο και αποτελει υποκαταστατο.Εγω σκεφτομουνα το 12 και τελικα πηρα το td6-kx.Αυτο που με ενδιεφερε ειναι να εχω pads με mesh heads για να μην καταστρεψω τα χερια μου χτυπωντας σε καουτσουκ.Απο εκει και περα ζητας ενα ικανοποιητικο ηχο που σου προσφερει το 6.Για παραπανω δεν ειναι να δωσεις ηδη τα 1800 ειναι παρα πολλα που εσκασα εγω.Το καλυτερο ειναι να εχεις και ακουστικο και ηλεκτρονικο αν μπορεις αλλα οχι ηλεκτρονικο 3000 ευρω καλυτερα να παρω μια pearl reference και ας παιζω και πανω σε λαστιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εισοδοι δεν ειναι ιδιες...στην 12 εχεις 3 παπραπανω αν δεν κανω λαθος...

 

εψαξα στο google για φωτογραφιες των εγκεφαλων, και ειδα οτι ειναι ισες :-\ για κανε ενα check.

 

 

Επισης τα pad εχουν ολα rimshot ενω στην 6 μονο το σνερ αλλα και τα κυμβαλα και ολα τα pad ανταποκρινονται στο ποσο δυνατα θα τα χτυπησεισ καθωσ και στο που θα τα χτυπησεις. 

 

τα πιατα και τα τυμπανα στον td-6 εχουν δυναμικες.. ειχα παιξει. γιαυτο..

 

κοιτα, σιγουρα η 12 απο την 6 ειναι καλυτερη. το θεμα ειναι αν αυτα που δινει αξιζουν αλλα 500-600 ευρω.

εννοειται πως θα σου κανει καλυτερη μιξη, πως θα εχει μεγαλυτερη ποικιλια ηχων.. αλλα και με την 6 δεν κανεις την δουλεια σου?? ειναι πολλα παραπανω τα λεφτα. γιαυτο το συζηταω. νομιζω οτι ειναι δισαναλογη η τιμη με αυτα που προσφερει επιπλεον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θέλω να σας χαλάσω τη ροή, αλλά αν ξέρει κανείς ας απαντήσει..

 

Τα ηλεκτρονικά drums δεν έχουν MIDI out? Ώστε να τα συνδέσεις με ένα οποιοδήποτε hardware (ακόμα και software) sampler και να τσιμπάει ήχους από κει. Είναι μια σκέψη που κάνω τον τελευταίο καιρό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου