Προς το περιεχόμενο

ταχυτητα στα ποδια.


Skotos_aenaon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια και χαρα σας.ειμαι νεος ντραμερ.δεν παιζω πολυ καιρο.πριν τρεις μηνες υστερα απο προτροπη γνωστων μου λιγο πιο εμπειρων στα ντραμς απο εμενα αγορασα το eliminator γιατι μου ειπαν πως ειναι γρηγορο πεταλι.παρολαυτα δεν νοιωθω πως με βοηθαει μιας και δεν παιζω γρηγοροτερα με αυτο.σκεφτομαι μηπως κανω κατι λαθος.γενικα παιζω χωρις να ακουμπαω τισ φτερνες μου στα πεταλια γιατι μου εχουν πει οτι ετσι ειναι καλυτερα.οταν ομως βαζω τον μετρονομο πανω απο τα 145 δεν μπορω να παιξω γιατι τα ποδια μου σφυγκουν και δεν μπορω να τα ανεβοκατεβασω.σκεφτομαι μηπως υπαρχει αλλη τεχνικη για γρηγορο παιξιμο.Να αναφερω πως προσφατα πηγα σε ενα live μιας ελληνικης μπαντας των unholly ritual των οποιων ο drummer ακουγοταν πεντακαθαρα και τα ποδια του φταναν πανω απο 200 bpm.τον παρατηρησα απ το πλαι της σκηνης του Αν και ειδα οτι τα ποδια του ηταν σχεδον ακινητα απο το γονατο και πανω οταν επαιζε γρηγορα και τα ποδια του δεν σηκωνονταν ποτε απ τα πεταλια.επισης παιζανε και δε3ια αριστερα πανω στα πεταλια κυριως στισ μεγαλες ταχυτητες.Οποια γνωμη ευπροσδεκτη.ευχαριστω για το χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μην ανυσηχεις καλο ειναι που δεν παιζεις γρηγορα δικασες γιατι οπωςλεει και η παροιμια:

Οποιος δεν εχει μυαλο εχει ποδια.. :lol: 8) 8O :? 8) :lol: :P :twisted: :twisted: :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πρώτα απ'όλα η πιο συνηθισμένη τεχνική για γρήγορο παίξιμο λέγεται flatfoot technique, ψάχνοντας στο you tube θα βρεις κάποια πράγματα. Ξεκίνα να παίζεις με μετρονόμο 4 στο κάθε πόδι, 8, 16 κλπ για να δυναμώσουν τα πόδια σου. Όσο ανεβαίνεις ταχύτητα τόσο η κίνηση παράγεται πιο πολύ απο τον αστράγαλο και λιγότερο απο τους γοφούς. Το περίεργο που είδες στις μεγάλες ταχύτητες να πηγαίνει δεξιά αριστερά το πόδι λέγεται swivel technique και χρησιμοποιείται για να κουράζεται πιο δύσκολα το πόδι αφού χρησιμοποιεί διαφορετικά σετ μυών. Υπάρχει κι αυτό στο you tube.

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sto flatfoot den paizoume katholou me astragalous...ola ginonte apo tous hips flexors (k extensors)...ama oso anevenis taxitita paizis me astragalous tote pas stin texniki ankles i opoia douleuei gia 200+ sinithos...

 

opos sou eipe k o filos tsekare to youtube gia na katalavis tin kinisi...oso gia to swivel dimiourgite sinithos giati to soma mas den mpori na controlari tin kinisi...den einai texniki k otan ftasis na katexis tin taxitita pou thes eksafanizete...vevea poli to xrisimopoioune k san texniki k den ine kako afou voithaei na ksekourazete kapos to podi...

 

episis kanena petali den einai grigoro apo mono tou,paizei mono ktl...paizeis ligo kairo k einai fisiko na sfigonte ta podia sou otan anevazis to metronomo...kane diafores askisis se mia taxitita pou ise anetos k xalaros k siga siga tha anevenis...min perimenis se ligous mines na xtipisis 200 bpm...

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς Jmone : εμαθα πως παιζουν πλεον (και το live που ειδα στο αν) με τον drummer των Web o oποιος ειναι εγγυηση.Σe live που τους ειχα δει στο gagarin μου χε κανει τρομερη εντυπωση γιατι το παλικαρι ειχε βγαλει ολο το λαιβ με μετρονομο μιας και απ οτι καταλαβα και ακουγα τα πληκτρα τους ειναι προηχογραφημενα και δεν εχανε ουτε χτυπημα.

 

Προς Pastelius : Αυτο προσπαθω να κανω και πιστευω πως ςσ τα 140 το κατεχω καλα.απο κει και πανω ειναι που τα βρισκω μπαστουνια οποτε προσπαθω να παιζω αρκετη ωρα στα 140 μετα στα 145 κλπ.Παρολαυτα στα 150 ακομα και με καλο ζεσταμα τα ποδια μου δεν βρισκουν την μαγικη συνταγη και για αυτο ζητησα και βοηθεια χεχε

 

Δυστυχως δεν εχω ιντερνετ σπιτι μιας και ειμαι φοιτητης και δεν εχω πολυ καιρο στην αθηνα ουτε και λεφτα οποτε μονο σε νετ καφε μπορω να παρακολουθησω βιντεο στο you tube.Γενικα πιστευω πως θα ηταν καλο πιο εμπειρα ατομα εδω να μοιραζονται tips and tricks με τουσ υπολοιπους.Ευχαριστω ξανα για τον χρονο σας παιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@morello: Έχεις απόλυτο δίκιο σε σχέση με την ankle motion. Αλλά με flatfoot καθαρά δεν φτάνεις στις τρελές ταχύτητες. Τα 220+ ειναι full ankle motion στους πιο πολλούς drummer.

 

Το swivel όπως ακριβώς λες ξεκινάει λόγω έλλειψης ελέγχου. Παρ' όλ'αυτά μια χαρά τεχνική ειναι, και μπορείς να την μάθεις π.χ. ο Κόλλιας τη χρησιμοποιεί τελείως συνειδητά (κάπου υπάρχει και video του waterson που τη διδάσκει - και καλά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως ετσι ειναι.Ειχα διαβασει ενα post του Κολλια σε ενα forum που ελεγε οτι αυτην την τεχνικη (swivel) την χρησιμοποιει εντελως συνειδητα.Και στα δικα μας.Παντως εγω προσωπικα μεχρι 200 αν φτασω θα ειμαι οκ.Απο κει και μετα νομιζω πως χανεται η μουσικοτητα πλεον...Καμια γνωμη για Heel/toe τεχνικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε την είχα μάθει πριν αρχίσω να παίζω τακτικά τύμπανα. Η Heel-Toe είναι πολύ έξυπνη τεχνική (και εύκολη να την πιάσεις - όχι βέβαια και να την χρησιμοποιήσεις σε υψηλές ταχύτητες) αλλά την παράτησα τελείως γιατί για μένα εξαρτάται πολύ απο trigger. Όχι οτι δε θα βρεις άτομα να την χρησιμοποιούν χωρίς trigger και να ακούγονται δυνατά, αλλά συνήθως το 2ο χτύπημα είναι λίγο ψόφιο. Τι πιστεύεις και συ morello? Αν στοχεύεις στα 200 περίπου για μένα μάθε flatfoot. Θα σου πάρει λίγο καιρό να την αφομοιώσει το δεξί σου πόδι (το αριστερό έτσι κι αλλιώς θα είναι λίγο πιο "άμαθο") αλλά και εύκολη και ξεκούραστη και καθαρή στον ήχο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου