Προς το περιεχόμενο

Help me το Drum Set μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

Καταρχίν θέλω να πω ότι είμαι καινούριος στο Forum.

Έχω ένα Drum Set(ο θεός να το κάνει :'() της Granite το οποίο αγόρασα πριν 3 περίπου χρόνια , όταν πρωτοάρχισα να ασχολούμαι.Εδώ και ένα χρόνο εχω σταματίσει να ασχολούμαι ενεργά(σταμάτησα τα μαθήματα) αλλά θέλω να δοκιμάσω μόνος μου.Προς το παρόν δεν έχω την άνεση να αγοράσω καινούριο.Για αυτό θέλω να το σουλουπώσω.Τι εννοώ , σκέφτικα να αγοράσω ενα σετ πιατινιών και να αλλάξω δέρματα.Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω το μέγεθος των τυμπάνων.Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να μάθω;Έχει κάποιος να μου προτίνει κάτι καλό σε σχετικά λογικές τιμές;(αναφέρομαι στο σετ πιατινιών).Είμαι από Θεσσαλονίκη και ψωνίζω κυρίως απο τον Νάκα , υπάρχουν μαγαζιά με  καλύτερες τιμές ;

 

Ευχαριστώ

I'm gonna fight em all...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι πολύ απλό να βρεις τα σωστά δέρματα. Πρέπει να ξέρεις τις διαστάσεις του κάθε κομματιού από το σετ σου σε ιντσες. Πχ για ένα τομ 18" θα πάρεις απλά ένα δέρμα 18".

Για μάρκες και τύπους δερμάτων ας σου πει κάποιος άλλος γιατί εγώ δεν παίζω ντραμς για να τα ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά,

 

Μέτρησε τη διάμετρο κάθε τυμπάνου με μια μετροταινία που έχει ίντσες (αν δεν έχεις, μέτρησε εκατοστά και διαίρεσε δια 2,54).

Οι πιο συνηθισμένες διαστάσεις είναι 10, 12, 13, 14, 16 (τομ), 20, 22, 24 (κάσα) και 14 (ταμπούρο).

Πιθανότατα το σετ σου είναι 12/13/16/22 / 14.

Αν στη μέτρηση έχεις κάποια μικρή απόκλιση, μην ανησυχήσεις - και ζητήσεις π.χ. ένα δέρμα "12 και 2/8 της ίντσας" - απλά θα έχεις υπολογίσει και το στεφάνι.

 

Όσο για τα πιατίνια, τι ποσό θέλεις να διαθέσεις;

 

Edit: Ή μπορείς απλά να κάνεις αυτό που πρότεινε ο chem (με τον οποίο προφανώς πληκτρολογούσαμε ταυτόχρονα, αλλά εγώ είμαι πιο φλύαρος και με πρόλαβε ;)), αν και καλό είναι να μάθεις να υπολογίζεις και τις διαστάσεις.

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το set το έχεις πάρει απο το Νάκα, κατά πάσα πιθανότητα οι διαστάσεις είναι οι εξής:

Tom Toms: 12" & 13"

Snare: 14"

Floor Tom: 16"

Bass Drum: 22"

Αν θες να είσαι σίγουρος 100% πάρε μια μεζούρα/μέτρο ή κάτι άλλο που να μετράει και μέτρα τη διάμετρο του κάθε τυμπάνου όπως είπε και ο Haris.

Θα σου πρότεινα να αλλάξεις μόνο τα πάνω δέρματα των τομ (για αρχή), πάνω κάτω του snare και καθόλου της μπότας (απλώς βάλε κάνα μαξιλάρι/κουβέρτα μέσα για να φτιάξει ο ήχος). Λαδιού (Remo Pinstripe π.χ) για τα τομ και Remo Ambassador Coated για την πάνω μεριά του snare είναι τα πιο συνηθισμένα και πιστεύω θα ταιριάξουν μια χαρά στα τύμπανα σου. Έαν μετά το κούρδισμα πάλι δεν σε φτιάχνει ο ήχος πάρε Δαχτυλίδια(RemOs π.χ)/Moongels ή οτιδήποτε νομίζεις για να "muffl-άρεις" τα τύμπανα (ψάξε "drum muffling" στο google και δες).

 

Όσο για τα πιατίνια επειδή απ'όσο καταλαβαίνω δεν θες να ξοδευτείς πολύ, δες τα set (Ride/Hi Hat/Crash) Sabian B8/Paiste PST5/Meinl Classics. Αν θες κάτι πιο οικονομικό δες και τα Paiste PST3.

 

Γενικότερα ψάξε τα προηγούμενα θέματα στο Drums & Percussion (ή κάνε ένα search) και θα βρεις πολλά απαντημένα threads που θα σε βοηθήσουν τόσο για τα πιατίνια όσο και για τα δέρματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το set το έχεις πάρει απο το Νάκα, κατά πάσα πιθανότητα οι διαστάσεις είναι οι εξής:

Tom Toms: 12" & 13"

Snare: 14"

Floor Tom: 16"

Bass Drum: 22"

Αν θες να είσαι σίγουρος 100% πάρε μια μεζούρα/μέτρο ή κάτι άλλο που να μετράει και μέτρα τη διάμετρο του κάθε τυμπάνου όπως είπε και ο Haris.

Θα σου πρότεινα να αλλάξεις μόνο τα πάνω δέρματα των τομ (για αρχή), πάνω κάτω του snare και καθόλου της μπότας (απλώς βάλε κάνα μαξιλάρι/κουβέρτα μέσα για να φτιάξει ο ήχος). Λαδιού (Remo Pinstripe π.χ) για τα τομ και Remo Ambassador Coated για την πάνω μεριά του snare είναι τα πιο συνηθισμένα και πιστεύω θα ταιριάξουν μια χαρά στα τύμπανα σου. Έαν μετά το κούρδισμα πάλι δεν σε φτιάχνει ο ήχος πάρε Δαχτυλίδια(RemOs π.χ)/Moongels ή οτιδήποτε νομίζεις για να "muffl-άρεις" τα τύμπανα (ψάξε "drum muffling" στο google και δες).

 

Όσο για τα πιατίνια επειδή απ'όσο καταλαβαίνω δεν θες να ξοδευτείς πολύ, δες τα set (Ride/Hi Hat/Crash) Sabian B8/Paiste PST5/Meinl Classics. Αν θες κάτι πιο οικονομικό δες και τα Paiste PST3.

 

Γενικότερα ψάξε τα προηγούμενα θέματα στο Drums & Percussion (ή κάνε ένα search) και θα βρεις πολλά απαντημένα threads που θα σε βοηθήσουν τόσο για τα πιατίνια όσο και για τα δέρματα.

 

 

Οι διαστάσεις όπως διαπίστωσα είναι αυτές που είπες.Να πάρω Remo Ambassador Coated μόνο για την πάνω ή και για την κάτω του ταμπούρου ; Δαχτυλίδια θα πάρω σίγουρα  8) , δεν μπορώ τους "μακρύς" ήχους  :P . Αυτό της Paiste PST3 μου φάνηκε ό,τι πρέπει για την δουλειά που τα θέλω.(είναι οικονομικά και είναι καλύτερα απ'αυτά της sabian , solar , :-[ που έχω).Τα συγκεκριμένα μοντέλα  που μπορώ να τα βρω ; Γιατί απ'ότι είδα στο site του Νάκα έχει μόνο Sabian και Zildjian πιατίνια.

 

Ευχαριστώ

I'm gonna fight em all...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαστάσεις όπως διαπίστωσα είναι αυτές που είπες.Να πάρω Remo Ambassador Coated μόνο για την πάνω ή και για την κάτω του ταμπούρου ; Δαχτυλίδια θα πάρω σίγουρα  8) , δεν μπορώ τους "μακρύς" ήχους  :P . Αυτό της Paiste PST3 μου φάνηκε ό,τι πρέπει για την δουλειά που τα θέλω.(είναι οικονομικά και είναι καλύτερα απ'αυτά της sabian , solar , :-[ που έχω).Τα συγκεκριμένα μοντέλα  που μπορώ να τα βρω ; Γιατί απ'ότι είδα στο site του Νάκα έχει μόνο Sabian και Zildjian πιατίνια.

 

Ευχαριστώ

 

Λογικά θα τα έχει ο Στόλλας (τα PST 3) αν όχι πάρε ένα τηλέφωνο και στα άλλα μαγαζιά με μουσικά όργανα στη Θεσ/νίκη. Λίστα υπάρχει στα Tabs του noiz στο Info>Καταστήματα.

 

Remo Ambassador Coated θα πάρεις φυσικά και μόνο για την πάνω μεριά του (αυτή την ερώτηση την είχα κάνει και εγώ παλιότερα  :P), για την κάτω μεριά δες τα Remo Diplomat.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ , ευχαριστώ και πάλι . Θα τα ψάξω και θα δω τι με συμφέρει. Μια τελευταία ερώτηση , ο Στόλας είναι καλύτερος σε τιμές από τον Νάκα ;

I'm gonna fight em all...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Στόλλας έχει τα Paiste και ο Νάκας τα Zildjian και Sabian, οπότε είναι θέμα επιλογής. Υποθέτω ότι τιμές στα προ-πακεταρισμένα σετ είναι πάνω-κάτω οι ίδιες.

 

Για το κάτω δέρμα του ταμπούρου, ότι και αν επιλέξεις, διευκρίνισε ότι το θέλεις για τη συγκεκριμένη χρήση. Τα δέρματα αυτά είναι πολύ λεπτότερα από τα επάνω. H Remo π.χ. έχει τα κανονικά Diplomat, Ambassador και Emperor (γράφουν "Batter") και τα αντίστοιχα σε snare side (γράφουν "Snare").

Θα συμφωνήσω με τον sentientno για το Ambassador coated, αλλά για την κάτω πλευρά θα σου πρότεινα Ambassador snare, ειδικά αφού δεν σου αρέσει το υπερβολικό κράτημα.

Για τα τομ πάντως, αν βάλεις Pinstripes, που έχουν ήδη "μαφλαριστικές" ιδιότητες, και χρησιμοποιήσεις και δαχτυλίδια, θα τα φιμώσεις τελείως...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω coated emperor σε όλα τα τομ. Ειδικά στο βαθύ ο ήχος είναι  απλά τέλειος τουλάχιστον για μένα. Πήγαινε στο ριχαρδο στην αποθήκη στην παπαναστασίου. Φθηνότερος και από τομαν σε αρκετά είδη. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου