Προς το περιεχόμενο

Bass Drum for Drum&Bass


drummerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα/μερα σε ολους.Ενδοιαφερομαι  να πετυχω ηχο  που να ταιριαζει σε drum&bass και jungle μουσικη.Αν εχετε ακουστα τους Drum&Bass Arena ή ακομα καλυτερα τους Breakbeat Era,αυτος ειναι ο ηχος που ψαχνω.Πολυ εντονη ατακα αλλα χωρις ουρες δεινοσαυρων.Tωρα εχω μια 22"Χ16" Custom Shop με maple ξυλα.Ενω σε δυνατα χτυπηματα εχει αρκετα ωραια και εντονη ατακα,δεν εχω καταφερει να κοψω την ουρα της χωρις να την φιμωσω ανεπανωρθωτα.Εχω δοκιμασει μαξιλαρια,drum pillow Evans,sεντονια,κουβερτες,εβαλα μεσα μεχρι και το σκυλο μου,αλλα τιποτα...Παρολο που εχει μεσαιες συχνοτητες που μου αρεσουν,εχω καταληξει σε αδιεξοδο και σκεφτομαι να την αλλαξω και να παω σε 20" ή και 18".Εχει κανενας καποια ιδεα για το τι να κανω ή για το τι κασα θα μου δωσει αυτον τον ηχο.Α!Δερμα χρησιμοποιω Εvans Hydralic black μπροστα και Remo Weather King πισω.Αυτα.

 

 

jungle it till it's funky

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρεις 20Χ14,θα βαλεις coated ambassador μπρος και πισω (δεν θα ανοιξεις καμμια τρυπα) και θα τη φιμωσεις με ενα μαξιλαρακι που θα ακουμπα και στις δυο μεμβρανες με μεσαιο κουρδισμα.Ετοιμος.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα φιλαρακο και respect για τις μουσικες σου προτιμησεις.

Δυστηχως δεν μπορω να σε βοηθησω στην επιλογη μποτας γιατι δεν ειμαι drummer.

To προβλημα που ειχαμε σε αντιστοιχες καταστασεις ηταν η ουρα της μποτας , το οποιο λυναμε με κουβερτες. Οσον αφορα την ατακα της, δεν θα μπορουσα να πω οτι με ενθουσιασε καμια. Σχεδον παντα στην παραγωγη  χρησιμοποιουσαμε επεξεργασμενα samples. Φυσικα αυτο ειναι προβλημα αν θελεις να παιξεις live.:/

Καποιες διευκρινησεις που ισως να σε βοηθησουν:

Η  DnB Arena δεν ειναι group αλλα distributor μουσικης και οργανωτης events.

Επισης οι Βreakbeat Εra στο Ultra-Obscene LP τους εχουν χρησιμοποιησει drum samples/ sliced loops και οχι live drummer.

Ο πιο αναγνωρισμενος live drummer της Drum & Bass σκηνης εiναι ο "jungle drummer" των London Eleκtricity. Με ενα απλο search στο google  μπορεις να ακουσεις τον ηχο του αλλα και να τσεκαρεις το  set up του.

Αν βγαλεις ακρη με το ηχο της μποτας που ψαχνεις θα χαρω να ακουσω την αποψη σου.

Να εισαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η  DnB Arena δεν ειναι group αλλα distributor μουσικης και οργανωτης events.

Επισης οι Βreakbeat Εra στο Ultra-Obscene LP τους εχουν χρησιμοποιησει drum samples/ sliced loops και οχι live drummer.

 

Προς jack2:Ποτε δεν ειπα οτι Drum&Bass Arena ειναι μπαντα.Οι αναφορα μου με το αρθρο "τους",απευθυνοταν στους δισσκους που κυκλοφορουν κατα καιρους με τιτλο την ονομασια της εταιριας/ομαδας τους.Οσο αφορα στους Breakbeat Era,στο αλμπουμ  Ultra Obscene,συμετεχει ο παραγωγος Roni Size ο οποιος στο παρελθον ειχε ηχογραφησει διαφορους drummers και χρησιμοποιει στις παραγωγες του loops απο αυτες τις ηχογραφησεις.Φιλικα και ενημερωτικα drummerd. ;)

jungle it till it's funky

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε δεν ειπα οτι Drum&Bass Arena ειναι μπαντα.Οι αναφορα μου με το αρθρο "τους"...

sorry, καταλαβα λαθος :-\

...και χρησιμοποιει στις παραγωγες του loops απο αυτες τις ηχογραφησεις.

θα συμφωνησω απολυτα σε αυτο. :)

 

και να προσθεσω οτι οι Breakbeat Era ηταν ενα συντομο jazz/soul/funk project του Roni Size + DJ Die  μαζι με την τραγουδιστρια Leonie Laws, που εγινε το 1999.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

και να προσθεσω οτι οι Breakbeat Era ηταν ενα συντομο jazz/soul/funk project του Roni Size + DJ Die  μαζι με την τραγουδιστρια Leonie Laws, που εγινε το 1999.

 

Σωστοτατος.Ενημερωμενο σε βρισκω παντως,αρα μαλον ψαχνεσαι κι εσυ σε αυτα τα "χωραφια" της μουσικης.Παντως ο drummer των London Elektricity ειναι οντως ενδοιαφερων.Αν και λιγο πιο "μπλαμπλαουμπλης" απο οτι μου αρεσει.Τσεκαρε αν δεν εσεις υποψιν σου το project του Jojo Mayer πανω σε αυτα τα στυλ.Νerve λεγονται.

jungle it till it's funky

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά!

μ αρέσει αυτό το τόπικ, ενδιαφέρομαι κ εγώ για αυταά τα στυλ {ήχος/παιξίματα..jojoMayer>>Αρχηγός}

 

θα ήθελα να μας πεις όλο σου το σετ, απλά πληροφοριακά...

με κάτι τέτοιο έχει παίξει κανείς; http://www.pearldrum.com/pearlnews/tec0007.html από άποψη κάσσας είναι εντελώς το αντίθετο από αυτό που προτείνει ο SUPERFUNK. Θα ήθελα κάποιον που χει δοκιμάσει να μας πει...

επίσης να σε ρωτίσω, μήπως έχεις σκεφτεί τη λήση ηλεκτρονικού σέτ, ή έστω ηλεκτρονικής κάσσας, αφού ασχολήσαι σοβαρά με κάτι τόσο είδικο και συνκεκριμένο...

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου