Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Millenium MPS-300 + PC I/O


drummerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις αρχισα να ψαχνω ρυθμισεις και σεταρισματα στο σετ που μολις παρελαβα,Millenium MPS-300 + Alesis I/O PC Set απο τον thomann.Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι ,οτι ειτε χρησιμοποιωντας το σετ με το standalone software(BFD),ειτε μέσω του cubase για εγγραφη,μετα απο καποιο χρονο αρχιζει ο ηχος να πικάρει χωρις λογο και να παραμορφωνει επισης.Δεν συμβαινει κανοντας κατι συγκεκριμενο.Γινεται ειτε παιζοντας απλα ειτε με πιο περιπλοκα patterns.Δοκιμασα μεσω του cubase αλλο plugins drums,αλλα τιποτα.Παρακαλω οποιος μπορει ας μου δωσει τα φωτα του.

jungle it till it's funky

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mνήμη μου μυρίζει η κάτι με τη κάρτα ήχου...Οταν "πικάρει" κάτι συνήθως ειναι ανεπαρκής μνημη η cpu....το latency να ρυθμίσεις....Αν μπορούσες να αναφέρεις και τα στοιχεία του pc σου.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς πικάρει;; Το μηχάνημα ειναι τριγκερ ,ουσιαστικά εχει 0 latency και 0 cpu απαιτήσεις. ΑΠο κει και περα το πικαρισμα γινεται απο το προγραμμα που φορτώνεις. Bfd φορτώνεις; Δοκιμασε τα σε 16bit και δοκίμασε επίσης να ρυθμίσεις το latency της καρτας σου σε ποιο χαλαρό. ΠΕς τι ακριβώς ειναι το πρόβλημα και τι υπολογιστή έχεις. Εγω αντιθέτως ρύθμισα και τις δυναμικές τους χτες και εχω πάθει πλάκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δικη σου γνωμη για τα millenium? (πες και τι ειδους εμπειρια εχεις ως ντραμερ0

 

 

edit : ακυρο. υπαρχει αλλο θεμα πιο καταλληλο. Αν  θες οταν λυσεις τα προβληματα πες μας τις εντυπωσεις σου κι εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pc μου εχει τα εξης:pentium4-3GHZ,1Gb SDRam.Aυτα εχουν να κανουνε με τοθεμα.

Mνήμη μου μυρίζει η κάτι με τη κάρτα ήχου...Οταν "πικάρει" κάτι συνήθως ειναι ανεπαρκής μνημη η cpu....το latency να ρυθμίσεις....Αν μπορούσες να αναφέρεις και τα στοιχεία του pc σου.... ;)

Η καρτα δεν εχει να κανει με το input στο pc.Την καρτα την εχω ρυθμισει στα 3ms.Tο προβλημα που συμβαινει ειναι οτι μου αρχιζει τον ηχο με σημα που θυμιζει φυσικο οργανο οταν πικαρει στο cubase,και μετα απο λιγο κρασαρει το software δεν εχω καν σημα απο το trigger.

jungle it till it's funky

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς ρύθμισε την κάρτα σου στα 10ms και πές μου αν κάνει το ίδιο. Επίσης κάνε αν μπορείς μια δοκιμή και με άλλο software (πχ. addictive drums)..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστως φιλε tugito να δοκιμασω addictive drums αλλα,οσο και αν εχω ψαξει δεν εχω βρει καποιο σιτε για να τα κατεβασω.Αν μπορεις να βοηθησεις...

jungle it till it's funky

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ολα κομπλε.Μερικες φορες βοηθανε και οι μπασιστες!!!Κατέβασα το ASIO for all,εψαξα ρυθμισεις και ολα κομπλε.Γραφω παιζω και τωρα ψαχνω ρυθμισεις.By the way,tugito,στειλε κανα set up με ρυθμισεις για δυναμικες.Απο οτι ειπες κατι βρηκες.Πες μηπως παρω καμια ιδεα.

 

jungle it till it's funky

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το μανουαλ, τα γράφει όλα αναλυτικά και ειναι πολύ ευκολο. Ουσιαστικά με τα πλήκτρα του trigger ρυθμίζεις κάθε pad και σε δυναμικές και σε δυναμη και σε αντίδραση και οτι θες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου