Προς το περιεχόμενο

dw pdp drums


photis86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει κανεις παρει απο τα καινουρια αυτα μοντελα της pdp? Λεειοτι φτιαχνονται στο εργοστασιο της dw .Καποιος μου ειπε οτι δεν εχουν καλο hardware αλλα απο οτι ειδα ο thomann τις δινει με hardware DW .......Λενε αραγε τπτ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαιξα με αυτα αλλα δεν κοιταξα hardware σορρυ...πολυ καλος ηχοσ σε στουντιο που επαιξα λενε πολυ...και το καλητερο.........δεν ειναι ακριβα οπωσ τα dw....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το site της εταιρείας, στο about us, μεταξύ άλλων αναφέρουν τα εξής:

 

To accommodate an increasing need for space, DW moved to its current facility in Oxnard, Calif., in 2000. That same year, DW created a new line of drums called Pacific Drums and Percussion to meet the demand for entry to mid-level players.

 

The new line still uses some custom techniques, but primarily uses computerized machinery to cut costs and reduce steps to create high-quality drums in large quantities. DW moved most production of Pacific drums to a DW-run factory in Ensenada, Mexico, in 2002.

Pacific Drums have now made DW’s innovation and quality available to a larger market, while still maintaining the reputation of DW drums as high-end unique instruments.

 

“While Pacific kits are high-quality, they’re not high-priced because they’re not custom,” Don says. “With Pacific, you’re not so much selling high-end features, as much as you’re selling the opportunity for a person to get into playing drums no matter what their ability level.”

 

Με λίγα λόγια τα PDP είναι αποτέλεσμα ποιο αυτοματοποιημένης μαζικής παραγωγής. Όσο αφορά το hardware, αν συγκρίνεις τα μεσαία μοντέλα και ίσως τα πιο συνηθισμένα σε πωλήσεις μεταξύ της PDP και DW, θα δεις πως είναι σχεδόν ίδια με τη διαφορά π.χ. στα πετάλια του hi-hat κ.λ.π, να υπάρχει το logo στις DW.

Η γνώμη μου είναι πως τουλάχιστον για τα DW στις σειρές που χρησιμοποιείται το maple (κελεμπέκι, σφένδαμος) είναι από τα ποιο κορυφαία τύμπανα, όχι μόνο σε ποιότητα αλλά σε ήχο. Δεν μπορώ να περιγράψω με λόγια το πόσο όμορφα ακούγονται αυτά τα τύμπανα. Εκτός από την τεχνολογία που χρησιμοποιεί η εταιρεία που αυτή τη στιγμή το βγάζω έξω, ο κύριος λόγος του αποτελέσματος του ήχου που δίνουν, είναι η χρησιμοποίηση του Αμερικάνικου maple.

Αν λοιπόν υπάρχει η περίπτωση τα PDP, να πιάνουν έστω ένα 30% του ήχου μιας DW, και θέλεις να κάνεις την αγορά το συστήνω με τα όλα.

Έχω ακούσει σε live εξωτερικού χώρου PDP σε άθλια κατάσταση, όσον αφορά δέρματα, βάσεις, πιατίνια, πετάλια κ.λ.π. και ήταν μόνο τα τύμπανα που κατάφερναν να βγάλουν ήχο από το όλο σύνολο του σετ, παρ’ όλη τη κατάντια τους.

Μπες και στο site τους και στα δύο να δεις, όχι στα μοντέλα κ.λ.π., αλλά στα FAQs στα Help και θα καταλάβεις, περί τίνος πρόκειται.

Σίγουρα υπάρχουν και άλλες εταιρείες που βγάζουν αξιόλογα τύμπανα, δεν είναι μόνο αυτή, αλλά δεν αναφέρομαι μια που η κουβέντα ήταν για τη DW και PDP.

Δεν ξέρω βέβαια τι παίζεις αλλά πολύ πολύ πρόχειρα σου λέω πως αν θέλεις δοκίμασε και τύμπανα σημύδας (birch), ας πούμε πως είναι ποιο all around.

 

Rockdrum. 

 

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ φιλε μου!!!

Εκτος απο drumstore υπαρχουν αλλα μαγαζια που ισως θα μπορουσα να τα ακουσω??

Στο site της pdp ειδα και αρκετα μοντελα που δεν υπαρχουν εδω αλλα ουτε και σε thomann / musicstore ....

μονο τις σειρες cx (maple) και bx (birch)

Τα υπολοιπα μοντελα μαλλον δεν παιζει να τα ακουσουμε καπου ε ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δεν υπαρχουν εκθεσεις τυμπανων οπως αυτοκινητων οποτε αν ακουσεις

καπου ενα σετ και σου αρεσει ο ηχος παρε αυτο που ακουσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

πριν 5 μηνες πηρα τα pdp απο drumstore. το ταμπουρο δεν με τρελενει αλλα τα τομ και ι κασα ειναι πολυ καλα. μιλαμε για 100% maple. ακομα δεν εχω ασχοληθει σοβαρα γιατι περιμενω να φτιαξω την ηχομονωση... :( δεν ξερω πολλα απο drums αλλα κατα τη γνωμη μου για τα λεφτα τους αξιζουν. αυτα και ενα μοντελο της premier ειναι τα μονα maple set σε προσιτη τιμη απο οσο ξερω. αν θες λεπτομερειες για τα pdp πες μου. δεν ξερω ομως αν υπαρχουν αλλα set, και αν υπαρχουν θα ειναι σε παρδαλα χρωματα :P δυστιχος δεν μπορουμε να διαθεσουμε ολοι αρκετα λεφτα για το σετ τον ονειρων μας και ψαχνομαστε συνεχεια... επρεπε να ειχα γινει κιθαριστας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το hardware έχω διαβάσει ότι δεν είναι σαν tama ή pearl,sonor αλλά καλούτσιικο με ότι συνεπάγεται αυτό(μέτριο,θορυβώδες πετάλι και βάσεις που δεν είναι ότι πιο αξιόπιστο ή στιβαρό υπαρχει στην αγορά). Το σημαντικότερο είναι ο μειωμένος ποιοτικός έλεγχος σε σχέση με τις προαναφερθείσες μάρκες.Πριν πάρεις δες τα bearing edge ή φαλτσοκοψίματα στα τύμπανα όπου πατάει το κάθε δέρμα-έχουν αναφερθεί αρκετές περιπτώσεις που δεν είναι απολύτως επίπεδα και δεν κουρδίζονται γι'αυτό με τίποτα ή τελοσπάντων μέτρια. Φτιάχνονται σε εργοστάσιο στο Μεξικό και όχι στην Αμερική όπως τα DW(που είνβαι χειροποίητα και με ανάλογη τιμή βεβαίως βεβαίως, καμία σχέση απλά τα βασάκια στα τομ μοιάζουν λίγο με DW αλλά δεν υπάρχει καμία κατασκευαστική ομοιότητα στα ξύλα ή στα υπόλοιπα υλικά . Σαν ήχο πάντως μόνο καλά λόγια έχω ακούσει απλά έλεγξε εξονυχιστικά πριν πάρεις.Αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου