Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για θόρυβο στην ηχογράφηση


fantazio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν παίδες βρέθηκε λύση. Χθές δοκίμασα κάτι εντελώς τυχαία και έπαιξε. Έκανα την εξής σύνδεση ηλεκτρική - ενισχυτής - Vamp2 και μετά ακουστικά και ως εκ θαύματος οι θόρυβοι αξαφανίστηκαν τελείως!!! Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει?????

τι δεν σε σκοτώνει...σε κάνει πιο δυνατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους! Αντιμετωπίζω και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα. Έχω την M-audio Fast track USB. Η συνδεσμολογία που χρησιμοποιώ όταν ηχογραφώ είναι κιθάρα->κάρτα ήχου-> φορητός υπολογιστής. Για DAW χρησιμοποιώ το Cubase ή το Reaper. Όταν ηχογραφώ συμβαίνει το εξής περίεργο! Όταν ξεκινάω να ηχογραφώ ο ήχος είναι μια χαρά! Καθαρός, γεμάτος, τέλειος! Όσο περνάει η ώρα, π.χ. μια ώρα μετά, ο ήχος αρχίζει να χαλάει και να ακούγονται πολλά παράσιτα. Υποψιάζομαι ότι έχει να κάνει με την γείωση. Άλλαξα τα καλώδια τροφοδοσίας του φορητού και το καλώδιο USB αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Οπότε φαντάζομαι ότι φορτίζεται με στατικό ηλεκτρισμό η κιθάρα καθώς παίζω και περνάει από εκεί στην κάρτα ήχου. Λέτε αν γειώσω την κιθάρα να λυθεί το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου